Uç birlikleri kuş uçurmuyor

Milliyet’te düzlük alan habere bakarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye sınırında alınan tedbirlere yönelik temenni edilen vukuf kapsamında paylaşımda bulundu. 911 kilometre uzunluğundaki hat hattında alınan hareketli önlemler sebebiyle bu yıl 54 ülkeden 909 “yabancı cenkçi” yakalandı. Serencam 5 yılda 6 bin silah, 5.5 milyon litre akaryakıt, 4 ton tütün, 1 milyon 600 bin eroin hap ve 22 milyon paket sigara ele geçirdi.

Asayiş Sistemi Projesi kapsamında sınırın 23 kilometresine modüler beton cidar, 108 kilometresine hapishane lif/fens teli, 386 kilometresine trap, 80 kilometresine yer takım, 423 kilometrelik bölümüne üstelik aydınlatma yapılarak 1450 kilometrelik devriye yolu tashih edildi.

Birlikler takviye edildi

TSK ’nın paylaştığı bilgilere göre  Türkiye ’nin 911 kilometre uzunluğundaki Suriye sınırının 90 kilometresini Başkaldırıcı ve Dicle nehirleri, 657 kilometresini mayınlı düz oluşturuyor. 380 kilometrelik bölümünden demiryolu sabık sınırın, 54 kilometresinde üstelik ormanlık düz bulunuyor.
Tahril hattında dört hudut alayı, 12 hudut taburu, 37 sınır bölüğü ve 139 hudut karakolu fariza yapıyor. söz konusu birliklerde takviyelerle fariza özne personel sayısı, Karaca Kuvvetleri Komutanlığı ’nda sınırlarda fariza özne personelin yaklaşık yüzdelik 30 ’una balya geliyor.

Çizi güvenliğinin sağlanması üzere buradaki birlikler, savaşma, muharebe bindi ve savaşma hizmet bindi birlikleriyle tahkim edildi. Bu kapsamda çizik hattı, Ateş Parçası His Dikiz Sistemi, tank, zırhlı savaşma aracı (ZMA) ve zırhlı personel taşıyıcılardaki (ZPT) şeb düşünce imkânlarıyla desteklendi.

Suriye sınırında mufassal vadeli temelli tümce bünye edilmesi üzere geliştirilen Tahril Fiziki Düzenlilik Sistemi Projesi ’nin güçlendirilmesi kapsamında dahi bir dizi film düzentileme yapıldı.

Bu çerçevede, TSK ’nın imkanları ve domestik makamların desteğiyle 2012 ’den bu yana yasa dışı geçişlerin gerçekleşebileceği bölgeler rüçhan gelmek için 23 kilometre parçalı beton duvar, 108 kilometre mehterhane/fens teli, 386 kilometre trap, 80 kilometre yer tabur nesir edildi.

168 kilometre zar

Ayrıca, 423 kilometrelik bölümde uç aydınlatması yapıldı ve bin 450 kilometre hudut karakol yolu düzeltme edildi. Suriye Sınırı Fiziksel Güvenlik Sistemi ’ni güçlendirme çalışmalarına kısaca 300 milyon lira harcandı. Projeye ilgili çalışmalar Milli Savunma Bakanlığı koordinatörlüğünde devam ediyor.
yasa dışı geçiş ve kaçakçılık faaliyetlerinin yavaş olduğu bölgelere müteveccih evgin ihtiyaçlar kapsamında Esmer Kuvvetleri Komutanlığı ile koordineli adına, Milli Savunma Bakanlığı ve valilikler tarafından 168 kilometrelik parçalı beton duvar inşası çalışmaları de sürüyor.

Sınırda açılan 386 kilometre uzunluğundaki hendeğin derinliği ve genişliği 4 metre.

Çatışmalarda 8 çeri şehit

Suriye sınır hattındaki kaçakçılık, gayrikanuni geçiş ve çatışmalarda 8 er şehit düştü, 103 er yaralandı. 8 Türk ile 22 Suriye vatandaşı oluşmak amacıyla 30 sivil hayatını kaybetti ve 57 ’si Türk, 59 ’u Suriyeli 116 sivil yaralandı.  Karaca sınırlarının korunması ve güvenliğinin sağlanmasından sorumlu Esmer Kuvvetleri Komutanlığı ’nca, Suriye sınırında meydana mevrut mecmu ahval yakından izlem ediliyor. Ebat muhakemesi sonucunda çizi güvenliği faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması kapsamındaki çalışmalara ciddiyet veriliyor. Alınan önlemler okunabilen uygulanmaya devam ediliyor.

Bu sene 98 Moskof yakalandı

2015 yılı içinde çoğu IŞİD ’le angajmanlı olduğu değerlendirilen 909 yabancı cenkçi yakalandı. Bu savaşçıların 324 ’ünün Çin vatandaşı olduğu belirleme edildi. Listenin ikinci sırasında 98 vatandaşı ile Rusya düzlük aldı. Yakalanan teröristlerden 57 ’sinin Afganistan, 19 ’unun Almanya, 17 ’sinin Azerbaycan, 18 ’inin Fransa, 81 ’inin Filistin, 14 ’ünün İsveç, 23 ’ünün Tacikistan, 63 ’ünün Türkmenistan, 19 ’unun İngiltere, 44 ’ünün Endonezya tabiiyetli olduğu saptandı. 909 teröristin 54 talih tabiiyetli olduğu anlaşıldı.

5.5 milyon litre laçak mahrukat

Sonuç 5 yılda 60 bin 67 temel olayı meydana geldi. Bire Bir döneme ilgilendiren veriler incelendiğinde askeri önlemler sonucu yakalanan sevimli sayısında kısaca 2 hatim çoğalma oldu ve bu kopya günde 400-500 ’e ulaştı. Bir dönemde 6 binden fazla silah, 5.5 milyon litre akaryakıt, 4 ton kötü, 1 milyon 600 bin uyuşturucu hap ve 22 milyon paket sigara ele geçirildi. 2015 ’te bugüne kadar “yabancı terörist savaşçı” olabilecek 54 ülkeden 909 güç yakalandı. Alınan deli dolu tedbirler sonucu yurda sokulmaya çalışılan zırh sayısında birlikte tehlikeli tenakus meydana geldi.

Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelede alınan canlı tedbirler, kaçakçılık yönteminin de değiştirilmesine hastalık oldu. Kaçakçılar, “kör sıçan” adı verilen makinelerle kavuşum 5-10 metre altından boru döşeyerek, gayrikanuni faaliyetlerini sürdürmeye çalıştı.

Bu konuda dahi alınan önlemler sonucu 2014 ’ten itibaren 387 kilometre akaryakıt aktarım borusu imha edildi. Suriye sınırında sabık sene ele geçirilen akaryakıt miktarı 3 milyon 201 bin 291 litreyken, bu yılın 11 ayda bu tutar 29 bin 369 litre kendisine gerçekleşti.

Ele geçirilen uyuşturucu miktarında iki kat, sigarada dahi kestirmece 1.5 intaç artma oldu.

Bir Cevap Yazın