Uzmanından gözde ‘domuz gribi’ açıklaması!..

Uzman Dr. Mülk Düzlük: “Hınzır gribi, esasen mevsimlik griptir”

CİHAN’üstelik vadi düzlük habere bakarak Düzlük, “Şu anda hınzır gribi denilen çor, mevsimsel griptir. Dünyada 2 asıl virüs görülüyor. En yoğun görülen H1N1. Bu grip mevsimsel ve başka griplerden çokça elan gösterişli değil. Ancak enflüanza hiçbir ahit belli belirsiz aynı hastalık olmamıştır. Hafife alınmamalı.” dedi.

Grip hastalığı etkeninin ‘influenza ’ virüsü olduğunu tamlayan Bilirkişi Dr. Servet Kayran, bu virüsün hem insanlarda hem hayvanlarda çor yaptığını söyledi.

Kayran, kuşlarda, domuzlarda ve ayrıksı hayvanlarda çor yapabilen bu virisün belirtilerinin özellikle yüksek keder, sivri halsizlik, genel vücut ağrıları, öksürük, kibir akıntısı üzere bulgularla ortaya çıktığını ifade etti.

Bu belirtiler görüldüğünde doktora başvurulmasını öneren Düz, hastalıktan korunma üzere önlemleri şöyle sıraladı: “Öncelikle sökel olan kişiler, başkalarına bulaştırmayı engellemeli. Bunun amacıyla öksürürken uç ve büyüklenme kapatılmalı. Dolgun yerlere girilmemeli. Şayet grip geçiriyorsak evde kalmakta ve istirahat etmekte yarar var. Eğer dışarıya geçmek, şişman yerlere başlamak zorunlu bir çözme alırsa o ant standart maskelerin kullanılması başkalarını yüklenmek amacıyla da müfit kabil. Aksırırken evet dahi öksürürken elimizde betik mendil kabil benzeri özdek yoksa ağzımızı kolumuzla kapatmalıyız.”

‘DOMUZ GRİBİ SÖZCÜĞÜ KULLANILMAMALI’

Domuz gribi sözcüğünün kullanılmaması gerektiğini söyleyen Düzlük, “Şu anda hınzır gribi denilen hastalık mevsimsel griptir. Enflüanza virüsünün muhtelif alt türleri var. A tipi virüsün. Şu anda üstelik elhak o kalın görülüyor. H ve N gibi kâh maddeler var virüste. Buna göre H1N1, H3N2 gibi adlandırmalar yapılıyor. Şu anda 2 garip virüs görülüyor birlik dünyada. Sunma kalın tanıdık H1N1. Bu grip sezonluk ve farklı griplerden çok daha bunaltıcı değil. Fakat grip tek antlaşma belli belirsiz bire bir çor olmamıştır. Hafife alınmamalı.” diye niteleyerek konuştu.

HASTA KİŞİNİN AĞIZ VE BURNUNU KAPATMASI ÇOKÇA YÜCE

Hastalıktan sığınmak üzere metin beslenme ve hıfzıssıhha kurallarına ilgi edilmesini öneren Düzlük, şöyle bitmeme etti: “Genel vücut sağlığını faziletli sancımak gerekiyor. Bunun amacıyla yapılabilecek öz birlikte ferah beslenmek. Mebzul uyku ve tatil. Alıştırma akıbet merhale muhteşem. Hıfzıssıhha koşullarına özen edilmeli. Enflüanza virüsü damlacık aracılığıyla bulaşır. Danışma sırasında kavşak ve burundan saçılan parçacıklar bulaşmaya illet kabil. Bu çeşit bulaşma kestirmece tıpkısı metreden tamam. Fakat öksürme ya de hapşırma yerinde bu parçacıklar haddinden fazla elan uzağa ulaşabilir. Bu nedenle parasız olanların ağız ve burnunu kapatması çok majör.”

Enflüanza virüsü amacıyla riziko grubu yerine adlandırılan ve enflüanza enfeksiyonunun kırıcı seyretmesi beklenen kişilere aşılama yapılmasını öneren Düz, “Bunlar 5 ve alelhusus 2 yaş altında olanlar. Amma 6 aydan küçüklere grip aşısı yapılmıyor. 65 yaş üstünden olanlar. Ve alttaki yatan süreğen hastalığı olanlar. Şeker Hastalığı, süreğen ruh, akciğer hastalığı olan kişiler aşıyla pekâlâ korunmalılar. Gebeler gene eke benzeri riziko grubunu oluşturuyor. Enfeksiyonunu ercecik tanınması ve otama edilmesi gerekiyor. Temel ve bebek engel görmesin diye gebelerde aşı özellikle öneriliyor.” dedi.

Hastalıktan korunmanın arz çalışkan ve kaput yolunun umum hijyeni olduğuna dikkat çeken Düz, “Çünkü dayanıklı çok enfeksiyon ellerin mikroplarla kirlenmesi eliyle bulaşır. Örneğin hapşıran, aksıran birisi aynı ortamı kirlettiği devir siz oraya dokunursanız, o elinizle burnunuza dokunursanız bu enfeksiyonun size bulaşmasına hastalık olabilişiniz. Ahali hijyeni bunun için çokça muhteşem.” ifadelerini kullandı. 

Bir Cevap Yazın