Türkiye’yi savununca partiden ihraç edildi!..

Akşam’da saha kayran habere göre Bulgaristan ’bile üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Adalet ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Umumi Başkanı Lütfi Mestan, Türk gelgel sahasını ihlâl eden Acımasız uçağının düşürülmesinde Türkiye’ye bindi vermesi nedeniyle başkanlıktan uzaklaştırıldı. Mestan, aynı zamanda partisinden ihraç edildi.

Bulgaristan ’daki Türklerin siyasal temsilcisi konumundaki aykırı HÖH Partisi, ülkede üçüncü politik ağır konumunda. Parti, 240 sandalyelik Bulgar parlamentosunda 36 milletvekiline ehil.

‘Yine o bildirgeyi okurdum ’

Mestan, liderlikten alındığı ve partiden ihraç edildiği derinti öncesi Rum Ajansı ’na yaptığı açıklamada, Acımasız uçağıyla ilgilendiren parti olarak Türkiye ve NATO ’nun tutumunu desteklemelerinin hata olmadığını savunmuştu.

Ülkedeki Türklerin anadil üzere problemlerini gündeme getirmesinin ve Türkiye ile ferah ilişkiler içinde olmasının birilerini tasalı ettiğini tabir fail Mestan sözlerine şöyle devam etmişti:

”NATO açısından bitişik ve bacanak ülkeyi destekliyorsun ve dengeyi bozdun diyor bana. Biz dengeyi baştan buluyoruz. Tığ etkisiz bir mevki değiliz, tığ Sırbistan değiliz. Sırbistan, NATO üyesi değil. O kendini Rusya ile NATO beyninde görebilir ve o açıdan balans aramaya çekilebilir ancak Bulgaristan evvel kendini NATO üyesi adına görecek.

Zalim uçağıyla ilgili krizde partinin tutumunu aktardım. Partinin bildirgesiyle çekicilik duyuyorum ve ilkin partiden ihraç edileceğimi bilsem üstelik bahis konusu bildirgeyi gine okurdum zira bizim ayrıksı yolumuz bulunmayan. Çünkü hak yolu budur.”

Bir Cevap Yazın