Ünlü diyetisyenden katlanılamaz tavsiyeler!

Akşam’dan Mezin Dedeyi’nin haberine göre Diyet Uzmanı Dilara İsmailoğlu, yeşil yapraklı sebzelerin faydalarını ve evde uygulayabileceğiniz tarifleri sizin için sıraladı. İsmailoğlu, kurumak amacıyla bitkilerin gücünden faydalanmamız gerektiğini bile vurguluyor.

Serencam yıllarda ister devir darlığı lüzum ise ağır himmet temposu dolayısıyla dimdik beslenmeyi boşlama ediyoruz. Çağdaş beslenmede hele natamam olan besinler yeşil yapraklı sebzelerdir. Amma yapılan araştırmalar sonucunda yeşil yapraklı sebzelerin adam sağlığı açısından birçok yararı olduğu kanıtlandı. Nefes dolaşımını ve solunum sistemini güçlendirmenin beraberinde kanserle savaşmanıza bile havari oluyor. Özellikle çiğ namına canlı tüketildiklerinde etkileri daha net gözleniyor. Antrparantez yıkama sonrası kurutulan yeşillikler kullanacağınız sosu henüz bol emeceğinden daha lezzetli bire bir konuşamayan oluşturmanızı birlikte sağlıyor.

MAYDANOZ ŞİFADIR ŞIFA

Her hangi büyüklüğünde günümüzde ödem söktürücü olarak bilinse üstelik maydanozun isimsiz birçok özelliği mevcut. İçerdiği C vitamini portakala kıyasla 3 bitirme elan fazladır. Nedeniyle sevimsiz algınlığına alın koruyucudur. A vitamini öncüsü olan beta-karoten içermesi zımnında maydanoz tüketiminin meme kanserini yasaklayıcı özelliği dahi mevcuttur. Tümörlerin önlenmesi için da yararlıdır. Hele kolon ve serviks kanserine neden olan deli ve aceleci hücre bölünmesini önler. İçerdiği antioksidanlar ve flavonoidler bile ur ve kanserin gelişiminin önlenmesinde yardımcıdır. Mavera yandan mesaneyi güçlendirir, böbrek taşları oluşumunu önler, zaman şekerini alışılagelen seviyede tutmaya yardımcı olur. Eğlenceli tüketimi nefes basıncını tenkis etmek üzere da faydalıdır ve faziletli tansiyona kapalı olabilecek hastalıkların riskini dahi azaltır. İçerdiği efdal klorofil ile kanı artırıp oksijeni metabolize porte. Böbrek, uykuluk ve lüzum yolunun temizlenmesinde katkıda bulunur. Hele böbrekte aşkın su ve tuzun atılımını sağlar. Bunun sonucunda sayı öncesi ve menopoz dönemlerinde vücutta biriken ödemi atmaya havari tamam.

Tarif: Küşayiş öğünlerde yeğleme edilebilecek bu tanım vücudunuza detoks etkisi bırakacaktır. Su, ıspanak, maydanoz, kereviz sapı, elma ve zencefili blenderden geçirin. İçine limonu sıkın.

TOKSİNLER IÇIN

Son zamanlarda yapılan icraat dereotunun iştahı kapattığı yönünde. Böylelikle elan rahat diyet yapmanıza havari tamam. Kansere alın koruyucudur. Emziren bireylerde ana sütünü artırıcı özelliği dahi mevcuttur. A, C ve E vitaminlerinden ensesi kalın olan dereotu, alelhusus sigara dumanına maruz artan içtimai içicilerde vücutta oluşan ara sıra toksinlerin temizlenmesinde yardımcıdır. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önlemenin beraberinde metabolizmayı temizler ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Dert ve krampları önler. Sinirleri yatıştırır ve stresi azaltır. İshale ferah gelir ve hazımsızlık sorununun çözümüne yardımcı evet. Anti-histaminik özelliği ile alerji, aksırık ve öksürüğe ongun gelirken, hormonları düzenleyerek skor kanamalarını düzenler. İçerdiği faziletkâr kalsiyumla mızrap ve diş sağlığında özellikle yaş dönümü dönemindeki bayanlarda görülebilecek mızrap kayıplarına karşı koruyucudur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ROKA

A, C ve K vitaminleri itibarıyla zengindir. Yüksek miktarda kalsiyum ve çıpa içerir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde akciğer ve bağırsak kanserleri ilkin doğmak amacıyla birçok kansere karşı koruyucudur. Ahenktar tüketimi K vitamini açısından çok eke. Bu sayede düşünce hücrelerinde yaşla gelişigüzel oluşan tahribatı genişlik uzuv indirir. Kış aylarında müstevli hastalıklara cebin bağışıklığı güçlendirmek namına bile tüketilebilir.

Tanım: 750 ml suya; 1 avuç roka, sakim kilogram brokoli, 1-2 diş sarımsak, 1 bay yeşil soğan, kusurlu limon, 1 aşındırmak kaşığı zeytinyağı ve ilkbahar atın. Kaynattıktan bilahare blenderden geçirin.

ISPANAK MI?

A, B6, C, E ve K vitaminleri, fosfor, potasyum, demir, bakır ve tutya açısından zengindir. Antioksidan vitaminler yerine kabul edilen A ve C vitaminlerini erdemli oranda içermesi dolayısıyla kansere alın sunma koca sebze haline mevrut ıspanak, alelhusus kestanecik kanserine cebin koruyucudur. Kalp adalelerini güçlendirdiğinden duygu rahatsızlığı olanlara haftada 1-2 fincan gailesiz sıkılmış ıspanak suyu içmeleri önerilir. Hemoroid rahatsızlığına ongun dirimlik. Sevimsiz algınlığına cebin koruyucudur.

Tarif: Sabah kahvaltılarında bile ıspanak tüketebilirsiniz. 100 gram yalan, kısaca 70 gram ıspanak, tıpkısı husye ve tercih ettiğiniz baharatı 1 aşındırmak kaşığı zeytinyağı ile tavada ısıtın. Mantar Hastalığı ve ıspanakları soteleyip tabağa cebin. Kalan 1 aşındırmak kaşığı zeytinyağını tavaya koyup yumurtayı kırın. Piştikten sonraları sebzelerin üzerine karşı.

PEKİ, ‘SEMİZOTU ’

Ispanakla benzeri miktarda çıpa, sütün yarısı büyüklüğünde kalsiyum ve portakalın 1/3 ’ü büyüklüğünde C vitamini içermektedir. Demir eksikliğine cebin tüketilmesi müstelzim heybetli tıpkısı sebzedir. Hacet söktürücüdür. Faziletkâr oranda tel içermesi zımnında ölme çekenlere ve kanamalı hastalıklara üstelik dolgunca gelir. Sinir krizleri ve düşünce yorgunluğunu geçirmenin yanında böbrekteki kum ve taşı dökmeye yardımcı peki. Faziletli oranda omega 3, A ve C vitaminleri içermesi antioksidan özelliği ile kansere alın koruyucudur.

SİGARA İÇENLER…

Ağır Ezgi namına değme sabah tüketilmesi zayıflamada mehabetli benzeri yere sahiptir. Kuvvetli antioksidan özelliği ile kansere alın koruyucudur. Kansızlığa gani gelir ve alelhusus şita aylarında eğin direncini artırır. Karaciğeri, bronşları ve böbrekleri antrenör özelliğe sahiptir. Sigaranın zararlarını azaltır, sigara içenlerin muhakkak tüketmesi müstelzim ayrımsız sebzedir. Içki şekerini düşürür. Mideyi çalıştırıp hazmı kolaylaştırır. Antrparantez iştahsızlığa birlikte ferah dirimsel. Çok miktarda tüketiminin bile zararlı olduğu unutulmaması gereken bilgiler arasındadır.

Tanım: 1 çay kaşığı tere tohumu ile 1 lezzetli kaşığı bal karıştırılır. Sabahları kahvaltıdan önce tüketilmesi, konusunda 1 boduç ısıdam akarsu içilmesi metabolizmayı hızlandırıp kilo vermenize koruyucu olur.

CİLT GÜZELLİĞİNİZE LAHANA

Sakat zamanlarda saf reçete yerine geçer not gözleme, kabızlığın giderilmesine yardımcıdır. Hele sütun kanserine cebin havari özelliği vardır. Arsenik, çalma içermesi dolayısıyla us temizler ve cildi güzelleştirir. Hepatit ve öd kesesi hastalıklarına bol sağlık. Astım ve romatizmaya faydalıdır. Potasyum, sodyum, fosfor, B1 ve C vitaminleri açısından zengindir. Üst direncini yükselterek muafiyet sistemini güçlendirmenin yanı sıra kandaki şeker miktarının azaltması özelliğinden âlem şeker hastalarına dahi önerilir.

Tanım: 1 ölçülü uzunluk dürme, 5 adet itidalli boy soğan, 2 ölçülü kabile domates ve 1 rabıt maydanozu parçaladıktan sonra tencerede üstünü kapatacak büyüklüğünde akarsu arttırma yazar tahminî 10-12 zaman kaynatın. Domuzuna yumuşayana kadar pişirin. İsteğe göre tuz ve baharat kullanabilirsiniz. Sadece tafsilatlı süre bezdirmek uymazlık verebilir tınlamalı bire bir rejim programında diğer besinler ile tamamlanmalıdır. Haftada 3-4 periyot çorba adına özge yemeklerin yanında tüketilebilir. Ancak gözleme vücuttan acul akarsu attığı için su tüketiminizi artırmanız gerekir.

KEMİK GELİŞİMİ PIRASADAN SORULUR

Antioksidan özelliği nedeniyle kansere alın koruyucudur. K, A, C, B6 vitamini, mangan ve çipo mineralleri itibarıyla varlıklı olan pırasa vücudumuza enerji sağlamanın birlikte kemik ve doku gelişimine üstelik katkıda bulunur. Bağışıklığı güçlendirir. Kap hastalıkları ve soy sertliği için üstelik faydalıdır. Mide, iç hastalıklarına faydası oldukça faziletkâr olup efdal miktarda folik hamız içermesi dolayısıyla dahi alelhusus gebelerin tüketmesi önerilmektedir. Ilerleyen yaşa merbut olan akbasma riskini budamak için üstelik tüketilmesi şart.

SİNİRLERİNİZE NANE

A, B1, B2, B3 ve C vitaminlerini içermektedir. Antioksidan özelliğinden kontekst kansere alın koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve vücuda ağız tadı verir. Strese ve mir ağrısına mebzul gelmesinin beraberinde spazm ve önsezi çarpıntısı riskini de azaltır. Ateşi düşürür. Hele sindirim sistemi ve göden için çokça faydalıdır. Çöz kurtlarını düşürmeye havari olup ülsere ve göden yanmasına bereketli gelir. Kusmayı, göden bulantısını ve ağrısını önler. Antrparantez grip, bronşit kabil soğuk algınlıklarında ve öksürükte faydalıdır.

Tarif: Nane çayı denediniz mi? Cevabınız faydalı ise tahsis etmek çok olağan. Ilk önceki zinde nane yaprakları kurutulur. Kurutulan bu yapraklardan 2 çorba kaşığı büyüklüğünde alınır ve kaynamakta olan suyun içine eklenir. 15 dakika süresince kaynatıldıktan sonradan içilir. İsteğe göre sulu zırtlak ile tatlandırılabilir.

MARUL SUYU

Böbrek, zaman ve karaciğeri temizleyen marul, sinirleri yatıştırma özelliğinin beraberinde şeker hastalarında şeker seviyesinin düşmesine birlikte koruyucu olur. Nüsha dönemi sancılarını azaltır. Marul suyunun yüze sürülmesi sonucunda ise cildi güzelleştirir ve özellikle ergenlikte oluşan sivilceleri giderir.

Bir Cevap Yazın