Vahideddin’mağara torunu Hanzade: Dedem dun değildi

Şehriyâr Vahideddin ’in ailesinden bire bir kişinin ilk kez bir hareketli yayına katıldığı programda Özbaş, “Dedeniz alçak miydi?” sorusunu yanıtladı:

DEDEM ADI DEĞİLDİ

“Dedem pespaye değildi. Ben, ilkokulda dedemin basık olduğu yazıları kavzamak zorunda kaldım. Öğretmen, okuma sırası bana geldiğinde tam o satırları bana okutuyor. ’Benim dedem adi değildi ’ deyip sınıftan çıkıp gitmişim. Ortaokulda gene tıpkı hakarete maruz kaldım. Tarihten ikmale kaldım bu yüzden. Lise sonda gündüz hocam beni çok yavuz tuttu, o bana çokça sevdirdi tarihi. Orada üstelik tarihten kaldım. Çalışmadım. Dedemin ’hain ’ olduğunu okuyarak elbet o derse çalışırım. Hükümdar Vahideddin ’mağara erzel olmadığını çokça gür biliyorum.”

-Vahideddin ’mağara torunu Hanzade Özbaş Dedem pespaye değildi-

EGO CUMHURIYET ÇOCUĞUYUM

Özbaş, Cumhuriyete bakışıyla ilişkin aynı soruyu dahi şöyle yanıtladı:”Ego Cumhuriyette doğdum ve Türk okullarında okudum. Bilcümle memleketimde bulundum. Zımnında ben Cumhuriyetin dışında aynı özdek yaşamadım. Cumhuriyete dahi, Türk Cumhuriyetine bile uygun tıpkısı kadın olduğumu düşünüyorum. Ego hep çalıştım, kızlarımı üstelik eğittim. Ben bilcümle Cumhuriyet Altini çocuğuyum, Osmanlı ’dan akmak benim için ayrımsız bonus.”

Bir Cevap Yazın