Ululuk Çapa yazdı: ‘Angelina geliyor’

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Başakşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ve temel teması ‘Kadına Müteveccih Hüküm ve Ayrımcılık’ olan 2. Arsıulusal Zer Ölçü Film Festivali’ne adlı talih Angelina Jolie da katılacak.

CURCUNA KAMER BÖYLECE BAŞLIYOR

NE Altın Koza ne Zer Portakal önümüzdeki günlerde sistem bu sene ikincisi düzenlenecek olan Kızıl Mizan Film Festivali’ni konuşucak. İstanbul Üniversitesi Ünsiyet Fakültesi ve Başakşehir Belediyesi’nin kolektif gerçekleştirdiği festivale bu yıl dünyaca ünlü tıpkısı yıldızı ağırlayacak. 27 Ilkgüz- 4 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılacak ve ana teması ‘Kadına Hüküm ve Ayrımcılık’ olan festivalin saygınlık konuğu Angelina Jolie olacak.

JOLIE SEMPOZYUMA BIRLIKTE KATILACAK

ANGELINA Jolie’nin yönetmenliğini yaptığı ‘Mağara the Land of Blood and Honey’ filminde şan kayran ve geçen yıl festivale katılan Rade Serbedzija ünlü yıldızı İstanbul’a çağırma etti. Jolie, Serbedzija’nın davetine “Tamam” dedi. Jolie, festival çerçevesinden düzenlenecek olan ve Prof. Ebedî Semerci, Prof. Doruk Yüksel, Türkan Şoray, Hakikat Müstakbel, Prof. Dr. Dimitri Dimoulis, Zeki Demirkubuz’un konferansçı olacağı sempozyuma de katılacak.

ANGELINA JOLIE (IŞIK-GALERİ)

Çağ vakti eve aynı girdim ki, bilcümle perdeler kapatılmış, lambalar söndürülmüş, değme tarafta yoğun aynı ezilmişlik… Anlayacağınız bilcümle ayrımsız kaotik yassı. Perdeleri açmaya davrandığımda, arkamdan bezgin tıpkısı curcunalı geldi… “Etme, ışık görmeye üstelik tahammülüm namevcut…” Sesin sahibi aşina, doğrusu gayr üstelik olamaz evet… Bizim Gargamel, divanın ayrımsız köşesine munkabız, elini başlarının arasına almış, (insan beni birlikte sapıttırdı) pardon, başını ellerinin arasına almış, gözlerinde yoğun bire bir incitici ifadesiyle sus pus oturuyor. “Ne oturuyorsun böyle frenk lahanası kabilinden” diyerek sordum; curcunalı yok. “Belçika’üstelik gemilerin mi battı” dedim, gine curcunalı yok. Benim tanıdığım çarkıt Gargamel olsa, Şirinler’e yaptığım bu göndermeleri hızla anlar ve haddinden fazla esprili olduğumu söyleyerek takdirlerini sunardı. Amma bunda tıs yok. Hastalık sonraları “Muvasala üstüme abi, bunalımdayım” dedi. Bunalımdaymış… Tıpkısı filin, Giselle’dahi Nureyev’in karşısında dans etmesi birlikte mümkündür amma bizimkinin bunalımda olması asla… Esasen bile ilgilenmiş kabil görünerek “Nedir seni bunalıma iten yavrucuğum?” dedim sevecen tıpkısı sesle. Aldığım karşılık aynen şöyle oldu; “Sempozyumda hatip olmamı engellediler, kabul etmediler beni.”

Şaşkınlığım giderek artıyordu; sempozyum ve Gargamel… Sinirlerime hâkim olmaya çalışarak sordum: “Hangi sempozyumuymuş bu?” “Kadına yönelik güç ve ayırımcılık üzerine tıpkı sempozyum işte…” Kendimi az buçuk henüz tuttum, aceleten döversem, olayı cümle anlayamayacağım; “Peki senin namına kimler konuşacakmış?” Yoğun bire bir iç çektikten sonra saymaya başladı: “Prof. Dr. Ölümsüz Çucu, Prof. Dr. Zirve Yüksel, Türkan Şoray, Dr. Salvador Millaleo Hernandez, Düz Istikbal, Prof. Dr. Dimitri Dimoulis, Anlaklı Demirkubuz…”

Henüz çok dayanamadım, “Ulan, seni bütün bu isimlerin yanı sıra konuştururlar mı!” diye niteleyerek patladım: “Hem üstelik kadına müteveccih takat ve ayırımcılık üstüne… Adamlar kabul etmediler diye niteleyerek bunalıma gireceğine, yakarış deri onlara. Ego olsam kafanda odun kırardım. Ne anlarsın sen bu işlerden!” Bire Bir dakika melül melül gözlerimin içine baktı “Benim derdim o değildi abi yaa…” dedi: “Sempozyum ayaklarında, aralarına karışıp Angelina Jolie’yi görecektim.”

Güdük ve faal ayrımsız sorgulama sonucunda durumu anladım binnetice. İşin Angelina Jolie bölümünü heyecanı kaçmasın diye niteleyerek sona bırakalım, öyle bitmeme edelim. Efendim ilkgüz ayında yapılacak olan Uluslararası Kızıl Ölçü Film Festivali’nin bu yılkı ana konusu ‘Kadına Yönelik Ivinti ve Ayrımcılık’mış. İstanbul Hususiyet Fakültesi ve Başakşehir Belediyesi marifetiyle planlı bu festivali sabık yıldan hatırladım aceleten. Anne teması ‘Darbeler’di. Düşünüm zaten başlı başına enteresan. Seçme sene yanlışlık ve ceza üzerine bire bir ana konu belirleyip festivali anca düzenliyorlar. Yani türe ve beyaz perde ilişkisini gündeme getiriyorlar. Ayrıca mütenevvi kültürel etkinliklerle üstelik olayı destekliyorlar. Ihtimal benim cahilliğim amma dünyada apayrı bir örneğini görmedim. Yakında dünyanın bu festivali kat sayı alacağına eminim.

Festival toplumsal mesajlı olduğu üzere, hoppadak ark kuruya filmleri göstermiyorlar. Bire Bir kısa film yarışması düzenleyip dünyanın dört bir yanından 10 film seçmişler. Kazanana 6 bin dolar armağan veriyorlarmış. Bu işin ‘gelişmemiş’ yanı… ‘Uzun’ beraberinde ise, tafsilatlı metrajlı 10 film yarışacak ve Kızıl Terazi Ödülü’nü alan yapımcı, 200 bin dolar kazanacakmış. beraber ilkokul ayrı kıtadan mevrut kadına ivinti raporları benzeri sempozyumda değerlendirilecek, seçme ülkeden uzmanlar, olgun adamları, sanatçılar bildiriler sunacaklarmış. Bizim aks Gargamel’in araya sızmayı hayalet ettiği sempozyum bu işte.

Gelelim Angelina’ya… Çokça büyük ayrımsız inatçılık olmazsa Angeline Jolie dahi festivale mihman kendisine katılacak. Onu İstanbul’a getirecek olan üstelik yine adlı ayrımsız oyuncu. Güzeşte seneki festivalin değer konuğu Rade Serbedzija; ‘Batman Begins’, ‘X-Men’, ‘Harry Potter’ gibi nazik yapımlarda cila aldıktan sonra Angelina’nın yazıp yönettiği, ‘In The Land Of Blood and Honey’ filminde başrollerden birini oynamıştı. Demincek bu Rade yâren, kankası Angelina’yı festivalin açılışına getiriyormuş.

Bilcümle bunları ‘bizimkinden’ öğrendikten bilahare “Oğlum topla kendini” dedim “Bunalıma falanca girmene ister yok, eş gelince ellerimle seni götürüp tanıştıracağım” diyerek kortej verdim. Saflıkta üzerine kimse olmadığı üzere bir lahzada inandı tabii… Sevinçle ayağa fırladı, “O ahit iki soğuk kolalama açıp karşılıklı yudumlayalım, sana bire bir molekül elan anlatacağım, çok şaşıracaksın” dedi…

İzzet ÇAPA

Bir Cevap Yazın