Uyuşturucu davasında alışılmamış fail skandal!..

Vatan’dan Çağdaş Ulus’un haberine bakarak İstanbul 16. Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesinde yaşanan skandal şöyle gelişti. Maden ticaretinden tutuklanan ve 30 yıl cezaevi cezasına mahkum edilen Kutbettin Boğa üzerine murafaa ayrımsız süre sonraları boşaltma kararı verdi. Boşaltma sonrası analog aynı davadan elan Kutbettin Boğa ve arkadaşları üzerine yıpranmamış ayrımsız iddianame hazırlanınca benzeri duruşma dosyaların birleştirilmesine karar vererek duruşmaların bir tane davada görülmesine başladı. Ancak iki dosyayı birleştirip bu suçtan de sanık karşı durdurma veren duruşma, hem sanığı tutuklamayı unuttu hem de tutukluluğa bitmeme kararı aldı.

Tahliyeyi unuttular

Skandallar zinciri ise artık başladı. Sanığı boşaltma ettiğini unutan duruşma M.B. ’nin ve arkadaşlarının ilk duruşmada hazır bulunması üzere tahliye olduğu cezaevine abece gönderdi. Mahkeme günü geldiğinde ise dam idaresi Kutbettin Kele boşaltma olduğu üzere sadece vakfedilmiş arkadaşlarını mahkemeye gönderdi. Tebligattan bilgisiz olduğu için de Kele duruşmaya katılmadı ama mahkeme heyeti sanık oradaymış kabilinden davayı görüp duruşmayı ileriki aynı tarihe bıraktı. Sanığın da tıpkısı sonraki duruşmada amade olması amacıyla yeniden cezaevine yazı gönderdi. Gine benzeri yazıyla karşılaşan cezaevi idaresi ise tıpkısı gerekçelerle tebligatı dikkate almayıp Tosun hariç gayrı vakfedilmiş sanıkların ikinci celsede salonda amade bulunmasını sağladı. Buna rağmen sanığın salonda olup olmadığına bakmayan gök bilimi, yine topluca yoklama alıp sanığın salonda olduğunu bile zapta geçip tutukluluğa devam kararı verdi. Arkası Sıra duruşmayı bire bir misil henüz erteleyip sanığın duruşmada amade olması amacıyla üçüncü kere cezaevine yazı gönderdi. Durumdan bu öğün şüphelenen mapus yönetimi ise mahkemeyle bildirişim kurunca mahkeme sanığın mevkuf olmadığını ayırt etti. Skandal üstelik bu şekilde ayyuka bundan sonra. Mahkeme ‘sehven sorumluluk yaptık ’ diye tutanak tuttu.

Kendi kendini ihbar

Hatanın farkına varan mahkeme tutanak epilepsi durumu ortaya çıkaran ve benzeri nevi kendilerini ihbar eden 16. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi tutanakta “Maznun Kutbettin Boğa ’un 2015/210 Sorgu az durdurma müzekkeresi ile tutuklandığı, 19/06/2015 tarihli savca ile soruşturma dosyasının mahkememize davasının açıldığı, dosyanın derdest olduğu, duruşmasının 09/02/2016 tarihine ertelendiği, sanığın murafaa salonunda gösterildiği, Kutbettin Tosun hakkında mevkufiyet halinin devamına değişmeyen verildiği anlaşılmıştır. Silivri 2 Nolu L Tipi Ceza Infaz Kurumu görevlisinin 13/01/2016 mahkememiz kalemini arayarak şahsın boşaltma edildiğini ancak mahkememizce 12/01/2016 günlü celseye hazır edilmesinin istenildiği bildirilmekle dosyanın incelendiği” ifadelerini kullanırken sanığın tevkiften tahliyesi ile sanığın azade bırakıldığı ve tevkif müzekkeresinin ise kurumlarına on paralık ulaşmadı. amma velakin sanığın mahkememiz 27/11/2015 ve 12/01/2016 günlü celselerinde herhangi bir hangi büyüklüğünde cezaevinden getirildiği müstahkem ise dahi sehven bu yazıldığı ve sanığın rastgele iki celsede dahi amade edilmediği anlaşılmakla iş bu tutanak alay malay imza altına alınmıştır” sözleri yer alırken Boğa ’un nerede olduğu bilinmiyor.

HUKUKÇULAR SKANDALI DEĞERLENDİRDİ

‘Yargılanmanın şiddetli yürütüldüğü ortada ’

”Ilginç olan müdrike sürecinde memur dört kişinin iki celse üst üste duruşmada bulunmayan sanığı duruşmada amade namına göstermeleri ve sanığın tutuklu olmamasına karşın tutukluluğun devamına karar verilmesi. Böyle tıpkı nitelik fakat kastın varlığı ile açıklanabilir. Durumun yanlışlıkla ortaya çıktığını demek büyük nikbinlik olacaktır. Ceza Muhakemeleri Kanununun 192.maddelerinde duruşmanınsanık hazır olmaksızın yapılmayacağı ele alınmıştır. HSYK ’nın, bu durumdan sorumlu olan hâkimler ve savcı için lüzumlu ceza hukuku anlamında gerekse düzen bağı soruşturması anlamında mukteza soruşturmayı başlatması gerekmektedir. Bu fenomen Türkiye ’da yargının ne büyüklüğünde elem işlediğinihâkimlerin entelekt sürecine cebin zahir tıpkısı alakasızlık süresince olduklarını sunmak açısından önemlidir.”

‘Bu bilcümle bire bir fecaattir ’

”Olayı önce duyduğumda ‘tıpkısı duruşma bu büyüklüğünde tehlikeli ayrımsız günah yapamaz ’ diyerek inanmadım. Mahkemece tutulan tutanağını gördüğümde ise yepyeni yaşadım. Bu olayda patadak çokça ihmal meze konusudur. Evvel yerine sorgu aşamasında sulh ceza hâkimliğince tevkif müzekkeresinin cezaevine hiç gönderilmemiş olması hususunda sulh ceza hâkimliğinde etkin memurların ihmali vardır. İkinci kendisine gösterişli ukubet mahkemesinde, yargılamanın maznun duruşmadaymış kabilinden yapılması aynı fecaattir. Yargılamanın halk yordamıyla, usul ve yasalara uyma edilmeksizin yapıldığını göstermektedir.”

Bir Cevap Yazın