Türkiye’den Rusya’ya çok kaba aksülamel!

Milliyet’te düz kayran habere göre Icra Vekili Çavuşoğlu, evvel İdlib şehir merkezinde haddinden fazla  sayıda sivilin ölümüne hastalık olan Moskof gelgel saldırılarına ilgili görüşlerini  mukayyet olarak açıkladı.

Açıklamasında, “Acımasız Çekicilik Kuvvetleri’nin mazi (20 Mabeyin) İdlib kent  merkezine düzenlediği saldırıyı sıkı kınıyoruz” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, saldırıda valilik binası, duruşma binası ve bire bir ekol ile iskân birimleri tasavvur  alındığını, 200’e yakın Suriyelinin hayatını kaybettiğini, çokça sayıda Suriyelinin  yaralandığını vurguladı.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Amatör saldırıda ölen ve yaralanan Suriyelilerin bütünü sivildi. Hatırlanacağı için, geçtiğimiz iş günü Şam selim Doğu Guta’bile bire bir  alım satım adına yapılan saldırıda hayatını kaybeden 65 ve yaralanan 120 Suriyelinin  iri kısmı da sivildi. Bu yabanlık yerine perde donör benzeri durumdur. Rusya, 30  Eylül 2015’te Suriye’ye girdiğinden beri iri genellikle mutedil muhalifleri  erek alıyor. Sivil yerleşim birimleri da artan oranda bu saldırılardan nasibini  alıyor.

Rusya, Suriye’ye DAEŞ’le mücadele kisvesi altında girdi. Rusya bu süre  süresince 4 bine mail çekicilik saldırısı düzenledi. Bunların kısaca yüzde 91’i  muhalifleri hedef aldı. Muhaliflere saldırılar sonucunda DAEŞ henüz birlikte güçlendi.  Rusya’nın derdi DAEŞ değildir. Rusya, Suriye’yi esasen Esed’e teslim etme  hayalperestliği içindedir ve bu amacına ulaşmak üzere muhalifler olsun siviller  olsun Suriyelileri öldürmektedir. Rusya’nın operasyonları sonucu ölen sivil  sayısı 600’ün üzerindedir. Gâh kuruluşlar bu rakamın 800 civarında olduğunu  belirtmektedir. Bu sayının 150’den fazlasının bala olduğunu umum dünyanın  bilmesini istiyoruz.”

Birleşmiş Milel Asayiş Konseyi’nin (BMGK) güzeşte hafta Suriye’ye  ilişkin aldığı politik kararın hatırlatıldığı açıklama, şöyle akıbet buldu:

“Bu kararın henüz mürekkebi birlikte kurumadan, Rusya’nın sivilleri bombalaması, yeryüzü hafif deyimle samimiyetsizliktir. Arsıulusal kamuoyunu kaale  almamaktır. Arsıulusal sosyete süresince DAEŞ’le mücadelenin bu şekilde  yürütüleceğine inanan rastgele talih olduğunu düşünemiyorum. Rusya’nın  siviller ve orta muhalifleri hedef almaktan benzeri zaman ilk vazgeçmesi gerekiyor.  aksi takdirde Suriye ihtilafı elan yıllarca sürecektir. Yıldırı bitmeyecektir.  Rusya imdi kendisini ihtilafın bir tarafı haline getirmiş ve Suriye halkını karşısına almıştır.

Suriyeliler maharetli tıpkı halktır. Bu şiddetin ve bu baskının  üstesinden elbet geleceklerdir. Tığ da bu akıllıca mücadelelerinde Suriyeli  kardeşlerimizin beraberinde olmayı sürdüreceğiz.” 

Bir Cevap Yazın