Ulu Eyüboğlu: ’14 sakil var!’

Göstergeç dünyasının Boşluk 2011 ’den bu yana merakla beklediği ‘Reytingte Hıyanet ’ iddianamesi nihayet belli oldu. 48 sayfalık iddianamede 14 ‘berbat ’ var. Peki neydi bu işler?

Hatırlarsanız Antrakt 2011 ’de polis, şişman aksiseda uyandıran bire bir operasyon yapmıştı. Polisin dominant yaptığı yerler arasında monitör dünyasının önde gelen imal şirketleri Ay Yapım, Medyapım, Tims ve TMC bile vardı.

Polis, “Kuzey Güney”, “Fatmagül ’ün Suçu Hangi?”, “Yaprak Dökümü”, “Öncesizlik”, “Koskocaman Çağ” ve “Adını Feriha Koydum” üzere dizileri çeken bu şirketlerin deneklere mülk ve dürü vererek reytingleri manipüle ettiği iddiasıyla yapmıştı bu baskını.

Açıklanan iddianamede hangi bu şirketlerin reytinglerde manipülasyon yaptığına dayalı tek satır var hangi dahi sanık -münasebetsiz namına adları…

O dönem ortaya atık iddiaların, yazılanların hepsi ‘yalan ’ oldu! ‘Reytingte Hıyanet ’ iddianamesinde Ay Imal, Medyapım, Tims ve TMC ’ye müteveccih itham yok, ama aralarında murakıp Murat Çağlı ’nın dahi bulunduğu 14 yaşama ve AGB ’ye reyting ölçüm sistemi üzerine ağırbaşlı iddialar var.

NEREYİ TUTSAN ELİNDE KALIYOR

İddianamede reyting ölçüm sistemine dair anca iddialar var kim, biri dahi doğru çıkarsa AGB Nielsen ’in yıllarca kamuoyunu yanılttığı anlamına dirimlik bu. Işte savcının dile
getirdiği o iddialardan 10 ’u:

1. AGB Nielsen ’in siyasal sayısı kamuoyuna bütün 2 bin 500 yerine duyuruldu amma şirket tek ant bu sayıya ulaşmadı. TÜİK ’mağara tespitine göre AGB, iklim ve kaza bazında üstelik irade edilen sayının çokça altında kaldı.

2. TİAK, AGB Nielsen ’i denetlemek için Gaye Çağlı ’yla anlaştı amma sözleşmede denetçinin parasını AGB Nielsen ’mağara ödeyeceği yazılmış. Denetimin şeklen yapılması emreylemek bu.

3. Kâh illerdeki panel sayısının, olması gereken kademe sayısının iki dinsiz olduğu ortaya çıktı.

4. Rastgele sene bulunan deneklerin yüzde 20 ’sinin değiştirilmesiyle, panelin temas beş yılda ayrımsız yenilenmesi gerekirken, buna uyulmayarak bazı haneler gereğinden aşkın sistemde kaldı.

5. Panelin illere bakarak biçim ve ilçeler düzeyinde dağılımı incelendiğinde kâh bölgelerde olması gereken illerin olmadığı farklı, illerin aynı arada değerlendirildiği anlaşıldı.

6. AGB Nielsen, Sosyo Kazançlı Heykel (SES) düzeyi belli sıfır haneleri panele yürek etti.

7. AGB Nielsen ayrıca 2009-2011 arasındaki faal 1177 siyasal haneden 274 ’ünde yani yüzde 23,27 ’sinde toplumsal statü değişikliği yaptı.

8. Tıpkısı şekilde 18.02.2009 -26.04.2009 tarihleri beyninde panel hanelerden 530 ’unun sosyal statüsünün değiştiği görüldü. Içtimai statüde bu kadar gelişmemiş sürede bu kadar nazik tıpkısı fark olması beklenemez. 100646 ve 9610143 panel numaralı hanelerin 2009 yılındaki toplumsal statüsü A/B iken 2010 ve 2011 yıllarındaki statüsü D oldu.

9. Ayrımsız hanede eğitim seviyesiyle içtimai statü akıllıcasına orantılıdır. Terbiye seviyesi arttıkça sosyal statünün yükselmesi, eğitim bilimi seviyesi azaldıkça sosyal statünün düşmesi beklenir. Amma incelendiğinde terbiye seviyesi mütezayit gâh hanelerin toplumsal statüsünün düştüğünü, yetişek seviyesi mütenakıs bazen hanelerinse toplumsal statüsünün yükseldiği görülmüştür kim, bu üstelik sosyal statü hesaplamalarında hata yapıldığını göstermektedir.

10. TİAK A.Ş. denetçilerinin 13.12.2011 günlü raporu, 1000 TL geliri bulunan hanenin A/B grubuna kayıtlı olduğunu ortaya çıkardı.

Şayet doğruysa her biri başlıbaşına skandal.

“Neresini tutsan elinde kalıyor” denir evet, iddianameye göre AGB Nielsen ’in reyting ölçümleri birlikte öyle… Panel sayısı hiçbir devir açıklandığı sayıya ulaşmamış. ‘Içtimai Statü ’lerin hiçbiri bilimsel değil. Zira ne TİAK üzerine düşeni yapmış, hangi dahi kontrolcü! Çözme böyle olunca AGB Nielsen ’mağara yönetenler, asılmış kafasına göre. Efsus değil mi şimdi senelerce ‘reytingi bağan ’ diye yayından kaldırılan yapımlara ve o yüzden kıygın olanlara? Yuh olsun mücahede hırsızlığı yapanlara…

Ulvi EYÜBOĞLU

 

Bir Cevap Yazın