Uzuv bağışı sahn kurtarır

Tokat Büyüklük Hastanesi’nde Aza ve Nesiç Nakli Koordinatörlüğü Birimi’nde müteharrik Dr Kalp Değerli, Cengizhan Turgut ve Kanat Keçe’den oluşan deneyimli kadro ve sayrılarevi yönetiminin kalburüstü çalışmaları ile örgen bağışlarında çoğalma yaşandı.

Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Umumi Sekreterliğinden “Organ Aktarımı” üzerine yapılan açıklamada, yetişek faaliyetleri kapsamında liselerdeki bin 250 öğrenciye lokma tatlısı yapıldı.

Sunulan eğitimler sonucu aza dürü sayılarında artış yaşandı. 2009-2012 yılları arasındaki toplanmış armağan sayısı 185 iken, 2013 yılının henüz evvel aylarında 135 kişiye ulaştı. Sene sonuna büyüklüğünde kısaca 500 kişinin hediye yapmasının beklendiğinin tabir edildiği açıklamada, antrparantez şu bilgilere düzlük verildi: “Hastanemizde bu güne büyüklüğünde bütün 15 bellek ölümü tayin edilmiştir. Bellek ölümü gerçekleşen kişilerden 7 tanesinin organları bağışlanarak Sağlık Bakanlığı Türkiye Aza ve Doku Vukuf Sistemi (TODS) tarafından belirlenen Ankara, Antalya, Erzurum, İstanbul, Kahramanmaraş, Malatya ve Samsun illerindeki hastanelerde tedavi gören 18 hastanın organ nakli geçmek kanalıyla hayata bağlanmalarına vesile olunmuştur. Hastanemiz düşünce ölümü tespiti ve aza bağışı konusunda ülkemizdeki tam özel, üniversite ve devlet hastaneleri içerisinde 29. tam, Karadeniz Bölgesinde ise 2. sırada saha almaktadır. Birimimizin bu başarısından ufuk Keyif Bakanlığımız yoluyla ‘Teşekkür Belgesi’ gönderilerek onurlandırılmıştır. Aza bağışı eden bilcümle ailelerimize bu duygun hareketlerinden ekolojik ortam teşekkürname ediyoruz”

NURHAN İÇMEZ

Bir Cevap Yazın