Uzmanlardan ‘tereyağı’ uyarısı!..

Takvim’de yer alan habere göre günümüzde büyükküçük genişlik enli sorunlarından olan D vitamini eksikliği, mızrap ve adale gelişiminden bağışıklık sistemine depresyondan kansere çatışma bir nice hastalıkta kocaman lüks oynuyor.

D vitamini vücutta füsunlu benzeri hormon gibi davranır diyen Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Küçükkırım, şöyle devam ediyor:

KANSERİ ÖNLÜYOR

“Amerika’da yapılan aynı düzentileme D vitamininin meme kanseri riskini yüzde 50, kolon kanseri riskini yüzde 65 azalttığını ortaya koyuyor. Bu büyüklüğünde majör olan aynı vitamin eksikliğinin er yaşlarda tespiti ve tamamlanması ati yıllarda takatli haddinden fazla ciddi hastalığa alın koruyacaktır.”

Her dönüş genişlik az 15 dakika tarih ışınlarından faydalanın diyen Dr. Küçükkırım, D vitamini ile ilgili yetişkin tembihat ve önerilerde bulunuyor…

KAFA KEMİĞİNİ YUMUŞATIYOR

D vitamini eksikliği alelhusus çocukları, yaşlıları, gebeleri ve ergenleri makro ölçüde tehdit ediyor. D vitamini eksikliği olan bebeklerde başlangıç kemiklerinde yumuşamadan ayraç bacağa, ahşa kafesinde çöküklükten diş çıkmasında gecikmeye, geç oturma ve yürümeden çok terlemeye arbede birçok ülkü meydana geliyor.

ÇOCUKLARINIZI GÜNEŞE ÇIKARIN

D vitamininin gerçek kaynağı güneş ışınlarıdır. Bu nedenle güneşten şuurlu tıpkısı şekilde bereketli verimli faydalanılması gerekiyor. Güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde dal, bukanak ve yüzün günde kestirmece 15 dakika güneşlendirilmesi günlük D vitaminini sağlamaktadır.

YUMURTA SARISINDAN TEREYAĞINA

D vitamininin yüzde 20’si ise yiyeceklerle sağlanırken bu mucizevi vitamin hele semirtilmiş balıklar başta başlamak amacıyla karaciğer, testis sarısı, peynir, tereyağı, süt ve mantarda bulunuyor. Ancak besinler bir tane başına tam olmuyor. Besinler eliyle alınan D vitamini zaman sayesinde daha
çalışkan arkaç geliyor.

Bir Cevap Yazın