Ululuk Çapa Billur Güneşdoğan’la söyleşti

Medyanın Lara Croft ’u!..

İlk karşılaşmamız… Bire Bir kere benden arz birkaç 10 santim teferruatlı… Kafamı gökyüzüne akıllıca kaldırıyorum, sohbetimiz bu şartlarda geçiyor. Sonra aklıma takılıyor, acep daha geçmiş bile onu “Lara Croft”a benzeten oldu mu? Meğerse esas adı, Billur Güneşdoğan. TV8 ’mağara kurumsal iletişim direktörü…

Dahi aynı dahi danışma kurulu üyesi… Yeri gelmişken Billur Güneşdoğan ’a soruyorum: “Bu kurumsal bildirişim direktörü hangi aksiyon yapar, siz olmazsanız kurumçökermi yani?” “Çökmez amma binanın üzerine fazla mezuniyet çıkamazsınız o antlaşma” diyor. Sonradan mefret gülümsüyor: “Bizler çalıştığımız kurumların iletişimstratejilerini cemi detaylarıyla şekillendirip dışarıda benzeri raf üzere dubara ederken, içeride de muhtemelen prosedürlerin ve kurumsal tıpkı yapının oluşmasını sağlıyoruz.” “Helal olsun” deyip sohbeti derinleştiriyorum: “Tamam bilcümle iletişimciler sizin gibimidir?” “Elbet yani?” “Yani hakeza… Can Alıcı… Farklı!”
 
Kadından bildirişim direktörü erkekten nişane yönetmeni

“Azrail olan, çıktı fikirlerimiz” diyor bu yol. Kristal Hanım, kendisi kabilinden 8 kanalın karı iletişimdirektörüyle biraraya gelip “kadın çete”si kurmuş! Tıpkısı nevi erkeklere çarpışma açım durumu! “Ha anladım, sizin hedefte erkek yayın yönetmenlerinin koltukları var” diyorum ve muhannet soruma geçiyorum: Erkek yöneticilere karşı özel husumetinizmi var? Ve bu durumda, sizin şirkette seçme şeyin başkanı Abiş As ’le aranız şüphesiz? “Olur” diyor. “TV8 erkek hile kadrosunun ağırlıklı olduğu benzeri televizyon kanalı fakat özellikle medya kol başkanımız Abiş Hopikoğlu kalkışmak amacıyla kadınların düşüncesine ürkmek duyan ve önerilerini dikkate düz erkek yöneticilerle çalışıyorum.” “Tamam evet Okan Bayülgen?” “O, bu ülkenin en gani televizyoncusu” deyince kaşlarımı kaldırıyorum. “Amma sen de o yolda ilerliyorsun” diyerek devam edenmuhabbetle benimkaşlar dahi eski yerlerini alıyor… Sonra devamediyor Billur Hanım: “Koca yöneticilere alın benzeri husumetimiz bulunmayan tabii ki. Amma bizimgibi ataerkil toplumlarda bu feraset silinmiyor, aynı konuda kâbus kabil hortluyor!” “Eser yönetmenlerimi hortluyor” diyerek soruyorum ahmakça, “Yararlı koca egemenliği” deyip beni teskin ediyor, uzanıp saçlarımı okşayarak… Bu şefkatli haline aldanmıyorumtabii, çünkü belli belirsiz benzeri “Fraulein Eva” havası var Kristal Hatun ’de. Hakikaten“Yurtdışındaki kanallarda çalıştım, tamam Alman ekolünden gelmeyim” deyince o an karar veriyorum, can kuşu halini çözmeliyim nasıl.
 
Bildirişim direktörü ruhsal çözümleme seasında

“Hanımefendi, uzanırmısınız şu koltuğa?” “Elbette yani?” “Hatalı anlamayın, ruh hekimi misali çocukluğunuza ineceğim… Bakalım şu ‘Erkeklerden üstünüz ’ fikri,mazideki ne olayınıza dayanıyor?” “Uzanmasamda ego anlatsam… Çocukken tıpkısı çağ,mahalledeki oğlanlardan biri… Hezel yapıyorum tabii, erkeklerle ilişkin bugün ya bile eskiden tek alıp veremediğimyok. Bazılarının tür. Erkeklerle yarar değil amma müsavat kavgam var.” “Peki hiçmi yüksek olduğunuz taraf yok?” “Kadınlar iletişimişini bol yapıyor. Görselliğe verdiğimiz önem, düzenci yaklaşımımız, akse anlarındaki antipatik kanlılığımız, olayları ifade ediş biçimimiz, planlı çalışmamız ve detaycılığımız iletişimde bizi başarıya taşıyor. İnatçılığımız ve gelişigüzel işe güzellik ilişik arzumuz gibi bir da!”
 
Motosiklet üstünde 

Imdi sıra “Bu ödeşme kaynak acaba pekâlâ korunuyor” sualinde… İşine gösterdiği özeni, bedenine, ruhuna de gösteriyormuş. Ve haftanın 6 günü, yeni im döneminde TV8 ’deki gösterişli tempoya rağmen, aksatmadan spor yapıyormuş. “Ama yalnız fitness değil baş döndürücü spor dallarıyla dahi ilgileniyorum, kickbox üzere” deyince aman yerimden bire bir fırlamışım! Neyse garson yavaşça altıma sandalyeyi sürüyor ve devamını duyabiliyorum: “Motor kullanmayı da haddinden fazla seviyorumve ongun aynı sürücüyümgaliba…” Bedeninde yarattığı adrenalin onu çokça rahatlatıyormuş. Olur, bu karı kesinlikle medyanın Lara Croft ’uymuş…
 
Devlet Çapa

Bir Cevap Yazın