Uzmanlardan ‘mevsimsel grip’ uyarısı!

Sabah’ın haberine bakarak Mersin Sülale Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Yavuz Abat, bu aylarda mevsimlik griplere dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Dünyada gelişigüzel yıl sezonluk enflüanza salgınları dolayısıyla 65 gözyaşı cisim 300 ile 500 bin arasında emanet hayatını kaybetmektedir. Gripten sığınmak talip hep enflüanza aşısı yaptırabilir” dedi.

Mevsimsel griplerle ilişkin açıklamalarda mevcut Rahat, grip virüsünün sürekli mutasyona uğrayan aynı virüs olmasından periferi seçme sene bakir tıpkı virüsle ortaya çıktığını söyledi.

Yıpranmamış virüse cebin himayesiz olan kişilerde hastalığa, çok olağan ve acul bulaştığı amacıyla dahi salgına hastalık olabildiğinin altını çizen Abat, “Grip virüsü enflüanza geçirmekte olan benzeri kişinin öksürüp hapşırması, konuşmasıyla havaya dağılan virüsün zinde şahıslar aracılığıyla solunmasıyla bulaşır. Karakteristik yerine şırakkadak başlayan efdal biberli, adale ağrıları, boğazda yanma hissi ve veca, sıska öksürük, koku alma organı akıntısı, kelle ağrısı, göğüste yanma hissi, ayn ağrısı ve ışığa alın hassaslık enflüanza olan kişilerde görülebilir. Ancak daha ilk analog tıpkı grip virüsü ile karşılaşmış evet dahi aşılanmış kişilerde ağırbaşlı enflüanza hastalığı nakil ihtimali daha azdır” diye niteleyerek konuştu.

“SEÇME YIL GRIP ZIMNINDA 65 GÖZYAŞI BEDEN 300 İLE 500 BİN GÜÇ ARASINDA HAYAT HAYATINI KAYBETMEKTEDİR”

Grip salgınına yaşlıların elan tetik olması gerektiğini vurgulayan Rahat, “Dünyada seçme sene mevsimlik enflüanza salgınları dolayısıyla 65 gözyaşı gövde 300 ile 500 bin arasında yaşama hayatını kaybetmektedir. Gribe sınırlanmış ölüm riski hastalık geçirenlerde binde 0,5-1 dır. Bu ölümlerin yaklaşık yüzdelik 80’i 65 yaş ve vücut kişilerde görülmektedir. Bu nedenle 65 yaş ve üzerindeki herkese yılda benzeri enflüanza aşısı 5 yılda bir ise pnömoni aşılama yaptırmalarını ve bir telkih kartı yanlarında bulundurmalarını öneriyorum.

Gripten sakınmak talip sistem enflüanza aşısı yaptırabilir. Ancak çor açısından risk grubunu oluşturan süreğen akciğer ve ruh hastaları, muafiyet sistemi baskılanmış kişiler, kademe-huzurevlerinde yaşayanlar, böbrek fonksiyon bozukluğu olanlar ve bu hastalara bakmak durumunda olanlar, 6-23 ay arası torunlar, gebeliğin 4. ayından itibaren gebelerin aşılanmasını öneriyorum. Esasen esenlik çalışanları, gazeteciler, polisler, öğretmenler, okul çalışanları ve öğrenciler bile aşılanmalıdırlar” şeklinde konuştu.

“EKIM AYININ SONUÇ HAFTASI EVET ÜSTELIK KASIM AYININ EVVEL HAFTASI AŞI YAPTIRABİLİRSİNİZ”

Grip aşısı ile ilgili de bilgi veren Şen, “Haberleri ve çevremizi izlem etmekte kâr var fakat er tıpkı salgın haberi olmazsa Ilk Teşrin kocaoğlan sonuç haftası ya üstelik Teşrinisani ayının önceki haftasında yaptırabilirsiniz. Haddizatında riziko altında olduğunuz her an yaptırabilirsiniz fakat bu aylar dışında eczanelerde bulma şansınız çokça azdır. Enflüanza aşısı hemen enflüanza virüsünün bozukluk olduğu gribi önler. Başka virüslerin sebep olduğu itici algınlığı namına bilinen hastalığı önlemez. Enflüanza aşısı 9 yaşından pespaye ve ilk kez enflüanza aşısı olacak çocuklarda sunu beş altı 4 hafta arayla iki defa bütün doz, 6 aydan 3 yaşına kadar olan çocuklarda nakıs doz olarak uygulanmalıdır.

Hastalık yapması beklenen enflüanza virüsleri her yıl değiştiği amacıyla enflüanza aşısı seçme sene benzeri yol uygulanmalıdır. Teşrinievvel kocaoğlan ortalarında yapılan aşılama Mart ayına büyüklüğünde korunmayı sağlayacaktır. Bu nedenle şayet salgın haberi ya de çevrenizde enflüanza salgını yoksa aşılama yapmayı Kasım ayına kadar ertelemenizi öneriyorum. Grip aşısı olduktan bilahare bağışıklık 1-2 hafta içerisinde ortaya kazanç. Antrparantez bebekler, kollar ve adelosanlar gribe yakalandıklarında aspirin kullanmamalıdırlar. Kullanılması yerinde reye sendromu adı verilen ve ölümle sonuçlanan bire bir hastalığa yakalanma riski eşsiz dahi olsa bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın