UEFA kapıyı çaldı!

Skorer’da vadi düz habere göre UEFA, mali tablolarında uyumsuzluk tespit ettiği Fenerbahçe ve Trabzonspor ’u ülfet odasına çağırdı. Mali Fair-Play kapsamında kulüpleri sürekli izlem altında markajcı Avrupa futbolunun patronu, Trabzonspor ’un UEFA gelirlerine geçici yerine el koyarken, Fenerbahçe ’nin dirimsel-masraf tabloları arasındaki iri farkı dikkat çalımlı buldu.

Finansal Arama Birimi aracılığıyla yapılan takip neticesinde Trabzonspor ’un ara sıra ecnebi oyuncularına yaptığı ödemelerin şikayet konusu olmasından, yani finansal sorumlulukların hesabına getirilmemesinden alay edilerek, UEFA gelirlerinin arızi adına dondurulduğu bildirildi. Bordo-mavili kulübe yapılan bildirimde antrparantez 2015 yılının ikinci yarısına ilişik gelir-harcama tablolarının görüşülmesi amacıyla güruh yapılacağı aktarıldı. Yanlar ortada yapılacak görüşmelerden sonraları 2016 yılının önce denetimine büyüklüğünde Trabzonspor, mali fair-play kriterlerini hesabına getirmez ise, puan iptal, Avrupa kupalarından men kabil yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

Fenerbahçe ’ye yapılan uyarıda ise gelir-gider tabloları ortada nazik ayırt oluştuğu belirtilerek bunun nedenleri ve çözümlerinin görüşülmesi gerektiği anlatım edildi.

Solgun-lacivertli kulübe gönderilen yazıda, Kasım kocaoğlan sonuna büyüklüğünde bire bir güruh yapılacağı ve 2015-16 sezonuna ilgilendiren harcama tablosunun inceleneceği bildirildi. Toplantıda varidat ile giderler arasındaki farkın nasıl kapatılacağı sorgulanacak. Fenerbahçe ’nin takibe alınmasındaki yer mehabetli faktörün bu mevsim başında yapılan efdal bütçeli transferler olduğu kaydedildi.

Dörde yükseldi

Bilindiği kabil UEFA finansal fair-play konusunda 2015 yılından itibaren daha evvel ilan ettiği yaptırımları uygulamaya başlamış ve Avrupa ’da metin çokça kulübe gelirlerin geçici yerine dondurulması cezalarını vermişti.

Elan önceki Beşiktaş ve Galatasaray kulüplerini de takibe alan UEFA ’nın bu sezon sonuna kadar mali tabloların iyileştirilmemesi halinde Avrupa kupalarından men cezası vereceği kaydedilmişti.

Serencam gelişmeden sonradan Süper Lig ’de UEFA radarına takılan pakt sayısı 4 ’e yükselmiş oldu.

Bir Cevap Yazın