Ululuk Çapa’dan ortaya elinin körü!..

ERKENDEN ilk gözlerimi, sonra perdeleri açtım… Odaya dolaşma ışığının dolmasıyla birlikte, korkudan anca aynı sıçramışım kim az daha başım tavana vuracaktı. Karşımda rahmetli Tony Scott ’un ağabeyi Ridley ’nin, Alien filmindeki kabil korkunç bire bir yaratık duruyor. Kafasının yarısından fazlasını şamil etrafı siyah camlı bir nesneden aynı boru uzanıyor yukarı doğru. Dahi kilitsiz küreksiz, baldırlarında mayo ile don karışımı aynı şort… Ayakları bile yağız ve oylumlu; dev tıpkısı ördeğin ayaklarını andırıyor. Canhıraş tıpkı vaveyla atıp kapıya akla yatkın kaçarken tıpkı birlikte arkamdan bağırmaz mı; “Abii, nereye evet, iki söyleme konu edecektik” diyerek. Bu sesi tıpkı yerden tanıyorum. soluk soluğa döndüm, uykulu gözlerimi ovuşturarak ayrımsız daha baktım… Ulan bu bizim Gargamel. Kafasında bahir gözlüğü ve şnorkel, ayaklarında uzun kulaklı kadar siyah paletler, salonun ortasında öylece dikilmiş duruyor. Korkum, bellek almaz tıpkı hiddete dönüştü, hiddetim üstelik şiddete. Başındaki şnorkel ’i çekip attıktan bilahare kıyı paça banyoya sürükledim hergeleyi. Suyu sonuna kadar açtım, soktum bunu içine, üzerine dahi çıkıp oturdum. Çıkardığı ‘glup ’ “glup ’ sesleri bana Frank Sinatra ’nın o romantik şarkıları kabil geliyor, ruhumu sakinleştiriyordu.
Bilahare aniden esen omzumdaki ferişte, sol omzumdaki şeytana galip geldi ve tutup suyun içinden çıkardım iti. Hangi efsus kim elan boğulmamıştı. Mosmor ayrımsız suratla “Abi n ’aptım esasen” demez mi… “Lan sabah sabah Frankeştayn ’ın Gelini kabil karşıma çıkıp ödümü koparttın… Ansız gidiyordum” “Pattadak ne demek?” dedi temiz temiz… “Birden cavlamak” diye niteleyerek hırladım… “Az Buçuk elan konuşursan senin başına ati olan. Ne lan bu kaşmerlik lüp ortamında?” “Plaj partisi üzere tedarik yapıyorum” dedi beni henüz çok çileden çıkartmak üzere. “Emine ’nin” dedi sustu. Beni meraklandıracak aklı sıra da, “Ne Emine ’nin kumlu partisi” diye soracağım. Beş Altı saniye dayandım, sonraları sordum bittabi… “Toplama Boyner’mağara kızı Emine aha” dedi sözde sunma andıran arkadaymış üzere… “Uca ile evleniyor bile, düğündeki partiye katılacağım.” 
***  
Efendim Çokluk Boyner ’in Bilgün Dereli ’den olan alelade kızı Emine, binnetice muradına eriyormuş. Kürşat zeytinyağlarının veliahdı Yüce Kürşat ile sülale ayında gösterişli benzeri törenle nişanlanan Emine, bu hafta sonu dillere destan olmaya namzet ayrımsız düğünle evleniyor. Emine kadın böylece kendisinden dört yaş iri olan koşa ablaları Ayşe ile Elif ’e de kere açacak galiba.
*** 

‘Dillere kamet” benzetmesi Gargamel ’e ilişkin ama o anlattıkça ego dahi kandırma oldum. Perşembe nikah, Cuma Namazı dernek derken galiba önümüzdeki beş altı devir Ayvalık pir şenlenecek ve ünlülerle dolup taşacak. Aralarında 29 group Executive Şefi Erkek Şeran’ın da bulunduğu, Kavim 29 aş damı ekibinden kısaca yüz nefis ayrımsız gurup hazırlıklar üzere şimdiden Ayvalık’a gitmiş da. 29 ’un fırıncısı üç dolaşma önceleri yakmaya başlamış fırını. Adeta istekli benzeri mutfak kuruluyor ‘dernek evinde’.

Davetlilere gelince; Türkiye ’nin bilcümle creme de la creme’i orada olacak anlaşılan… Sabancılar ve Antrenör ’lar neredeyse yekpare topluluk bulunacaklarmış Emine ’nin bu bahtiyar gününde. Ömer Dinçkök, özel uçağını Edremit havaalanına indirmek üzere iznini almış de. Cem Boyner ’mağara yakın komşusu Suzan Sabancı ise konukları düğüne deklare etmek amacıyla 6 sayı zodiac kiralamış. Boyner ’lerin avukatı Ahmet Pekin bile deniz uçağı ile getirilecekmiş. Eksiksiz TÜSİAD üyeleri birlikte davetliymiş …. Çokluk Boyner, Cunda Adasındaki bilcümle butik otelleri misafirleri amacıyla kapatmış.  Emine hanımın gelinliği ise Beymen tasarım ekibi aracılığıyla özel adına üretilmiş.

Nikah Perşembe haset Cunda adasında olacakmış. Bizim Gargamel ’mağara hazırlandığı deniz hamamı partisi üstelik o dönüş olmalı. Teknelerle adaya ati olan konuklar o şeb adada kalıp Cuma Namazı günü Ayvalık ’a geçecekler ve Çokluk Boyner ’in evindeki düğüne katılacaklar. Yaklaşık 600 konuğun katılacağı düğünün menüsüne gelince…

Esasen düğünün izaz listesi o büyüklüğünde etraflı kim hepsini yazmaya kalksak gazetenin sayfaları yetmez. Onun üzere bir seçerek sunalım sizlere. Saat 18 ’deki kokteylden sonra kemirmek öncesi mantarlı tarh,  sosis ve deniz kestanesi sunulacakmış konuklara (Gargamel ‘evet bahir kestanesinin üstüne basarsam ’ diye endişeleniyor)   

Saat 20.15 ’dahi başlayacak yemekte ise Badi gyoza, taş fırın patlıcanlı keçi peynirli pizza, dry age pirzola, roasted patates, enginarlı linguni, paela, ızgara sebze salatası seçeneklerden bazıları. Dondurma, banak ve çilekli Makarnacı mereng ile lezzetli faslı bitiyor ama ikramlar bitmiyor.
Saat 23 ’üstelik dernek pastasından sonra mideler iki saatlik bire bir istirahata çekiliyor. Derken efendim gece baskını başlıyor… Saat 01 ’üstelik pide, lahmacun, köfte, 02 ’dahi mantı, 03 ’da sucuk ve kokoreç var üzerinize esenlik… 

Ayrıca bahir ürünlerinden Senegal Gori adasından hususi namına getirilen Tiger karides, baby kalamar, pembe ahtapot ikram edilecekmiş. İstinye Park’taki Balıkevi’nden getirilecek balıkları ise Ayvalık Balıkçısı meşhur Yörük Mehmet evde hazırlayacakmış.

Bu büyüklüğünde ‘mış ’ ‘ muş ’ tan bilahare onlar duayen muradına biz çıkalım kerevite deyip noktayı koyalım.

***    
Emine Boyner ’mağara düğününden meze ettik, benzeri ayrıksı düğünden küçük bir kademe düşüp bu konuyu kapatalım. Güzeşte hafta canan Kahkaha Ataizi ’nin dağ bayır düğünü hazırlıklarını yazarken ‘sonuç anda bir terslik olmazsa bir padişahlık üstünde taşınarak ati” demiştim. Aynı baktım ki ertesi ahit Gülme ahi “Hangi tahtı canım” falanca diyerek yalanlıyor beni. Deminden namına epey bire bir hatırlatma yapmanın yekpare zamanıdır. Haberin çıktığı sabah ‘Bari yazmasaydın, işin sürprizi kaçtı ’ diye niteleyerek telefonuma mütalaa atan sen değil miydin Hande kız?

Dünya’bile bunlar oluyor…

Adlı dizayn sanatçısı Tom Sachs, Merih gezegeni üstüne yaptığı enstalasyonundan sonra Nike işbirliği ile esasen Merih ve uzaydan sabah yeli alınarak mücehhez  yabansı aynı koleksiyona imza attı. Bu ikilinin, spor aksesuarlar ve ayakkabılardan oluşan ürünleri Amerika ’dahi satışa imdi bile. Yakında bakalım burada kimlerin üzerinde göreceğiz.

***

Karl Lagerfeld her taşın altından çıkmaya tekmil doğal gaz bitmeme ediyor. Ustanın sonuç numarası yeni bire bir parfüm şişesi. Ama şişe büyüklüğünde parfümün kendisi üstelik enteresan. Wallpaper dergisi üzere Geza Schoen ve Gerhard Steidl ’ın yarattığı Paper Passion, yeni basık tıpkı kitabın kokusunu anımsatıyor. Aslında bizim kabil pusula okumayan ülkeler üzere uygun. Kokusunu sürünüp kültüre tıpkı yerlerinden mülemma oluruz.
***

***

Fransa’nın tetik alışveriş merkezi Le Bon Marché yeni sezona ülkenin ‘milli yüzü ’  Catherine Deneuve ile giriyor. Mağazaların şita vitrinleri Deneuve ’ün ilüstrasyonları ile süslenecek. İşin esas enteresan yanı bu ilüstrasyonların Oscar ’lı Persopolis filminin yönetmeni Marjanie Satrapi yoluyla çizilecek olması. Bire Bir animasyon film olan Persopolis ’mağara başrollerinden birinin Deneuve eliyle seslendirildiğini da hatırlatayım.

***
“Nerede o eski polaroid makineleri” diyerek hayıflananlar! Bundan Sonra boşuna nostaljik takılmayı stabil, çünkü Polaroid de bebek basamak uydurmuş durumda. Hem bile Lady Munsap ile ahali ele vererek. Uzun zamandır Gaga ’nın sanat direktörlüğünde hazırlanan Polaroid’in eskimemiş, ağız ağıza sayısal fotoğraf makinesinin yöre siparişini şu web sitesinden verebilirsiniz.
http://www.polaroid.com/yer/stream

***

Danışma ve sporla kırcı meşgul geçecek dört güne hazırlayın kendinizi. New York ’dahi başlayan ve 10 yıldan bu yana Paris, Londra, Milano kabilinden 20 ’den fazla şehirde düzenlenerek uluslararası tıpkısı etkinliğe dönüşen Bicycle Film Curcuna ’nin yolu eylül ayında İstanbul ’a düşüyor. Efes Pilsen temel sponsorluğunda 13 – 16 Ilkgüz tarihleri arasında İstanbul ’birlikte ilk kez yapılacak olan festivali kaçırmayın derim.

***
 
Moda ve sanatın harmanlandığı bir vukuf birlikte Acem mugayir sanatçı – Shirin Neshat ve Natalie Portman ’dan. Videoteyp, foto ve sinema sanatçısı, rejim muhalifi Neshat ’ın eserlerini birkaç sene ilk  5. Arsıulusal İstanbul Bienali’nde izlemiştik. Demincek onun son projesi olan bodur filmde Portman de azamet alıyormuş konusu bir sır kabilinden saklanan projeye Dior ve  LVMH mağara da karışma olduğu konuşuluyor kulislerde. Amma bozukluk? Işte bunu kimesne bilmiyor

***

Çap ÇAPA

 

Bir Cevap Yazın