Üstün Akmen hayata gözlerini yumdu

Ulusallık’te düz kayran habere bakarak tiyatro eleştirmeni, Seyir Dergisi Bozuk Kitap Müesses üyesi ve yazarı, Arsıulusal Temsil Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Genel Başkanı ve Cihanşümul gazetesi yazarı, Üstün Akmen ’i akşam ezanı saatlerinde geçirdiği kalp aksesi sonucu hayatını kaybetti.

Yüksek Akmen sandığa çağrı ilanında imzası olan aydınlardandı.

Üstün Akmen kimdir?

1943 yılında İstanbul ’bile doğdu. Şişli 19 Mayıs İlkokulu ’nu, Makarnacı Lisesi ve Ticaret Okulu ’nu, İstanbul Iktisat Fakültesi ’ni bitirdi. 1969-1970 yıllarında Çalıştırıcı Grubu şirketlerinden Koçtaş Ticaret A.Ş. ’de çalıştı. 1971 yılında ayrımsız grubun kullanılmamış kurulan Ram Dış Ticaret A.Ş. ’ne Finansal ve Yönetsel Işler Müdürü adına atandı. 1984 yılında Tekfen Dış Ticaret A.Ş. ’ne Genel Müdür Yardımcısı kendisine geçti. 1995 yılında Cumhuriyet Altını Gazetesi bünyesinde kurulan Medya Lansman, Dağıtım, Geliştirme A.Ş. ’nin paydaşı, Umumi Heyet Başkanı ve Genel Müdürü oldu. Beraberinde Cumhuriyet Altını Gazetesi Yönetim Kurulu üyeliğini dahi yaptı. 1997 yılında Cumhuriyet Gazetesi Genel Müdürlüğü, Cumhuriyet Altını Betik Kulübü Başkanlığı ve Cumhuriyet Kitapları ’nın Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi. 2001 yılında Cumhuriyet Altını Gazetesi ’nden ayrıldı.

Tıpkısı yılı çok bire bir süre İstanbul Şehir Tiyatroları ’nda Medya ve Seyirci Koordinatörü, Genel Yayınlar Yönetmeni namına say yaşamını sürdürdü. Benzeri süre üstelik Duygusal Yayınları ’nın Umumi Müdürlüğünü yaptı. 1963 yılından bu yana yazmakta. Önceki Evrim, Dolaşma, Kullanılmamış Afak, Eskimemiş Eş, Yeni Dergi, A kadar dergilerde hikâye, poeme-prose ve denemeleri yayınlandı. Bilahare Soyut ’ta göründü. 1970 ’li ve 1980 ’li yıllarda iktisat dergilerinde, Milliyet ve Gün gazetelerinde yazıları yayınlandı.

Yaşar Kemal, Minnettarlık Kurdakul ve Alpay Kabacalı ’dan sonra 2001–2005 yılları ortada dört buçuk yılı aşkın bir süre yazar örgütü Arsıulusal P.E.N Kulüpleri Federasyonu Türkiye Merkezi ’nin Genel Başkanlığını üstlendi. Evrensel gazetesinde köşe yazıları yazıyordu. Arsıulusal Seyretme Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Genel Başkanıydı.

Faik Akmen ’mağara Eserleri

Çarşafın Gizlediği Dişilik

Suçsuz Laleler

Tıpkısı Günlük Dost

Görmez Bakkalın Gözleri

… Veee Perdeee…

Yârim Nereyi Mesken Tuttun

Üçüncü Zil Provasız Yaşam

Bir Cevap Yazın