Ustalık alacaklar bu habere ilgi!…

Türkiye’den Gökhan Kaya’nın haberine göre Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı (MEB), sürücülerin yeterlilik aldıktan bilahare trafikte birbirine karşı merbutiyet, ürkmek ve tolerans içerisinde olmasını bulmak üzere uygulamaya geçirdiği ‘Trafik Adabı ’ dersine ilgili ibret materyali hazırladı.

Buna bakarak sürücü kurslarında sürücü belgesi takanak adaylara bu derste ‘Kalın, Teavün, Müsamaha, Letafet ve Gocunmak, Feragat ve Özveri, Çıdam, Gidiş Geliş Kültüründe Birbirini Uyarı, Beden dili, Konuşma Üslubu ve Hırs yönetimi’ kabil konular anlatılacak.

Mevlana ve Yunus Emre kabil hoşgörünün sembolü isimlerin özlü sözleriyle gidiş geliş adabının öğretileceği adaylara, Hazreti Mevlana ’nın “Sevgide zaman kadar ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu üzere ol, hataları örtmede şeb kabilinden ol. Tevazuda yerey kadar ol, öfkede ölü kabil ol, rastgele ne olursan ol, ya olduğun kadar görün, ya göründüğün gibi ol” sözleri hatırlatılacak.

Trafikte yapılan kavisli davranışlara de ilgi çekilecek ve sürücü adaylarına “Otopark fail mektep çocuğu şoförü kornaya basarak, panikletmeyin. Bedava gösterilecek 30 saniyelik hoşgörü daha huzurlu tıpkısı trafik ortamı oluşturacak” denilecek. Ayrıca güdücü adaylarına yağmurlu bir günde miftah sürürken kaldırımdaki yayalara akarsu sıçratmamaya özen gösterilmesi gerektiği kadar konular anlatılacak. 

Bir Cevap Yazın