Ünlü yazarı, yılan ısırdı!

Milliyet’ten Mehveş Evin’in bugünkü yazısı..

Bayramda bana anca ayrımsız piyango vurdu ve o kadar huzursuz atlattım ki bunu yazmalıyım…
Foça ’ya, yakınlarımızı ziyarete gitmiştik. Akşam herhangi bir zamanki kabilinden bahçede yedik, mülevven ampullerin altında tatlı tatlı kardeşçe ettik. Sofrayı almak amacıyla ayağa kalktım. Ancak birkaç adım atmama kalmadan duygusal havliyle havaya fırladım.
Sanki tıpkı kedi ayağıma tırnaklarını var kuvvetiyle geçirmişti!
Amma basamak bileğimden yayılan keder bunun ayrıksı bir hayvan olduğunu gösteriyordu. Hainin kimliğini alamadan, hassaten göremeden toz oldu… Ayağım çabukça şişmeye ve ilim değiştirmeye başladı. Kuyruklu mi fare mi ısırdı derken bileğimdeki üç belirgin hapishane izi, faile meni ediyordu.
Tıpkı yılan!
Şakası namevcut. Arz yakın hastanenin yolunu tuttuk. Başım dönmeye, midem bulanmaya başladı. Ayağıma basamıyordum.

Yoğun bakım günleri
Menemen Hastanesi ’nde evvel müdahaleler yapıldı. Fakat zehirli ısırmalarda tek tedavi yöntemi yılan serumu riskli işti, kalp-soy fonksiyonları etkilenebilirdi. Otama için bütün teşekküllü ayrımsız hastane gerekiyordu. Hem bile beni arife haset akseptans edebilecek bir sayrılarevi!
Yer akıllıca adresin, İzmir Atatürk Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi olduğuna karar verildi. Mebzul kim birlikte bu kararı vermişiz, yoksa haddinden fazla korkulu hasar alırdım…
Hastanenin anestezi vahim hizmet ünitesine yatırıldım. İşin bu kadar okkalı olduğunu o anne arbede fark etmemiştim. Amma aha, temas damarım bire bir yere ilişkin, etrafımda çoğu bilinci ilişkin hastayla bu arada aynı yatağa yatınca meseleyi kavradım.
Ziyaretçi günde 15 zaman alınıyordu. O saatler günün sunma iyicene anlarıydı. Haricinde dış dünyayla bağlanak yoktu. Benzeri yandan antiserum veriliyor ve canip etkilerinin olup olmadığı araştırılıyordu. 

Yaşamın kutsallığı
Bayramda 24 saat mücahede işleyen pratisyen hekimler, hele birlikte hemşire ve hastabakıcılardan bahsetmeden olanaksız. Bu insanlara ne büyüklüğünde aylık verseniz, yaptıkları işin karşılığını ödeyemezsiniz.
Hastabakıcıların minimal ücretle çalıştırıldığını, kadrolarının yapılmadığını üstelik tesadüfen öğrendim.
Günde iki el hastaları temizleyen, yatağını muhavvil, ilaçlarını arama eden, onlara maneviyat veren, uyumadan müteharrik 20 ’li yaşlardaki Seher ’ler, Ayce ’ler, Güler ’ler, Gamze ’ler… Hepsine minnettarım.
Çok tahakküm ayrımsız 6 ahit geçirdim. Sonuçta kurtardım gibi gözüküyor.
Ama koğuşta benim büyüklüğünde şanslı olamayanlar da vardı. Mesela anadan doğma bedenî ve zihnî defolu, zatürre yüzünden 5 aydır burada yatan 25 yaşındaki E. gibi.
Hariç çıktığımda, evvel işim onun namına gökyüzüne bakmak, şükreylemek ve en içten kahkahaları onun namına kovmak olacak.
Eminim o de bunu yapabilmeyi çok isterdi.
Yaşamın kutsallığını algı edebilmek hangi güzelce…

Zehirli engerek

-Türkiye ’birlikte zehirli yılanların çoğu engerek türü. Bildirme belalısı Karadeniz ’bile tanıdık Kafkas engereği. Ama ona rastlama şansı çokça haddinden fazla düşük.
– Veli ’bile rastlanan zehirli yılanlar yani beni ısıranlara üstelik şeritli engerek evet dahi Osmanlı engereği deniyor. İzmir-Bergama civarında 1.5 sene önceki de benzer ayrımsız olay görülmüş. Helikopterle Almanya ’evet götürülen hastanın bacağının şişip kayran düz patladığı söylendi…
– Bu hayvan bilimi henüz ziyade konusunda basınca ya üstelik korkunca saldırıyormuş. Alacakaranlık vakti daha yavaş… Engerekten tevakki etmek için tavuk, kedi besleyin ve bahçenizi yapışkan tutun, kibrit atın deniyor. Benden söylemesi, kendinizi yılana zinhar ha ısıttırmayın.

Bir Cevap Yazın