TÜRKSAT’la ilgili aksülamel çeken iddia!

Zaman’den Hasan Bozkurt’un haberine bakarak TÜRKSAT ’ın hiçbir kriter gözetmeden uyguladığı Biçim Güncelleme Sistemi ’nde full HD iz fail Kanaltürk ve Bugün TV keyfi uygulamanın kurbanı oldu. Ulusal coşku kanalı Kanaltürk uydu alıcılarında 59 ’uncu, bilgelik kanalları beyninde ilk üçte yer kayran Zaman TV ise 483 ’üncü sıraya gönderildi. Nahak rakiplik ve maddi kayıplara sebep olan sistem tepki çekti.

“APLIKASYON KEYFİ YAPILIYOR”

TÜRKSAT’ın 2013 böylelikle uygulamaya soktuğu Kanal Güncelleme Sistemi’nde kanalların HD evet da millî olup olmadığına, reytinglerin yüksekliğine veya harf sıralamasına bakılmıyor. Ipek Iletişim Araçları Grubu ’nun millî canlılık kanalı Kanaltürk uydudan full HD eser yapmasına karşın 59 ’uncu sıraya konuluyor. Millî bilim kanalları ortamında geçmiş 3 ’te düz kayran ve HD kalitesinde nişane yapan Bugün TV ise tüm 483 ’üncü tam yer alıyor. Hükümete yakınlığıyla bilinen bazen TV kanalları HD eser yapmamalarına rağmen listenin önce 10 sırasına yerleştiriliyor. Haksız rekabete illet olan aplikasyon zımnında maddi kayıplar yaşanıyor.

“İZLENME ORANI BILE ETKİLENİYOR”

TÜRKSAT Biçim Güncelleme Sistemi (TKGS) adı altında yapılan haftalık değişikliklerde yeraltı kanallar arkalara atılıyor. Vatandaşlar Kanaltürk, Bugün TV, Gökyolu, Irmak gibi monitör kanallarını yöre sıralara alsa dahi TÜRKSAT ’ın uydudan yaptığı güncellemeyle aşağılara düşüyor. İzlenme oranlarını bile etkileyen aplikasyon nedeniyle kanalların reytinge tutkun reklam gelirleri bile azalıyor.

TKGS resen kendisine kendini güncelleyen bire bir bütün olduğu için, izleyicilerin öne çektiği hat esasen aşağılara indiriliyor. Önce sıralardaki kanalların yeri değişmiyor, ancak daha aşağılardaki kanallar önüne ayrıksı yayınlar geldikçe listenin altına doğru ilerliyor. Geçen ay 53 ’üncü tam kayran kayran Kanaltürk, 18 Ev 2015 itibariyle 59 ’a, 374 ’üncü sıradaki Zaman TV ise 483 ’e geriledi.

“HAKSIZ REKABETE NEDEN OLUYOR”

TÜRKSAT ’ın bu uygulamasıyla kanallara da büyük benzeri doğruluk gasbı yapılıyor. TKGS üzerinden yapılan tebeddülat nedeniyle Kanaltürk ve Zaman TV ’nin peş sıralara atılması nahak yere rekabete illet oluyor. Keyfi tanzim uygulaması Kanaltürk ve Zaman TV kanallarının reklam gelirlerinin azalması ve maddi kayıplara neden oluyor. Alt sıralardaki kanalların izlenme oranları beyin reytinge sınırlı reklam gelirleri de azalıyor. Siyasal tercihlerle önce sıraya konulan kanallar amme reklam ve ilanından bilahare izlenirlik oranına göre birlikte özel sektörde mübarek reklam alma imkanına kavuşuyor. Durumun rekabete ters olduğuna belen fail uzmanlar, çizgi sıralamasının bire bir kritere bağlanmasını istiyor. Sıralama üzere amme menfaati birlikte gözetilerek ayrımsız tenkis yapılması gerektiği vurgulanırken adaletli ve performans kriterlerine göre bir tertip ile peyrev dostu bire bir hep oluşturulması zorunluluğu dikkat çekiyor.

“UYDU ALICILARI DE TKGS’YE GEÇTİ”

TKGS, Meyan 2013 ’te hizmete girdi. Eylül 2014 ’ten itibaren bu sistemi tanıyan cihazlar dolaşıma girdiği amacıyla adeta tıpkı inhisar oluştu. 7 firmanın TKGS yazılım ihya çalışmaları tamamlandı. Neta, Next-Nextstar, Sunny, Olimpia, Amstrad, Vestel ve Staytech kadar uydu almaç cihazı kullanan vatandaşlar dahi geçek sıralaması mağduru oldu. Farklı firmaların TKGS uyumluluk çalışmaları sürüyor. Devletin kuruluşu TKGS, ücretli platformlarda (Digitürk, Tivibu ve D-Smart) olduğu kabilinden resen dizili geçek listesi hizmeti sunuyor.

“YANDAŞ KANALLARA HD TORPİLİ”

TÜRKSAT 4A uydusunda 18 Sülale 2015 Alışveriş günü itibariyle, 636 ’sı monitör, 197 ’si radyo girmek üzere mecmu 833 eser bulunuyor. Gene bu çağ itibariyle 25 HD (efdal çözünürlüklü- High Definition) göstergeç yayını var. Ancak bu yayınların 7 ’si listede HD görünmesine rağmen SD (Standart çözünürlük) yayın yapıyor. Bunların ıcığı cıcığı hükümete yakın nişane yapan Habertürk, Beyaz TV, TvNet, Büyüklük TV, Yazı 7, Geçek A ’dan oluşuyor.

“TÜRKSAT’TAN ‘GÜNCELLEME KAPATILABİLİR’ SAVUNMASI”

TÜRKSAT güncellemeden çarpılmak istemeyen vatandaşların uydu alıcısından manueli işaretlemelerini istedi. TÜRKSAT yetkilileri, “TKGS uydu alıcısını ‘güncelleme ayarlasın ’ modunda bırakırsanız hudayinabit olarak güncelliyor. Vatandaşların ‘tabiatıyla namına güncelleme yapsın ’ işaretini manuele çevirmesi gerekir” açıklaması yaptı. Ancak, peyk alıcılarında spontane güncelleme ‘açıkça ’ modunda geliyor ve değiştirilmiyor.

Bir Cevap Yazın