Us almaz PKK teklifi!..

Milliyet’te vadi düzlük habere bakarak konuya ilgili Yasama Kurulu ’üstelik Türkmen Milletvekilleri Irak Türkmen Cephesi Umumi Başkanı Erşet Salihi, Hasan Turan ve Niyazi Mimaroğlu basın açıklaması yaptı. Türkmen Milletvekilleri yerine çıkarılan bildiriyi Milletvekili Niyazi Mimaroğlu basınla paylaştı.

Irak anayasasının 7. maddesinde boş çapraz olduğunu dile getiren Mimaroğlu, bu maddede Irak topraklarının terör örgütleri aracılığıyla kullanılmamasına cevaz verilmediğini belirterek, PKK ’nın arsıulusal ülkeler aracılığıyla yıldırı örgütleri listesinde düzlük aldığına meni etti. Yıldırı örgütü PKK ’nın ahali barışını tehdit ettiğini dile getiren Mimaroğlu, bu yıldırı örgütünün ülkedeki iç çatışmaları körükleme peşinde olduğunu söyledi.

Ara Sıra Kürt Partilerinin bariz bir şekilde Bağdat hükümetinden PKK amacıyla cebe desteği istemesini esefle karşıladıklarını belirten Mimaroğlu, bu yıldırı örgütünün Tuzhurmatu ’dahi momentum olaylarında bulunduğunu dile getirdi. Hükümetten IŞİD ’le uğraş bahanesiyle böyle tıpkı talepte bulunulduğuna meni edilen bildiride, hükümet ve politik tarafların bu konuda tavırlarını net aynı şekilde ortaya koymaları istendi.

Kürdistan Vatanperver Birliği (KYB) Partisi Saylav Ala Talabani, Parlamento’nun idmansız oturumunda, Irak Hükümeti’nden PKK’nın IŞİD ile savaş eden güçler ortada kaydedilmesini ve zırh yardımı yapılmasını arzu etmişti.

Bir Cevap Yazın