‘Varis’ kadınlar amacıyla hayati tehlike

Kâh damarların genişleyip şişerek fonksiyon dışı kalmasıyla ortaya sâdır ‘varis’, âdem sağlığı açısından haddinden fazla yavaş sıkıntılara defa açmasına rağmen bibi yeteri kadar bilinmiyor. Ruh ve Soy Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu, varislerin çabucak bacaklarda değil vücudun ayrımlı bölgelerinde bile oluşabildiğini belirterek, “Bunların başında kadınlar için çok ağır sıklet tehlikeler oluşturan vulva varisleri gelmektedir. Haricen alışılagelen gözle ayırt edilebileceği kabil, elle de anlaşılabilen bu varisler yeryüzü sık veca, yanma, kaşıntı şikayeti ile kendini muhtemelen etmekte ayrıca hastada yürürken yahut ahzüita sırasında ağrılara illet olmaktadır” dedi.

Hamilelikte bebeğin temel toplardamara baskısı, inkıbaz, haddinden fazla ıkınmak ve kalıtım bilimi nedenlerin avrat hastalığına sadık ameliyatların, am ve perine varislerinin gerçek sebebi olduğunu belirten Abbasoğlu, “Vulva varisleri genellikle hamilelik esnasında bebeğin asıl karnında esas toplardamara güçlük yapmasıyla ortaya sâdır varislerdir. Bu zümre varisler eğer tedavi edilmezse özellikle tevellüt esnasında çok alçak kanamalara nöbet açabiliyor” diye konuştu.

Ferç varisleri ile ait bilgelik yetersizliğinden çevre birçok kadının bu nev hastalıklara maruz kaldığına aksan eden Abbasoğlu, vulva varislerinin oluşturacağı tehlikelere birlikte şöyle ilgi çekti: “Ferç ve perinedeki damarların gebelik sırasında genişlemesiyle oluşan pıhtılaşmalar ana toplardamara ulaştığında çağa ve ana amacıyla hayati hırs oluşturur. Şayet tedavide geç kalınırsa gerek alışılagelen veladet gerekse sezaryen sırasında dirimsel tehlikeyle sonuçlanan kanamalar meydana gelebilir. Tedavi ihmal edildiğinde ölüm tehlikesini oyalamak amacıyla kadınlık organının tamamen alınması bile gerekebilir. Üste dalgı sırasında diğer seçimlik kaşımalarda tırnağın toplardamara ilişmesiyle damarın yırtılarak dirimsel tehlikeyle sonuçlanabilen sinsi kanamalar başlattığı de görülmüştür. Işte bu yüzden am ve çevresindeki damar genişlemelerinin ahit kaybetmeden tedavisi yapılmalıdır.”

Sezgin ÇÜKÜNDÜR

 

Bir Cevap Yazın