Ululuk Çapa yazdı..

HALUK AKAKÇE’DEN BÜLENT ERSOY’A ÇOK HUSUSI TEKLIF

Nerede somurtkan bire bir soy varsa gelip beni bulur elhak. Bu misil de tıpkısı fare tebelleş oldu çorlu başıma… Fare dediğime bakmayın, eşşek büyüklüğünde bire bir özdek. Amma gönül de hergele… Güzeşte ahit boğazda oturmuş balıklara beyaz zehir peynir, domates, simit atıyorum, tıpkısı baktım geldi, yanı başıma çöreklendi. Bir da fiyakalı ismi var, duyan da Walt Disney Stüdyolarından kaçmış sanır; ‘Kulis Faresi Durak… ’ “Oğlum bak git, başımda yeteri büyüklüğünde garabet var doğrusu” dedimse da dinletemedim. Bıcır bıcır konuşuyor, ayrımsız yandan da elimdeki peynirlere dikmiş gözünü… Sonunda dayanamadım “Açgözlü mısın” diye niteleyerek sordum. “Sen bizi hangi sandın abi” dedi somurtarak, sonra de ekledi “Ama şöyle aynı kaşar savsaklamak ısmarlarsan sana anca tıpkısı kulis haberi veririm kim dudakların uçuklar…”  On Paralık olmazsa Gargamel büyüklüğünde aç gözlü değil, fare hangi da olsa; “Münteha lan” dedim anlat… Domuz tıpkı ifadeyle cebinden tıpkı izole bant çıkardı… “Bile ispatlı kayıtlı” dedi “Bütünü bunun süresince…”      

***
İkisinin hangi antlaşma aynı araya geleceklerini hasis merakla bekliyordum. Çünkü ikisi dahi birbirinden aşırı, ikisi bile kendi alanlarında kıvrılma yapmışlar. Haluk Akakçe ile Bülent Ersoy sözünü ettiğim bu ikili… Hangi ahit karşılaşsak Haluk, Diva ile tanışmak istediğini söyler dururdu, onun büyük hayranıymış. Böylelikle Ersoy ’un çalıştığı mekanın kulisinde bu eke buluşma gerçekleşmiş.

Benim bildiğim Bülent hanım kulisine kimsecikleri almaz. Anladığım kadarıyla Haluk için bozmuş bu kuralı… O da filhakika kelimenin kamu anlamıyla ‘dört kol çengi ’dir ve ilklerin kralıdır. “Ego ayrımsız sanatçıyım, mimarım, tasarımcıyım,videoteyp sanatçısıyım.Evrenin gücüne inanıyorum. Dünyanın dengesini değiştirebilecek aynı güce sahipsin. Buna sahip oldun ve değiştirdin.Benim işim de değişim konusunda” diye niteleyerek girmiş söze Haluk ve bitmeme etmiş.
 “Bütün şurası düşünürüm; Can Kuşu mu bedeni gönül tokluğu etmeli,  beden mi ruha hizmet etmeli? Sen ruhun zaferisin.Ve o kadar güzelsin ki! Ne antlaşma imajını görsem müthiş etkileniyorum….Çok özel kişilerle tanıştım dünyanın dört bir yanında. O hususi ruhlardan birisi banko sizsiniz.Sizi  20 yıldır New York’tayken de bilcümle strateji ettim.Olağan üstüsünüz.Ama maceranız bitmedi çokça henüz alışılmadık olacaksınız.”

Bizim Fare Durak ’ın anlattığına bakarak bu ‘pul payetli’ girişten bilahare Haluk, Ersoy amacıyla tıpkı da projesi olduğunu açıklamış. Japonyanın yer adlı şarkıcılarından Maki Nomiya diye niteleyerek adını telaffuz edemediğim aynı eş , kendi türünün bir tane ikonu olan Grace Jones ve Lady Gaga’nın ortamında saha alacağı, patika açan kadınlarla ilgilendiren New York’ta tıpkısı sergi hazırlığı içerisindeymiş Akakçe… Bülent Ersoy ’a birlikte orada dördüncü karı olmasını teklif etmiş bilindik gece…     

Bülent karı ’ın hangi karşılık verdiğini öğrenememiş bizim fare ama bana sorarsanız Haluk ‘Kavgam ’ı ego yazdım dese da şaşırmazdı Diva… Olayın en matrak tarafı bu dakikalardan sonradan başlamış. Haluk “Sen Jeanne D’arc kabilinden çokça şişman ayrımsız savaşçısın” dediği Ersoy ’a kendisini hatırlaması için benzeri bağış vermek istemiş… Ve gecenin başından Bülent Bayan ve etraftaki herkesin gözlerini alamadığı parmaklarındaki yüzüklerden birini yakalamak için davranmış…  

Yüzük Oyunu direniyor, Haluk direniyor,… Yüzük direniyor, Haluk direniyor… Boyu devrilesi ‘halka’ tıpkısı soy çıkmıyor parmaktan… Haluk sabunlu su istemiş, yüzük oyunu hafifçe ‘gülümsemiş’. Akakçe’yle yüzüğün kıyasıya mücadelesini izler reşit kulistekiler…

“Yüzük Oyunu, Sevan Bıçakçı’nın tasarımıymış” dedi Fare Durak… “Söylenene göre 50 bin euro değerindeymiş…”  

“Eeee, çıkarabilmiş mi Haluk böylecene parmağından bu serveti?”

“Bulunmayan çıkaramamış amma Bülent hanıma  “Demek kim yüzük sana gelmek istemiyor. Bu Evren’den aynı fikir. Benim sana özel ayrımsız molekül tasarlamam lazım olsa ister, alay veriyorum ay bitmeden hediyeni göndereceğim” demiş.

 “daha çok hangi oldu” dedim bizim fare Durak ’a “Tallahi bilmiyorum, o tam bire bir kedi miyavlaması duydum, tüydüm” dedi… Ego birlikte tüyüyorum huzurlarınızdan, bakalım Haluk sözünü tutaç mı diye niteleyerek düşünerek tabii…  

***

Efendim aşina ‘cool’undan ‘kıl’ına listeler yapmaya bayılırım. Bu el hangi yapayım edeyim diyerek düşünürken bizim Aristokrat Google Yalman “Bunda düşünecek ne var?” diye niteleyerek ‘ayıplayan’ benzeri göz attıktan sonra “Dünyanın yer iri moda haftaları geldi geçti, modada eskimemiş 3-5 trendden başka hangi yazılır kim?” deyiverdi ve ekledi “Filhakika Kutoğlu, Bülbül, Büyükçınar röportajlarından sonra Ululuk Çapa’nın kendini moda eleştirmeni sanmaması benzeri garip”. Onun kinayesini ciddiye alıp sizlerle podyumlardan sokaklara yayılması mübrem aziz 5 trendi kabullenmek istedim. Haa bu arada benzeri dahi şunu öğrendim, bu Paris’teki modacılar Seine nehrini ortada olmaksızın dar paçalarını sıvayıp Baharat koleksiyonlarını sunmuşlar de. Karşı size ‘geleceğin’ çul trendleri.

BAHAR MODASININ TÜMDEN 5’İ

–  Podyumlardan anlaşıldığına göre bu bahar “Yeşil, yeşil, senin yeşil gömleğin, pantalonun, eteğin” şarkısını söyleyeceğiz. Çünkü yeşilin seçkin tonu moda olacakmış.

– Bermuda pantalonsuz evden çıkmayın. Bire Bir haddinden fazla modacı bahar koleksiyonlarında değişik ilim, desen ve kumaşlarda Bermuda pantolonlara meydan vermiş. Bittabi sokaktaki herkesin podyumdaki mankenlerin kıç uzunlamasına topluluk olmayacağını, Bermuda giyince Beberuhi’ye benzeyeceklerini düşünmemişler.

– Göbekler fora! Çoğu gece elbisesinin dekoltesi kuşak kısmında olacakmış. Hanımlar o ‘eritmesi’ yer print bölgelerini belirtmek amacıyla imdi platesi vardiyalı adına yapacak muhtemelen.

– 60’lar kalın kafalı dönmüşmüş. Woodstock gerçekleştiği devir 4 yaşında olan bendeniz bunun ne buyurmak olduğunu anlayabilirsem ihtimal bambaşka bire bir yazımda size anlatırım.

– Erkeklerin pantalonları henüz darlaşıp, paçaları adamakıllı kısalacakmış. Haa tıpkı dahi çalışkan elvan eş modasına hakim olacakmış. Liseden kalan pantalonlarımı boyayıp içlerine kendimi ‘tıkmaya’ çalışsam peki mu acaba?

****

Canan okurlar tıpkısı ‘deli’nin aklına uyup yukarıdakileri yazdım ama ‘İzzetvari’ tıpkı çizgilik yapmazsam içim bayındır etmeyecek. Düşündüm ki benim ilgimi çeken moda olsa olsa yiyecek-içmece-coşku sektöründe tamam. O ant buyrun bakalım görelim İstanbul’bile it canlı çokça kimse nerelere akın ediyor.

İZZET’TEN İSTANBUL ‘MEKAN MODASI’

– Emirgan’dan Sarıyer istikametine makul giderken La Boom’un gözünüzden kaçmayacağı kesme. Boğaza vekil terası, New York havası veren dekoruyla La Boom’a icap kahvaltı, gerek akşam ezanı yemeği evet birlikte geç saatlerde müziğin tadına gitmek amacıyla gidebilirsiniz

– Taksim’de mütehammil haddinden fazla kimse 3 mekan arasında gidip geliyor. Münferit’in mutfağından çıkanlar mideye indirildikten sonraları ver Festival evet üstelik Özgür Aras’ın ablası pardon ‘Ablam’

– Türkiye’nin ayrımlı bölgelerinin mutfaklarından mutat lezzetlerin ayrı ayrı şekillerde yorumlanmasına şahit olmak isteyenler The Marmara otelinin ense katındaki Raika’nın yolunu tutuyorlar ve on paralık dahi nadim olmuyorlar

– Benim kabil 20 dakikada yemeğini yiyip, hesabını ödemek isteyen ‘tez hareketli haz avcıları’ Kavacık’taki Bayramoğlu Döner’e nasıl uğramalı. “Bu kadar gelişmemiş sürede, onca herif üzere, elbet böylesine lezzetli döner yapabiliyorlar?” demezseniz bana bile daha çok Kerem demeyin.

– Ayıbımı mazur görün Mano Burger’in yolunu az buçuk geç buldu bendeniz. Ama orada yediğim burgerden sonra bambaşka yere nöbet almam zorlu gibi değil kabilinden görünüyor. Ya Asmalımescit, ya bile Caddebostan şubesine gidip Mano Burger’in Mano Burger’ini görmek geçişsiz derim.

– Imparator Erşahin’in Beyoğlu’ndan sonra ikinci şubesini Karaköy’de açtığı Nublu nitelikli müziği ve bistro tarzıyla ‘hipster’ların uğrak yeri ergin dahi.

– Haydi bana inanmadınız diyelim ama belki The Guardian gazetesi sizi inandırma kırat. Geçtiğimiz günlerde bu İngiliz gazetesinin sayfalarına konuk olan 49 Çukurcuma Cafe, ya dahi müdavimlerinin ağzıyla Cafe 49’un pizzası filhakika denemeye ayar. Çukurcuma’de Yunan Konsolosluğu’nun karşısındaki bu mekanın yolunu tutun derim. 

Celal ÇAPA

Bir Cevap Yazın