Türkiye’ye alın intikam operasyonu!

Milliyet’te saha alan habere göre Şanlıurfa ’nın Suruç ilçesinde ve Ankara ’da faal bomba saldırıları gerçekleştiren terör örgütü IŞİD ’in kullanılmamış katliam planını emniyetin ısrarlı takibi engelledi. Ankara Güven Müdürlüğü Terörle Uğraş Şubesi ekipleri ve Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ’nın yürüttüğü anket sonucu, yılbaşında Ankara ’yı kana bulayacak tıpkısı eylem hazırlığı fail aylı bomba kudretli aynı operasyonla yakalandı.

Yakalanan hamile bombanın, yıpranmamış yılda eylem tahsis etmek için Kızılay ve İstanbul yolu üzerindeki iki iri alışveriş merkezi, Sakarya caddesindeki barlar, Caferi vatandaşların perestiş ettikleri tıpkısı cami ile ayrımsız kilise bile sezinleme yaptıkları belirlendi. Göze evinde, bomba düzeneği ve çipo çubuklarla güçlendirilmiş enerjik bomba yeleği ele geçirildi.

El yapımı bomba

Tıpkısı arka çantası içine 5 litrelik zeytinyağı tenekesi ve bu tenekenin içine bile 7-8 kilo ağırlığında amonyum nitratla güçlendirilmiş ahali yapımı bomba konulduğu tespit edildi. Gözaltına alınarak Ankara Güven Müdürlüğü Terörle Mücadele Bölüm Müdürlüğü ’hangi götürülen M.C. ve A.Y. ünlü iki teröristin,  IŞİD ’mağara Ankara ’dahi hareketlilik gösteren Samanpazarı grubundan olduğu öğrenilirken, bu iki ismin bağlantıları ve başka hücrelerin olup olmadığı araştırılıyor. Eylemi ise H.C. ’nin yapmayı planladığı belirlendi. Uzmanlar, Ankara katliamında etkili bombaların 5 ’er kg. ’lık patlayıcılar taşıdığına özen çekerken, yakalanan iki kişinin hazırladıkları düzeneğin burada kullanılandan fazla olmasına özen çekti.

Spor sezmek, gâvur sakalı

Milliyet ’in aldığı bilgiye göre yakalanan aktif bombalardan M.C. (28), eşinden ayrıldıktan bire bir müddet bilahare 2012 ’dahi Suriye ’ye giderek IŞID ’e katıldı. IŞİD ile PYD ’nin silahlı kanadı YPG arasında Suriye ’nin Kobani kasabasında süren silahlı çatışmalarda PKK ’ya alın IŞİD saflarında çatışmalara girdi. Bu çatışmalar sırasında akrabalarının bir bölümü PKK eliyle Kobani ’dahi maktul M.C. ’nin, burada gösteri yarmak istediği, ancak örgütün dip düzey yönetimi aracılığıyla bu talebi akseptans edilmediği öğrenildi. Ilk Teşrin ’bile Ankara ’evet dönen M.C. ’nin, Mamak ilçesindeki Yakup Abdal Mahallesi ’nde TOKİ evlerinde ayrıksı IŞİD üyesi A.Y. (40) ile ikamet etti.

Suriye ’den yasa dışı yollarda Türkiye ’ye girdiği tespit edilen M.C. duyu ve yıldırı ekipleri marifetiyle yavaş yavaş takibe makbuz. Aileleriyle birlik kurmayan ve hiçbir şekilde el telefonu kabilinden medya kullanmayan iki kaba, ayrıca tanınmamak için spor kıyafetler giydi ve dikbaşlı sakalı bırakarak kendilerine değişik izlenim verdi.

M.C. ’nin 23 Aralık ’ta TOKİ ’deki evinden çıkarak, Ankara ’nın sunma dokunaklı yerlerinden, bar ve canlılık mekanlarının bile bulunduğu Sakarya Caddesi ’hangi gittiği belirleme edildi. M.C. ’nin Sakarya Caddesi ve Kızılay civarındaki AVM ’lerde aynı süre dolaşıp, irfan yaptığı belirlendi.

Yılbaşında eylem

M.C. ’nin, iki gün bilahare 25 Aralık ’ta bu el, Caferi vatandaşların kullandığı Etlik ’teki Muhammediye Camii ’hangi gittiği tayin edildi. IŞİD yıldırı örgütünün hedefleri arasında, budunsal, dinî ve mezhepsel çatışmaları duyurmak da yer alıyor. M.C. ’nin da bu kapsamda Caferi vatandaşların ibadet ettikleri camide mezhepsel aynı çatışmayı başlatabilmek amacıyla irfan yaptığı tahmin ediliyor. İki zanlının, ayrıca İstanbul yolu üzerindeki aynı nazik aksata merkezi ile Ankara ’daki ayrımsız kiliseye bile anbean, sezinleme yaptıkları öğrenildi.

TEMA ekipleri, IŞİD üyesi olduğu belirlenen M.C. ve A.Y. ’nin, IŞİD terör örgütünün kasıt ve amaçları doğrultusunda, yılbaşı gecesi Kızılay ve Sakarya caddesindeki kutlamalar sırasında gösteri yapmayı planladıklarını tayin etti. İki kişinin oturduğu TOKİ konutlarına esbak sabahın erken saatlerinde faaliyetler düzenleyen TEMA ekipleri, şüphelileri kıskıvrak yakaladı. Evde yapılan aramada patlatılmaya hazır vaziyette bomba düzenekleri ve deli dolu bomba yelekleri ele geçirildi.

Bomba düzeneklerinin, daha önceki eğitim düzlük şüpheliler yoluyla bizzat, Ankara Tren Garı uğrunda 10 Ekim ’birlikte 102 kişinin ölümüne illet olan saldırıdan henüz bile kıpırdak nitelikte ve artık duygusal kaybına illet olabilmek amacıyla hazırlandığı anlaşıldı.

Benzeri hezen çantası içine 5 litrelik abes zeytinyağı tenekesinin konulduğu ve içine da 7-8 kg. ağırlığında umum yapımı bomba konulduğu tespit edildi. Enerjik bomba yeleğinin üstelik hususi yerine hazırlandığı anlaşıldı. İki şüphelinin, etken bomba yeleğinin içine patlamanın şiddeti ve duygusal kaybını artırmak amacıyla şahsen çipo makasıyla kestikleri çıpa çubukları yerleştirdikleri görüldü.

Türkiye ’ye cebin intikam operasyonu

Ankara Güvenlik Müdürlüğü ’nden operasyonla ilişik yapılan açıklamada üstelik operasyonun, Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Anayasal Düzene Alın İşlenen Suçlar Sormaca Bürosu tarafından planlı anket kapsamında gerçekleştirildiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlimizden ayrılıp arbede bölgelerine yasa dışı yollardan geçiş yaparak DEAŞ terör örgütü saflarına katılan, kardeşi A.C. ve amcası K.C. ’nin patırtı bölgelerinde hayatını kaybetmesinden âlem ülkemizi mesul yilbik öç kabul etmek amaçlı eylem arayışı içerisinde olan, ilimizde aksata merkezleri ve bir nice yerde his yaptıkları yönünde haklarında bilgiler elde edilen M.C. ve tıpkısı evde küsurat A.Y. isimli eşhas, 30 Açıklık saat 10.15 sıralarında yapılan operasyonel çalışma sonrasında yakalanmıştır.

Şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda evvel etapta benzeri nüsha kullanıma amade bomba yeleği, tıpkı adet kullanıma amade bomba düzenekli çıpa bilye ve çubuklarla desteklenmiş ense çantası, bomba yapımında beğenilen malzemeler ele geçirilmiş olup arama devam etmektedir.”

Vilayet açıklama yaptı

Operasyonda gözaltına alınan M.C. ve A.Y., sorgulanmak için Ankara Güven Müdürlüğü Terörle Savaş Büro Müdürlüğü ’hangi götürüldü. İki zanlının, IŞİD ’in Gaziantep ’teki göze evinden farklı tıpkısı gruba mensup oldukları, IŞİD ’mağara Ankara ’birlikte ruh gösteren Samanpazarı grubundan oldukları, bağlantıları ile başka hücrelerin olup olmadığı araştırıldığı belirtildi.

Ankara Valiliği birlikte operasyonla ilgilendiren yaptığı açıklamada yüklü bombanın Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ’nın başlattığı anket kapsamında, Ankara Güvenlik Müdürlüğü ’nün yaptığı çalışmalar sonucu yakalandığı kaydedildi. Açıklamada “Yılbaşında eylem yapmak üzere Ankara ’nın çeşitli yerlerinde sezme yaptıkları belirlenen M.C. ve A.Y. isimli iki DEAŞ terör örgütü mensubu, 30 Açıklık 2015 ’te yapılan liyakatli tıpkı operasyonla harekete geçmelerine punt verilmeden yakalanmışlardır. Yakalanan terör örgütü mensupları ile birlikte ayrımsız sayı kullanıma amade bomba yeleği, benzeri adet kullanıma amade bomba düzenekli çıpa bilye ve çubuklarla beslenmiş şube çantası ve bomba yapımında geçer not malzemeler ele geçirilmiştir, olayla ilgilendiren inceleme ve soruşturmalara devam edilmektedir” denildi.

Bir Cevap Yazın