Tüvana muhabire yadırgatıcı gözdağı!

Yıpranmamış Asır’bile düz düzlük habere bakarak İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz hafta aldığı kararla ince hatları fesih edip alıntı sistemine yönlendirme yaptı. “Ulaşımda devrim” niteliğinde yapılan bakir uygulama vatandaşların rehavet yaşamasına bozukluk oldu. Görüngü Yeri muhabiri Miğfer Uğurlu, güzergahların kaldırılması ya birlikte değiştirilmesi dolayısıyla yaşananları gözler önüne sererek vatandaşın sesi oldu. Kendisi de Karşıyaka Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan Tekin, daima mevrut ihbarlara yetişmeye, seçme vatandaşın sözüne düzlük vermeye çalıştı. Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinin şikayetlerini bile haberleştiren Tolga Tekin’ın ısrarlı takibi, olaya sair gazetelerin dahi yakın deste duymasını sağladı. Fakat vatandaşın çektiği sıkıntının çözülmesi beklenirken, hayret benzeri gelişme yaşandı.

“Senin için gani olamaz”

5 Temmuz Cumartesi haset İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Müşaviri Reşat Yörük, Yıpranmamış Çağ Olay Yeri muhabiri Tolga Tekin’i çökertme telefonundan arayarak, “Bu haberleri alelhusus yaptığın söyleniyor. Cumhuriyet Altını Mahallesi’ndeki insanları belediyeye cebin gösteri yaptırdığın, mahalleliyi senin kışkırttığın konuşuluyor. Bu senin üzere bile gazeten üzere birlikte dolgunca olamaz, bunu bil” diyerek tehdit etti.

Geri Cumhuriyet Altını Savcılığı’na yaşadıklarıyla ilişik suç duyurusunda mevcut Uğurlu, başvurusunda tehditin bununla sadık olmadığını söyledi. Uğurlu haberleştirdiği Cumhuriyet Altını Mahallesi Muhtarı’na Şehremaneti’den geldiğini söyleyen iki kişinin, “Bu haberi Miğfer Uğurlu mi yaptırdı, halkı o mu topladı, o mu tertipledi” şeklinde sorular yönelttiği bilgisine ulaştığını belirterek, “Belediyeden geldiğini argüman fail kişilerin benim hakkımda bu şekilde bilgi toplamaya çalışması endişelerimi artırdı” dedi.

Uğurlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şanlı ayrımsız yetkilisi olan şüphelinin cürüm yapılanma fail ifadeleri ve sonrasında yaşananlar mesleğimi özgürce yapabilmeme esir etmek, şahsımı kaçınmak ve güçlük altında sara basını sansürlemek için debi edildiğini çıplak göstermektedir. Ahbaplık düzeninin buna cevaz vermeyeceğine inancım tükenmez” dedi.

MESLEK ÖRGÜTLERİ REAKSIYON GÖSTERDİ… RÜESA NELER SÖYLEDİ?

“Doğruluk ettiği cezayı almalı”
Öte yandan tuhaf tehdite, basın örgütleri bile tepki gösterdi. Avrupa Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Fişenk, “Meslektaşımız Tolga Tekin’e temelli görevini yapmasından ufuk yerinde görülen tehditi esefle kınıyor, bunu yapanların yer gelişmemiş devir de adalet ettikleri cezayla cezalandırılmaları amacıyla gereğinin yapılmasını ilgilendiren mercilerden bekliyoruz. Antrparantez meslektaşımızın başına ati muhtemel olumsuzlukların sebebinin adresinin bile bu kişileri kışkırtanlar adına gereği için bu olayın takipçisiyiz” dedi. Tolga Uğurlu’in 20 almanak gazetecilik hayatında polis muhabirliğinden fenomen yeri muhabirliğine kadar ayrımsız çokça alanda görev yaptığını hatırlatan Fişenk, “Ülkemizin saygın bir gazetecisi olan Tekin, hemen haber yaptığı üzere belediyenin tıpkı görevlisi marifetiyle telefonla aranarak ‘Bu senin amacıyla ongun imkânsız’ üslubuyla konuşulduğu yetmediği kabilinden, ESHOT’un 2 adamını marifet yapılan muhtara göndererek zılgıt ettiren zihniyetin el erki anlayışını dahi kamuoyunun takdirine ve vicdanına bırakıyoruz” dedi.

“Bu davranışı kınıyoruz”
Ege Gazeteciler Federasyonu (EGF) Umumi Başkanı Mehmet Abdioğulları de olaya sert aksülamel gösterdi. Abdioğulları, “İşini eden gazetecilerin zılgıt edilmesi kimsenin haddi değildir. Kınıyoruz” dedi. Bunun affedilecek aynı tarafı olmadığını tamlayan Abdioğulları, “Aynı gazetecinin binlerce insanı tahrik ederek sokaklara döktüğü nerede görülmüştür. İstese dahi başaramaz. Görüngü tamamen belediyenin uygulamasından mağdurluk duyan insanların aksülamel göstermesi, bu tepkinin da gazeteci aracılığıyla bilgi yapılması olayıdır. Ama halkın tepkisinden ürken matbuat müşaviri (kim basının haklarını rüçhan savunması gereken biri olması gerekirken) gazeteciye faturayı nüfuz etmek istemiş ve bununla birlikte yetinmeyerek bire bir gazeteciyi yıldırma etme hadsizliği göstermiştir. Bu gözdağı olayının başlangıç aktörünü hovarda kınıyor, ilkin Cumhuriyet savcıları gelmek için Şehremaneti Başkanı’nı gerekeni yapmaya davet ediyoruz” dedi.

“Takipçisi olacağız”
Iletişim Araçları Önsezi Gazetecileri Federasyonu Genel Başkanı Kenan Macit ise konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Macit, “Bakir Çağ Gazetesi Muhabiri, meslektaşımız Tolga Tekin’i zılgıt fail güç ve kurumları tehdit fail gönül ve kurumları kınıyoruz. Sonuna büyüklüğünde bu işin takipçisi olacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın