Ümit Alan’dan gürültülü getirecek benzeri yazı!..

Amr Şalakani ’yi Darı ’dan, Kompozisyon Meydanı ’ndan devrimi Cezrî gazetesi ’hangi an be dakika bildirmesiyle tanımıştık. Kendisiyle angajman kuran Cezrî fıkracı Koray Etkin ’dı. Bereketli ’in devrilmesinden sonradan Şalakani ’nin Kökten ’deki görevi dahi münteha gibiydi. Bu sabahleyin tekrar Kökten gazetesinde Şalakani ’nin “Rüfeka daha çok kardeşim değil” beyanatını görünce derhâl dikkat kesildim. Vaktiyle olduğu kadar bu mini röportajı bile Koray Canlı yapmıştı. Ayrıntılarını birazdan okuyacağınız röportaj bence Akdarı ’daki durumu sezmek üzere heybetli..

Bandaj calip haberleri okuduktan sonraları sağlam çoğunu görev icabı yaptığım köşe yazarı okumalarına başladım. Ara Ertuğrul Özkök ’e geldiğinde ufak aynı şaşkınlık yaşadım. Yazıyı okumaya başladım ve Özkök ’ad yazısının böylelikle Koray Etkin röportajının aynıyla kopyalandığını gördüm. Koray Çalışkan ’ın dostu olan Amr Şalakani, bu kere Ertuğrul Özkök ’ad Harvard ’dan dostu olmuştu. Sorular ve cevaplar uygun aynıydı. Bu hususi Korner ’nda bu durumu sorgulamak istiyorum. Geçmiş iki haberin da ait kısımlarını görelim.

KORAY ÇALIŞKAN HABERİNİN ILGILENDIREN KISMI

“Yararlı dedim çünkü bu ağız ağıza benzeri oyun bu. Devrimle gelişigüzel bozuk rejimin hep kurumları ve tabii natamam anayasaları temelsiz kılınmış oldu. Rejim gitti amma anayasaları kaldı. Yani çarkıt rejimin meşruiyeti çöktü. Hakeza olunca anayasa üstelik esasta batıl kaldı. Yani yasal değil. Bu nedenle anayasanın yeniden yazılmasi gerekir. Önerilen neydi bize? Eskiyi toparlayalım yola devam edelim, çabucacık normalleşelim, bükülme de bitsin. Bu imkânsız. Mütedeyyin Kardeşler üstelik (Arkadaşlar) ‘Peki ’ oyu verdi. Akıllıca. Zaten bir anda aynı an ilk normalleşelim istiyorlar. İşin ilginci hangi biliyor musun? NDP yani Bereketli ’in partisi üstelik, halkın yaktığı öğür da ‘Tamam ’ dedi. Tutarlı yani Şekil Partisi birlikte ‘Tamam ’ dedi. Müslüman Kardeşler de ‘Evet ’ dedi. Onlar imdi benim kardeşim değil. Kavrayışsız artan mugayir hareketler ‘Yararlı ’ dedi. NDP ve Mütedeyyin Kardeşler beraber hareket etti. Düşünebiliyor musun? Onlar bundan sonra Hüsnü ’nün, bozuk rejimin kardeşleri. Bakir aynı siyasi sistem, çarkıt anayasayı yamayarak kurulmaz. Ondan ‘Faydalı ’ dedik.”

ERTUĞRUL ÖZKÖK ’NAM YAZISINDAKİ ŞALAKANİ KISMI

“Çünkü ağız ağıza bire bir oyun bu. Devrimle alay malay çarkıt rejimin hep kurumları ve bittabi muallel anayasaları batıl kılınmış oldu. Diyet gitti ama anayasası kaldı. Yani sakat rejimin meşruiyeti çöktü. Hakeza olunca kanunuesasi da hükümsüz kaldı. Yani meşru değil. Bu nedenle anayasanın baştan yazılması gerekir. Oysa demin bize hangi öneriliyor? Eskiyi toparlayalım, yola bitmeme edelim. Tezce normalleşelim. Inhina birlikte bitsin. Böyle husus gayrimümkün.

– Ama Arkadaşlar yani Mütedeyyin Kardeşler evet oyu verdi.

– Akıllıca. Lahzada ayrımsız an geçmiş normalleşelim diyorlar. İşin ilginci hangi biliyor musun? NDP yani Artağan ’mağara partisi de, halkın yıktığı fırka bile peki dedi. Meyan yani Hat Partisi dahi evet dedi. Müslüman Kardeşler birlikte olur dedi. Onlar bundan sonra benim kardeşim değil. Et Kafalı artan karşıt hareketler yararlı dedi. Düşünebiliyor musun, onlar artık ‘Hüsnü ’nün kardeşleri ’. Bozuk rejimin kardeşleri. Eskimemiş tıpkısı siyasi dizge, bozuk anayasayı yamayarak kurulmaz. Ondan faydalı dedik.

ŞALAKANİ KİMİN DOSTU?

Bu iki haberin tıpkı periyot çıkma olması enteresan. Bir devir arayla çıksaydı, aracısız ikinci yazanın çaldığını düşünebilirdik. Fakat burada şöyle hususi ayrımsız nitelik var. Amr Şalakani ’nin Koray Deli Dolu ’ın dostu olduğunu henüz önceki Radikal röportajlarından biliyoruz. Bu vesileyle Şalakani ’nin Akdarı devrimini Köklü için izlediğini da biliyoruz. Haydi diyelim Ertuğrul Özkök ’ün birlikte dostu. Elbette oluyor bile –çok aşağılık birkaç editör dokunuşu dışında- noktasına, virgülüne büyüklüğünde ayrımsız beyanatı veriyor ve arz ufak bire bir tercüme farkı da olmuyor. Benim kanaatim bu röportajı yine seçkin zamanki üzere Koray Etkili ’ın yapmış olduğu ve metnin tıpkısı şekilde Ertuğrul Özkök ’nam eline geçtiği şeklinde. Deliller tamamen o yönde.

SESSIZCE ÜSTÜ KAPATILIR

Bu olayın töre bilimi kısmını tartışmayacağım. Tıpkı işaret grubunda olsa birlikte, benzeri başka gazetenin yazarının benzeri başkasının röportajını zat ismiyle yayınlaması çalışma hırsızlığından eksantrik benzeri şey değil. Özgürlük ile Radikal arasındaki abi cömert ilişkisinden dolayı bu fenomen sessizcesine kapatılacak, tabii Koray Etken röportajının lacerem olup de Özkök ’nam eline geçtiği, Özkök ’ün ne akılla Kökten ’dahi çıkma tıpkı röportaja öz adıyla imza attığı aynı giz yerine kalacaktır. Ama bu kapsam Özkök ’ad gazeteciliği hakkında sair onca şeyin birlikte benzeri düşünüm henüz edinmemizi sağlar.

ÖZKÖK, ZAYTUNG ’A YAZAR OLUR

Da daha sabık pazartesi Yıldırım Türker, Ertuğrul Özkök ’nam, Ertuğrul Mavioğlu ve Çakırdoğan Eryılmaz ile yaptığını kanıt edip yazıya düşürdüğü sohbetin hayali olduğunu ve bu sohbetten Mavioğlu ve Eryılmaz ’ın uyanık olmadığını ortaya çıkarmıştı. Ayrımsız haftada iki Ertuğrul Özkök skandalı patadak yani. Bunlar Özkök ’ad yazarlıktan da tekaütlük sinyalleri mi bilmiyorum ama elan hayalinden neler çıkma merakla bekliyorum. Başkaca bu sahne dünyasıyla Hürrriyet ’kap sonradan Zaytung ’ta yazarlığa devam edebileceğinin sinyallerini da görüyorum.

Beklenti Kayran

 

Bir Cevap Yazın