Uzmanlardan yetişkin ‘cep telefonu’ uyarısı!..

İHA’nın haberine göre Türk Işınım Onkolojisi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Esra Etek Bağı Akva, cep telefonlarının çocuklarda hatır tümörüne sebep olduğunu söyledi.

Aileleri çocukların cep telefonu kullanımı üstüne uyarılarda kâin Kuvvetli, “El Telefonu ahizesini ayrımlı aprikatörlerle dinleyerek uzaklaştırılması gerekir. Çocukların el telefonu kullanması anlaşılan bir yaş öncesi, çocukların mızrap yapısı, kafatası yapısı tamam namına gelmediği için, us koruması mecmu olmadığı için, hele çökertme telefonuyla direkt bağlanak etmeleri kanı dokusuna, radyasyonun maruz kalmasına illet oluyor ve akıl dokusuna radyasyonu alıyorlar. Bu birlikte düşünce gelişimini ve gitgide akıl tümörü olmalarını arttırıyor. Tabi kim bu tümör gelişimi bir günde üç günde olmuyor. 10-20 sene kadar teferruatlı sürelerde oluyor. Cep Telefonu kullanımları üstelik bundan sonra yavaş yavaş bu süreler yaklaşıyor. Biz bu vakaları görmekten korkuyoruz” dedi.

ÇOCUKLAR CEP TELEFONUNU KULAĞA DAYAYIP KONUŞMAMALI

Akva şöyle devam etti: “Özellikle çocuk yaş grubunda aracısız cep telefonuyla kulağa dayayarak konuşmamaları. Meydanlık kablolar, el telefonu kendilerinden uzaklaştırıcı ayrımlı aprikatörler var bunları kullanabilirler. Hoparlörleri açıp konuşabilirler, konuşmayabilirler. Ailelerin bu konuda az buçuk bile bilinçli olup çocuklarını korumaya alması ve teknolojiyle direkt maruz bırakmaması gerekiyor. Ileride birlikte şuan adım adım görmeye başladık kim bu türlü maruzatlara kapalı namına alelhusus telefonların alırken ve kullanırken bir işınım değerleri vardır. Değerleri bağan olan telefonları almayı düşünebilir. Ya da telefon ahizesini kulaktan uzaklaştırarak aleniyet kablolar kullanarak çökertme telefonuna aracısız teması engelleyerek bunun önlemini almak cins türlü” dedi.

EĞIN RADYO TERAPİSİ İLE HASTALIĞI YÜZDE 90 KAPLAMAK OLABILIR

Üst radyo terapisinin radyo onkolojisi alanında serencam zamanların yüce gelişmelerinden bire bir tanesi olduğunu ifade fail Türk Işıma Onkolojisi Derneği Umumi Sekreteri Prof. Dr. Esra Etek Bağı Kuvvetli, cisim radyo terapisi ile yüzdelik 90 ve üstünde hastalığı namevcut etmenin gibi olduğunu belirtti. Prof. Dr. Sağlam, “Türkiye ’da bu konuyla özel adına ilgilenen arkadaşlarımız var. Öncelikle kobalt kaynaklı makinelerde yapılan ve us dokusunda yapılan tedaviler vardı. Deminden kobalt bazlı makineler elan bozuk makineler oldu. Artık henüz özellikli makinelerde bu tedaviler yapılmaya başlandı ve çabucak beyinde değil, vücudun özge bölgelerinde de etkili olmaya başlandı. Akciğer tümörlerinde, er mertebe, etap bir akciğer tümörlerinde ilk başlı buğulanmış duyum yitimi sorunu olan, operasyon olmayan, ameliyatı riskli olan hastalarda bu tedaviyi uygulayabiliyorduk. Sonuçların mebzul olduğunu gözlemledikçe ve vukuf birikimi arttıkça cerrahi ile eş değer sonuçlar olduğunu gördük. Şuan marazlı ve doktor tercihine bakarak ilk devre olan akciğer tümörlerinde vücut radyo terapisi ile yüzde 90 ve üstünde hastalığı kür girmek ve hastalığı fethetmek, cerrahi ile analog şekilde tür olmaya başladı. Mukayeseli çalışmalarda cerrahi yapılan ve radyo sağaltım yapılan iki kollu karşılaştırmalı çalışmalarda gösterdi kim değme iki kolda birlikte lüzumlu hastalığın dernekevi kontrolü gerekse hastanın sıhhatli kalımı muhtemel yaşam süresi benzer şekilde. Böyle olunca de bundan sonra hastalarda alelhusus erken evreli akciğer tümörlerinde radyo cerrahiyi fazla kullanmaya başladık ve artarak devam edecektir. Biz bu yöntemi hastalarımıza öneri ediyoruz” şeklinde konuştu.

PROSTAT TÜMÖRLERİNDE DE ÜZERI RADYO TERAPİSİ MEHABETLI

Prostat tümörlerinde üstelik cisim radyo terapisinin büyük ayrımsız yararlanma olduğunu söyleyen Sağlam konuşmasını şöyle tamamladı: “Akciğer tümörleri dışında yine koskocaman benzeri yararlanma noktası prostat tümörleri. Zira kestanecik hastaları de erken dönemli ve mahsus kadro hastalarda benzeri şekilde prostat cerrahisine birebir eş değer, radyo terapisiyle dahi bire bir sonuçları ahzetmek cins. Böylecene parasız bir ameliyata maruz kalmıyor, duyum yitimi ile durumlara maruz kalmıyor. Bunlar alelumum nemli hastalar, ameliyatsız benzeri şekilde otama olmaları tür oluyor. Bağımlı anbean yaygınlığı arttı. Bizim dahi istimal alanlarımız genişliyor. Ağrıları kontrol etmekte, akciğere yayılmış hastalığı taharri etmekte ve diğer organlara bile noktasal efdal dozlu biraz otama vererek tümörü görmek mümkün olmaya başladı.”

Bir Cevap Yazın