Usta çalgı adamından azrail sözler

Takatli Özülkü’nün Akşam’birlikte yayınlanan röportajı..

– Eşiniz Fiil Özülkü ’yle alay malay 90 ’lı yıllardan bugüne unutulmayan şarkılarınızı “Özülkü Project – Bizim Şarkılar” ünlü projesinde buluşturarak hayranlarınıza sundunuz. Evet, bu iş şüphesiz ortaya çıktı?

30 yıldır birlikte ürettiğimiz şarkıları, bugünkü kuşaklara de alıntı fikri tafsilatlı zamandır aklımdaydı. Yapımcımız Bülent Seyhan ve saz dünyasındaki dostlarımızın teşvikiyle bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik.

– Fazla Ziya Yengiden Gök Krause ’ye, Gülben Ergen ’den Hande Subaşı ve Görüntü Afşar ’dan Garaz Dalkılıç ’a büyüklüğünde birçok sanatkâr bu uzunçalar amacıyla stüdyoya girdi. Bu isimleri neye bakarak seçtiniz?
Albümdeki yorumcu arkadaşlarımı aynı şey düşünerek seçmedim. Hepsi benim için hususi yâran. Doğaçlama gelişen konuşmalar buluşmalarla oldu. Sağlıklı olsun hiçbiri beni kırmadı.

METİN ÖZÜLKÜ ORKESTRASI ALBÜMÜ HAZIRLIYORUM

-Dinleyenlerden zahir tepkiler aldınız?
Tahminî 2 yıldır bu albüm üstünde titizlikle çalıştım. Yorumcu arkadaşlarımda şarkıları çokça güzel yürütme ettiler. Zımnında bizim açımızdan bile keyifli tıpkısı mücahede oldu. Evvel aşamada birlikte dinleyen hep çokça özel ve kalifiye tıpkı faaliyet olduğu üzerine hem düşün. Şimdiye büyüklüğünde gelen tepkilerden birlikte anladığım kadarıyla dizge çok fena hâlde ayrımsız emek olduğunu söylüyor.

– Ilerleyici dönemler üzere yeni projeler düşünüyor musunuz?
Yaz aylarında tıpkısı It Canlı Özülkü Orkestrası albümünü hazırlamaya başlıyoruz. Sanıyorum eylül- ekim sonuna akıllıca albümün kayıtları bitmiş olur. Sonbaharda bile piyasaya çıkacak tamam.

-Dinleti çalışmalarınız bittabi?
Bu yaz alelhusus Gümüşlük ’te çok pir bire bir mekan olan ‘Sakin Club ’ta yaz programları yapacağız. Onun dışında yurdumuzun çeşitli şehirlerinde konser çalışmalarımız olacak.

GÖNLÜMÜZDEN GEÇEN MELODİLER HENÜZ KALICI

-Yılların eskitemediği besteleriniz şarkılarınız var… Bu kadar mufassal süre hafızalardan silinmemesinin nedeni sizce ne türlü?
Kişi içimizden geldiği üzere yaptığımız şarkılar elan kalımlı oluyor. Bazen havale veya heves üzerine ortalık koşulları doğrultusunda tıpkısı şeyler beğenmek istiyoruz ama o tarz şarkılarda muvaffakiyetli olamıyoruz. Dolayısıyla gönlümüzde geçen melodiler ve sözler benzeri araya geldiği antlaşma bu benim hele dikkatimi çekti ki elan mihman oluyor.

– Zihayat şarkıcılardan beğendiniz adlar var mı?
Peki çokça kudretli gençler var. Kasıt Yalın Kılıç beğeniyorum. Sonuç dönemde müzikseverlerle Güliz Hale diye niteleyerek tüvana bire bir arkadaşımız buluştu. Güliz kestirmece 3-4 sene bizde back adlı sanlı yapıyordu. Hem sesi evire çevire, hem bile güfteci ve kompozitör olması da onun için çok makro. Gökhan Türkmen ’mağara birlikte çalışmalarını kudretli buluyorum.

EDA ’YLA ISTIHSAL SÜRECİNDE HADDINDEN FAZLA DİDİŞİRİZ

– Eşinizle çalışmanızın artıları evet birlikte dezavantajları oldu mu?
Eksantrik tıpkı meslekte aynı konuda çalışıyor olsaydık çalışmaların devamlılığı ihtimal bu kadar ince soluklu olmayabilirdi. Ama enstrüman tıpkı zamanda serencam paye sağlık aldığımız ve yaşam biçimimiz olan tıpkı öz olduğu amacıyla, rastgele hangi büyüklüğünde üretim boyunca birbirimizle didişsek tartışsak ta, eninde böylelikle şarkılarımızı gelişigüzel yaptığımız üzere çokça mutluyuz

– Klasik bir istifham olacak belki ama zül etmeden duramadık. Sizin için yeri hususi tıpkı şarkınız var mı?
Esasta çoğu şarkımızın bizim için hususi aynı yeri var. Söz Misali 1990 ’larda Ajda Pekkan ’ın seslendirdiği “Hayırdır İnşallah”. Annemi kaybettikten sonraları tıpkısı geceleyin bu parçanın bütün sözleri rüyamda aklıma geldi. Ve o heyecanla yataktan fırladım Davranım ’yı uyandırmadan mutfağa gittim ve o sözleri kağıda döktüm. Sonrada bestesi aşamasına geçtim.

-Bir eseri ortaya çıkartırken sizi motive fail husus hangi oluyor? Ortamın sessiz mi olması geçişsiz evet birlikte bir anda mı oluşuyor parçalarınız?
Aslında çoğunlukla çabucak nazik aynı kısmı geliyor parçanın amma eksikleri tutturmak 2- 5 ayda sürüyor. Bazı Bazı da o eksikleri bağlamak kilolu problemde oluyor. Çalışırken ortamın türlü olduğu kadar konsantremi bozmayacak şekilde olmasını tercih ederim. Bu yüzden üstelik çıktı geceleyin saatlerinde harıldamak benim için eli nimetli oluyor. Gündüzleri istihsal anlamında hayatın koşuşturmasından dünya muvaffakiyetli değilim.

Bir Cevap Yazın