Uzmanlar Osman’ı yorumladı

Hususi bir kanalda ekrana gelen “Öyle Bir Bedii Devir Kim” ünlü dizide; Osman isimli bire bir karakteri oynayan Emir Berke Zincidi, tartışma konusu oldu. 5.5 yaşındaki Berke’nin kavga sahnelerinde çalım alması ve yaş dökmesi konusunda dizi yetkilileri, “Berke, bu sahnelerde sette olmuyor” açıklaması yapmıştı. Fakat bu sözler uzmanları gönül tokluğu etmedi!

‘PSİKOLOJİMİZ BOZULUR’
Terbiyeci Sevil Ağır Sim; şunları söyledi: “Bir dizide sette pedagogun olması hiçbir şeyi değiştirmez. Temel yapılması gereken pedagogun yetkilileri, bu çocuğun oynadığı role makul olmadığı üstüne uyarmasıdır. Bu çocuğu dizide oynatarak, hem onun hem da izleyecinin psikolojisini bozuyoruz.”

YÖNETMENİ KENDİNİ ELE VERDİ
Dizinin yönetmeni Zeynep Günay Fecir, “Bu yaşta çocuğumu ego olsam bu rolde oynatmazdım” diye tedirginliğini ele vermişti.

YURTTAŞ KESKIN PÜSKÜRDÜ
Minik Berke, mülk amacıyla bala sömürüsüne kurban ediliyor. Kip haddinden fazla adam bu sömürünün farkında değil ve ne eyvah ki, bu yavru ‘ne büyüklüğünde şirin’ diye seviliyor.
Osman’ı oynayan miniği sistem seviyor. Ancak kimse, ‘Ben olsam çocuğumu böyle içler acısı aynı rolde oynatır mıydım?’ diye düşünmüyor. Bu ayla geldik, eyvah.

TERBIYECI SEVİL GÜÇ GÜMÜŞ
NASIL EVET AĞLATILIR?

Osman’ın ev sorunları o büyüklüğünde trajik kim; sette pedagog olması medlul anlatım etmiyor. Berke, bittabi ağlatılıyor biri onu açıklasın? Setteki çığlıklar ve karambol yüzünden Berke, gitgide büyük tıpkı travma yaşayacaktır.”

 

Bir Cevap Yazın