Ünlü uzmanlar ‘Acaba’ diyecek!..

Üç ehlivukuf, NTV ’deki ürün öncesi saray aşklarına dair ilginç bilgiler verdi.

HAKAN YIĞITLIK
Philippine ile Toplama

Biri Sassenage Baronu ’nun iyicene gözlü kızı, başkası bildiğiniz Şehzade Toplama, Fatih ’mağara oğlu… Aralarında aynı özdek oldu mu? Söylenti heterojen. “Vakit Kaybetmeden bakıştılar, o kadar” diyen de var, “Philippine ’mağara Toplama ’den benzeri oğlu oldu” diyen dahi… Aşk olduğu değişmez, fazla kopça olduğu da bağımsız milletvekili. “Merhum ile sevişme vaki olup” diyor, Vakıat-ı Padişah Cem yazarı, henüz ne desin? Çokluk ’in yüzlerce şiirinin hangisinde Philippine var, bilmiyoruz. Şu beyitte Toplama ’i sürgünde tutan o olmasın?
“Gidemez kaldı tekrar Çokluk yolu bağlandı meğerse  Bire Bir saçı sünbül ü gül yüzlü ferişte gonce-feme”
Belki…

VAY OSMAN EŞ!
Cesamet kurduğunu biliyoruz amma Osman Gazi ’nin gençliğinde eksantrik maceraları da ergin. Anca söylüyor müverrih Neşrî. Mal Karı ’u görüp aşırtı ergin beyimiz. Babası Ertuğrul ’dan sezdirmeden haber gönderip varmak istediğini söylemiş. Böyle da asi bire bir zihayat…
Ama Mal Kadın ’dan kibar ama muhteşem bire bir “Yararlı” cevabı almış. Oysaki “Niyeti seninle ikbal eğlendirmektir” demiş birileri… Osman, Bozuk Hisar Beyi ’nin nezdinde fena halde ağrı göynük aşkına cevap alamamasından. Ancak kantarın topuzunu kaçırıp o kadar övmüş ki, us aklına benzeri Para Kadın sevdası düşürmüş durduk yerde. Hal ise yeniden Osman ’dan, adam gönderip güvenli bir yere getirtivermiş Servet Bayan ’u… Şuna, şimdilerde mütehammil başvuru edilmez amma “kızı kaçırdı” desek?

GÜL İREPOĞLU
Aşk acısı çeken padişah

Mektuplarda dile mevrut amor, yer açık açık tabir bulmuş aşktır, alelhusus bu mektuplar tıpkı Osmanlı padişahının kaleminden çıkmışsa… 18. çağ hükümdarlarından I. Abdülhamid ’in Ruhşah isimli kadınına yazdığı mektuplar, çok ve arzunun çizi tanımaz yansımalarıdır.
Padişahın filhakika zat hareminde vadi düzlük bir kadınına yalvaran mektuplar yazması, dünya durdukça var olacak aynı gerçeğe bile güzelce belen haysiyet: Sevişmek iştiyak rızasıyla, aşkın uzantısı halinde olduğunda değerlidir.
“Ruhşahım! Hamid ’mağara sana kurban ola. Bire Bir ayıp ile ceza verilmez efendim. Sana rağbet bağıyla angaje benzeri kulunum, icap bana vur, lüzum öldür, sana teslimim. Bu geceleyin gel, dileğimdir. Tallahi çor sebebim ve ihtimal ölümüm olursun. Ayağının altına yüzüm gözüm sürerek murat ederim. Kendimi zaptediyorum, yemin ederim.”
“Ego kulun siz efendimi bu büyüklüğünde içten arzularken, benim bu dokunaklı kırcı perişan halime çare ve açılmış yarama tılsım olursun ümidiyle sizden sevecenlik dilerken, geceler boyu yatağımıza gelmemeye etken ne ola? Benim ateşimi fakat senin merhametin söndürür. Tallahi değme akşam sabahı çıkarırım! Bu geceleyin da gelmezsen bildim ki, bana muhabbetin yoktur. Benim bu halime düşmanım da acır, akşam sabah gelip ayrımsız lahza benimsenmek aksiyon değildir. Kulun ayağına masraf yüzünü sürer idi sabaha arbede. Beni istemez isen Türe Teala agâh benim sana halimi… Dünyada eğer benim de ömrüm tükenik olur ise hep seni fikrederim. Vallahi sümme Vallahi benim halim dayanabilen fena oluyor! Sen hakeza ettikçe, ahiret yolculuğu bana berceste dirimlik.”
“Abdülhamid ’in Ruhşah ’ına köle kurban olsun. Bire Bir kusur ile beni nisyan! Benim vücudum yerey olunca da senden vazgeçersem, Cenabıhak layıkımı versin efendim. Sen benim, ben senin. İnşallah ömrüm berenarı bir oluruz, beraber oluruz canım efendim. Çene ayağına yüzümü sürerek kâm ederim.”

HALUK DURSUN
Çok sultanları

Osmanlı padişahları beyninde hem cihangir hem dahi romantik intihal özelliğini haiz aynı baba-mahdum dikkati çeker: Şehriyâr Müşkül Muhik ve Kanuni Hükümdar Süleyman…
Hükümdar Sadık ’mağara aşk şiirleri yazdığı dayanabilen adsız amma Kanuni ’nin Muhibbi ismiyle yazdığı şiirler yüz kere basılmıştır. Hürrem ’e yazdığı şiirlerde kullandığı anlatım, başarılı aynı hükümdardan tekessür utangaç ve devasız ayrımsız bakraç gibidir.
Kanuncu ve Hürrem arasındaki aşk, mufassal seferlerde yazıya dökülmüştür. Hürrem, padişaha mektuplarında “Canımın paresi Sultanım” şeklinde seslenme etmiş, kendisini “Fukara ve cılız cariyeniz” diye nitelemiştir.
Bu iki padişahın dışında Cebbar Mehmet ’mağara Rabia Gülnuş ’a, Afife Kadın ’un Avcı Mehmet ’e yazdığı tezkere ve şiirler, II. Mahmud ’un Hüsnü Ferişte ’e yaptığı şarkılar, sarayda ve saltanatta siyasetin dışında muhabbetin üstelik olduğunun göstergeleridir. Bunlar yalnız iktidarın sultanları değil, çok dahi sultanlarıdır.     

HÜRRIYET INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın