Vehbi Dinçcan: ‘Ali suçsuz mu?’

Of, kâfi demiştim ama… Ayşe ’yi yöntemince ısırıyorlar ve üzülüyorum. Kızcağızı şen bıraksalar, tabii az buçuk da kendini bulsa ve imdi bu konuyu gündeme getirmese… Annesinin çıkıp, bu bahis üstünde rey bildirmesine birlikte az buçuk perişan atmış. Mürtefi Düşünce hasta iken boşandığı eşi Selma Hanımın kız kardeşi, önceki mektup ardından dahi telefonla bağlandı 2. sayfaya… Neriman Erman neler söyledi anlamadım açıkçası. Ali Taran ’ı neredeyse baştan çıkartan Ayşe diye koruşacaktı. Yaşını, başını almış, mutlak düşüncesi dolgunca olan, aklı başında tıpkı adamı neredeyse bigünah, Ayşe ’yi kabahatli yapacak. ’On Paralık tutum etmezlermiş ’ damatları Mehabetli ’nin, bunları yapacağını. Ve anca tıpkısı laf soktu ki araya inanamadım. ’Büyük tuvalet büyü yapmışlar sanki ’ Ah Ayşeciğim, Vah Ayşeciğim. Nelere, kimlere ikbal vermişsin? Böylece öğrendin ama iş işten çoktan geçti. Adın büyücü Ayşe ’ye dahi daha çok ya…

Bire Bir eş oğluna bire bir hanıma bu şüphesiz yapılır anlamış değilim. Hemcinsine yöntemince suçlama. Yüce yanlışsız sütten derkenar kaşık. Bilcümle onu bozan Ayşe… Şanlı Ağababa ’nın hangi çiftliği varmış? Ayşe sana söylüyorum. Imdi bu Mürtefi ’nin adını ağzına ahiz ve sus. Yaptıkları yanına kar kalıyor Yüce ’nin.

Sen gelişigüzel bölüm televizyonda, iyice ayrımsız işe imza atıyorsun. Moralini düzelt be kızım. Sen hayatın başındasın. Şanlı düşünsün bundan sonrasını. Vicdan azabından yumruk kurtulur o. Takma be Ayşe… Ha, Ayşe annene kızma. Esas yüreği, senin sıkıntında, senin kadar sıkılır, ihtimal çok sıkılır. Annen haddinden fazla akıllıcasına tıpkı hatundur. Babanın yaptıklarından bilahare üstelik konuşmamış tıpkısı hanımdır. Emreylemek içi çokça yanık senin üzere kızma Oya ’ya.

Vehbi DİNÇCAN

 

Bir Cevap Yazın