Uykusuz kalanlar kilo veremiyor!

Sözcü’de saha kayran habere göre siz de tıpkısı gecede 5.5-6 saatin altında uyuyorsanız kilo vermede zahmet çekebilirsiniz.

Hem uykusuzluk çekiyor hem dahi kilogram veremiyorsanız bu vukuf sizi aracısız ilgilendiriyor.
Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, gaflet ve kilo arasındaki bağı ve ne yapmamız gerektiğini sizler için kaleme aldı:

Daha birkaç uyku, henüz bir iki yağ yakımı

Almanya Lübeck üniversitesinin Nöroendokrinoloji Bölümü ’nün gecede rutin 12 saat uyuyan bir takım eş üzerinde yaptığı araştırmada, bire bir tün uykusuz bırakılan kişilere ertesi günün sabahında zengin benzeri kahvaltı yedirildi. Araştırmacılar bu grubun erke tüketimlerini ölçtü (hiçbir şey yapmadan kalori gider). Bu gruptaki erkeklerin erke harcamaları mebzul uyudukları gecelere için % 5 daha az ve kemirmek sonrası % 20 henüz beş altı olduğu tespit edildi.

Amerikan Ruh Vakfı ’nın 2011 ’deki çalışmalarına baktığımızda,  geceleri hemen 4 saat uyku uyuyan bayanlar 9 saat dalgı uyuyanlara bakarak devrisi dönme ekstra 329 ısın, erkekler ise 263 kalori daha aşkın alıyor. Esasen bir vakfın başka bir çalışmasında, 11 fahri ayrımsız aymazlık merkezinde 14 gün geçiriyorlar. Önceki periyodda geceleri 5.5 saat, ayrıksı periyodda ise 8.5 saat uyuyorlar. Uykusuzluk çekenler, tıpkı zamanda yüksek karbonhidratlı atıştırmalıkları seçiyorlar.

Fazla acıkma

Bu uzanım, aymazlık ve kilo ita arasındaki yer nazik bağdır. Şayet günde bildirme beş altı sakır sakır 7 saat dalgı uyumuyorsanız bu başınıza gelen bir sıkıntı olacaktır. Elverişsiz gaflet uykusu ghrelin etkisini arttırır (yiyecek hormonudur). Kilo alma ve vermeye gelince bu hormon şanlı benzeri nümayiş oynar.

Ghrelin iştahınızı açkı, yağ üretimini arttırır ve vücudunuzun büyümesini sağlar. Uykusuzluk bir zamanda leptin hormonunun birlikte salgılanmasına bariyer olur. Bu hormonun işlevi ise “Ego doydum, çatalı indir” anlamına sağlık.  Leptin hormonu geceleri fazla salgılanır. Vücudunuza uyurken Yemek zorunda değilsin” diyen hormondur. Sıra ise seviyesi düşer ve yemek yemeye, erke almaya ihtiyacımız peki. Sonuç olarak faziletli leptin hormonu açlığımızı amerikan bar geçmemizi sağlar. Eğer gaflet uykusu uyumazsanız, leptin seviyeniz dibe vurur.

Şikago Üniversitesi ’nde yapılan tetkikat göre, 10 şiddetli alçak ama sağlıklı adam 14 devir balans diyetine girmesinin peşi sıra 7.5 saat ve 5.15 saat uyudular. Herhangi Bir iki periyodda da denekler ortalama 2.99 kilo verdiler. Henüz aşkın uyuduklarında ise 1.4 kilo yağ kaybettiler. Elan birkaç uyuduklarında ise yağ kaybı 0.5 kilo oldu. Henüz çok uyuduklarında ise kıtlık hissetmediklerini söylediler. Ehliyetli uyuduklarında ghrelin seviyeleri benzeri kalırken, 5 saat uyudukları gecelerde ise ghrelin seviyelerinin % 9 arttığı gözlendi.

Ghrelin bire bir zamanda yağ tuttuğu üzere, araştırmacılar hastalık bir iki uyur insanları elan çok ciddi olduklarını açıklıyor.

Ilmî namına müdellel olmasa birlikte kâh uzmanlar yemekten 2 saat veya daha aşkın sürede açlığınızı hissedebilirsiniz bu durumda buzdolabına yaklaşamadan yatağa gidin ve evire çevire bire bir uyku çekin önerisinde bulunuyor.

Bir Cevap Yazın