Türkiye’den uluslararası sularda uyuşturucu operasyonu

Hürriyet’te düzlük alan habere göre 13 ton türap yaman ele geçirilen operasyonun, arsıulusal sularda Türkiye eliyle gerçekleştirilen evvel işler olduğunu belirtildi.

İçişleri Bakanlığından alınan bilgiye göre, Güvenlik Genel Müdürlüğü Mızrap ile Uğraş Daire Başkanlığı, uluslararası sularda Bolivya bandıralı bire bir gemide metal kaçakçılığı yapılacağı bilgisini almasının peşi sıra Kıyı Düzenlilik Komutanlığı ile temasa geçti. Yaka Düzenlilik Komutanlığı, tıpkı uçak ve sefine ile 3 Ocak’ta bahis konusu geminin yerini belirleme ederek takibine başladı.

DIŞİŞLERİ DEVREDE

Esrar ve Psikotrop Maddelerin Kaçakçılığına Cebin Konfedere Milletler Sözleşmesi’nin ilişkin maddesi kapsamında, İçişleri Bakanlığı’nın onayı ve Bolivya Hükümeti’nin işbirliğiyle Dışişleri Bakanlığı’na yetkilendirme talebi yapıldıktan sonraları, Türk düzenlilik güçlerinin gemiye operasyon düzenlemesine cevaz verildi. Lüzumlu iznin alınmasının arkası sıra harekete geçen Deniz Boyu Asayiş Komutanlığı ekipleri, Libya Tobruk Limanı kuzeydoğusunda arsıulusal sularda Bolivya bandıralı gemiye yönelik ameliyat başlattı.

TÜRKİYE’NİN ILK OPERASYONU

Operasyonda, önce etapta 13 titrem türap esrar ele geçirildiği, gemideki incelemelerin ise bitmeme ettiği bildirildi. Yetkililer, Bolivya bandıralı geminin, yasalı işlemlerin tamamlanabilmesi amacıyla Kıran Düzenlilik Komutanlığı vasıtasıyla Türkiye karasularındaki bildirme mail noktaya derk ettirileceğini belirtti.

bu arada, İçişleri Bakanlığı yetkilileri, söz konusu operasyonun, arsıulusal sularda Türkiye aracılığıyla gerçekleştirilen önce faaliyetler olduğunu bildirdi. Operasyonda ele geçirilen eroin miktarına dahi dikkati calip yetkililer, gemide önce etapta ele geçirilen 13 titrem duman maddesinin de şimdiye kadar tek seferde elde edilen genişlik balaban miktar olduğunu kaydetti.

Bir Cevap Yazın