Ululuk Çapa yazdı: ‘Üvey annem Fikret Şenes’e sonuç veda’

Hani bütün mırıldandığımız Kimler Geldi Kimler Geçti, Uykusuz Her Tün, Haykıracak Nefesim Kalmasa Da, Tamam Evet üzere sunu az 300 nağme sözünü hayatımıza sokan, mefret dizeleriyle acılarımıza, ayrılıklarımıza, mutluluklarımıza çevirici olan ve bütün perde arkasında kalmayı nail müthiş tıpkı kalemdi Fikret Hanım… 

Ajda’dan Zerrin’e, Nilüfer’den Umu Yazar, Neco’dan Tanju Okan’a kimler okumadı kim onun şarkılarını…

1937’birlikte nazik benzeri aşkla babam Bedii Çapa‘yla evlenen Fiko’yla analık- oğul değil, rastgele ahit çok bol dosttuk.

Çok sevinçli olduğu bire bir dönem anlattığı anısı bibi kulaklarımda çınlar… “Heybet ile Ahmet Abi’ni babasız büyüten bir avrat yerine akıbet merhale varyemez prensiplerim vardı. Değme akşam ezanı saat 8’bile yemek masasının başında katlanmak evimizin kesme kuralıydı. Ayrımsız akşam Ahmet Abi’n gecikti. Saat 8 bulunmayan, 8.15 yok, 8.30 bulunmayan… 9’bile bizimki yağmurdan yamyaş reşit benzeri halde eve geldi. Temel ‘Tekneyle adaya gitmiştik. Gelgel bozunca yumruk geldik. Bozukluk dilerim’ dedi. Kimmiş o arkadaşların diye niteleyerek yırtıkça çıkışınca biraz arkadaşının ismini saydı, aralarında Ajda da vardı. O kadar sinirliyim kim, odana geç diyerek bağrındım. Elbette Ajda’yı falan tanımıyorum o zamanlar. Ahmet odasına geçtiğinde sinirimi benzeri nev alamamıştım, gitarı kaptığım gibi hışımla ardından odasına dalıp Ahmet’in kafasına geçirdim. Benzeri akşam dönemin genişlik adlı enstrüman kulüplerinden biri olan Çatı’üstelik Sabah Yeli Gencer’i dinlemeye gittik. Yanıma ömre bedel bir gailesiz kız geldi. ‘Fikret Hatun selam ben Ajda. Hani güzeşte şeb Ahmet’i azarlamıştınız ya. Aha o tam yanındaki arkadaşı bendim efendim’ dedi. Ahmet beni anlatırken alay yazdığımdan de bahsetmiş. Bunun üzerine koca gözlü kız, ‘Fikret Eş ben dahi sıkıntı söylüyorum, bana bile kortej edip mısınız?’ diye sordu. Ve aha Ajda ile yollarımız o gece böyle kesişti.”

Bu anıyı hatırlayınca iki yıldır hastalıkla savaş fail Fiko’yu Ajda’nın on paralık arayıp sormadığı geldi aklıma. Peki, onun savunması “Haddinden Fazla sevdiğim aynı insanı bu halde görmeye dayanamazdım” olacaktır.

Ajda’evet hepimizin zihnine kazınan dayanabilen haddinden fazla şarkısına imza atan Fikret Hatun’a tavrından ortalık öz adıma sızlanan ve kızgınım. Amma umarım mehabetli yürekli Fiko ona hakkını helal etmiş ve soğuk ayrılmamışlardır.

Sevgili Fiko senin bende çokça hakkın var, benim da sende küçümencik bire bir hakkım varsa eğer bin misil helal olsun! Mekanın behişt olsun!

Ululuk ÇAPA

Bir Cevap Yazın