Uçucu Işıksaçan yazdı: ‘Gazeteci Celal mi, Gazinocu Çap mi?’

Heybet Çapa ismini bizim camiada bilmeyen yoktur. İşletmesini üstlendiği, kurduğu ihata mekanları ile coşku sektörünün de çocuğudur Şevket Çapa.

Son biraz yıldır de medya sektöründe cesur röportajları ile klan gösteriyor Fehamet. Hafta sonları keyifle okuduğum birkaç hususi isimden biri açıkcası. Zira medya sektöründe mülakat elbet yapılır, nasıl kaleme alınır, anlatanın anlattıklarına bittabi merbut kalınır ve bunlar okuyucuya elbette keyifle okutulur üstüne herif kalmadığı amacıyla Azamet Çapa kaleme aldığı özel röportajları ile ceride okuyucusunun beğenisini ve ilgisini çekmeyi başarmış aynı isimdir.

Çok kısmık fıkı tıpkısı dostluğumuz olmamasına rağmen Fehamet ’mağara insanlığını, gelişim ahlakını, sabrını, azmini, arkadaşlığını haddinden fazla severim ve damıtma ederim.

Ihtişam, bu hafta kaleme aldığı nahiye yazısında medyanın zarfında yıllardır kördüğüm haline gelen hacı yatmaz yatarsa kalmaz ilişkiler, pr şirketlerinin gazeteciler üzerindeki egemenliğine, kalemlerini halkla münasebat ve pr şirketleri amacıyla oynatanlara aynı vurmuş iyice vurmuş. Kişioğlu yazmamış amma yazısı adrese konfirmasyon olmuş.

Zaman içinde medya dünyasının kilometre taşları aldılar sazı ellerine vurdularda vurdular tellerine. Efendim gazinocudan, pavyoncudan gazeteci mi olurmuş. Ululuk Çapa kimmiş gazetecilik kimmiş kabilinden eleştirilerin sonu katılmak bilmedi.

Ululuk Çapa ’nın avukatlığına soyunmuş değilim Ihtişam ’inde buna zorlu ihitiyacı yok zaten. Âdem yazısının henüz elan geçmiş satırlarında bu mesleğin içre beş altı yıldır bulunduğunu, kendince birşeyler yapmaya çalıştığını ve fazlası gazeteciyim üzere naralar atmadığını müstehcen bildirme ediyor zaten.

Devlet ’e gösterilen bu tepkiyi keşke hafta sonları ceride eklerinde köşe kapmış, genel kitap müdürlerinin, yazı işleri müdürlerinin, magazin müdürlerinin eteğine yapışmış kızlarıda yazsaydılar. O köşeleri ne amerikan bar köşelerinde cıvıldaşarak aldıklarından bahsetselerdi. Yan pazarından giyinip sonradan moda ikonu olanlara birkaç tip oynatsalardı. Evde makarna haşlamayı bilmeyenlerin gurme olup nahiye yazmalarına diklenselerdi, mahallede gazozuna maç yapmamış adamların spor yazarı diyerek cukkayı zırh indirdikleri kabine kapısına yazılmış mani tadındaki köşeleri amacıyla aksülamel gösterselerdi sanırım ceplerinde taşıdıkları sarı basın kartına ve duayen gazeteciliklerine daha yakışırdı.

Bire Bir süre evvel tıpkısı yaygarayı Sacit Arslan için üstelik yaptılar. Insan kişi namına tıpkı site kurdu, geçmişten şahit olduğu ve kimseye müdanası olmadığı üzere yaptığı yürekli konuşmalarından dolayı ekranda kayran almaya başlayınca veryansın etmişlerdi. Hangi pavyonculuğu kaldı ne gazinoculuğu. Sacit Aslan, ben gazeteci değilim bu kent özlük adıma açılmış ayrımsız paylaşım sitesidir, öz görüşlerimi edip, özge kent ve gazetelerin haberlerini hakikat gösterip paylaşırım ama ben gazeteci değilim dedikçe yazdılar çizdiler üzerine. Sonra pes edip sustular. Şimdi baltalar topraktan Cesamet için çıkartılmış muhtemelen. Yeniden aynı tempo devam ediyor payvoncu, gazinocu, barcı falan festekiz.

Merak etmeyin Devlet ’inde Sacit ’in da mesleğimizi elimizden ahzetmek kabilinden bir uğraşları yok. Dünyanın her durumunda mesleğinde pop reşit, eli nev tutabilen pop insanlar ceride eklerinde ve magazin ilavelerinde yazı yazarlar bu onların resul olduğu anlamına gelmez. Bu satten sonrada hangi Sacit ’mağara ne bile Fehamet ’in malumat peşinde koşmaya takatleri yetmez zaten.

Korkmayın, ürkmeyin mesleğimiz Ihtişam ve Sacit yüzünden doğrudan gitmiyor. Giden gitmiş doğrusu farkında değilsiniz bu yüzden boşuna sıkıntı koparmayın. Sizin gazetecilik dediğiniz mesleğin itibarı yitip gideli haddinden fazla oldu. Cebimizde taşıdığımız soluk basın kartının şehremaneti otobüsünde birlikte saygınlığı namevcut. Bu mesleği buruşturup çöpe atan ustalarınıza, çıtır sevgililerine nahiye veren yöneticilerinizde, otel barlarında, begayet restoranlarda keyif çatan, elalemin parasıyla seyahate gidip sonraları abece dizisi yapanlardan hesap dava. Beleşe cep telefonu hediyesi alıp sonra köşesinde analiz yazısı yazanlara aksülamel gösterin. Kızım senin meslek geçmişin ne ki bu gazetenin bu sayfasında fıkracı olmuşsun sorusunun cevabını arayın.

Tayyar Işıksaçan / tayyar.isiksacan@gmail.com

Bir Cevap Yazın