Ukrayna parlamentosu ekli karıştı!

Milliyet’te saha alan habere bakarak Ukrayna Parlamentosu, hükümetin benzeri yıllık icraatlarını değerlendirmek  için toplandı. Başbakan Yatsenyuk’un konuşması sırasında, Petro Poroşenko Bloku’ndan mebus Oleg Barna, kürsüye gelerek Yatsenyuk’a bire bir bağlam gül verdi. Barna, henüz sonra Yatsenyuk’u kucaklayarak, kürsüden indirmeye çalıştı. Bu sırada Yatsenyuk’un üyesi olduğu Umum Cephesi’nden milletvekilleri kürsüye gelerek,  Barna’yı zedelenmek etmeye başladı. Parlamento Başkanı Vladimir Groysman’ın müdahalesiyle milletvekilleri dağıldı.

Başvekil Yatsenyuk, milletvekillerine hitaben, Ukrayna’da 20 yıldır  kimsenin atmadığı adımları kovmak için çok balaban sorumluluk aldığını belirterek,  “Ben bu göreve geldiğimde hakkımda hangi olacağını biliyordum. Politik çıkarlar üzere  değil reformları gerçekleştirmek ve ülkemizin çıkarı için bu göreve geldim” dedi.

Anayasa’nın hükümlerine bakarak, istenirse aleyhinde parlamentoda oylama  yapılabileceğini vurgulayan Yatsenyuk, “Oylama yapın. Parlamentonun kararını kabul edeceğim. İstifaya hazırım”  ifadelerini kullandı.

İHRAÇ EDİLDİ

Petro Poroşenko Bloğu ’ndan yapılan açıklamada, olaydan dolayı Başvekil Arseniy Yatsenyuk ’tan defo dilenirken, bahis konusu milletvekilinin Petro Poroşenko Bloğu ’nun parlamento grubundan ihraç edildiği bildirildi.

İlginç görüntüleri haberin videosuna tıklayarak izleyebilirsiniz…

Bir Cevap Yazın