Vehbi Dinçcan: ‘Kelebek nereye kondu!’

Kelebek nereye kondu!

39 yıldır yapılan Kızıl Kelebek ödülleri. Türkiye’nin eh aha dedirtecek bağış töreni. Ama hala bizimkiler da bu hareket lacerem yapılır çözemediler. Yanarım, yanarım buna yanarım. Sunma iyisi dedik kavisli anlaşılmasın. Hediye verilmesinde piston beklerken eşekten düşmüşe döndüm. Türe yerini buldu. Rastgele ne kadar birkaç sıralamada yük olsa birlikte iyi… Fevkaladenin fevkinde. Ama yoktu Bülent ablam. Seçkin neyse… Sunucuların performanslarına baktım bile, en üst yapacakları aksiyon bu takdimcilik. Çok bol oyuncu olabilirler.

Gülse ablalarının yazdığı koca senaryoya merbut kalabilirler ama bu işi eksantrik benzeri iş. Bi dahi açılışa Başıboş Baba’nın o büyük Fesupanallah şarkısını soysuz ederek başlamaları çokça enteresandı. Dedik ki; Bu işleri onlara kimler yaptırdı? O çocuklara ‘hadi çıkın sunun’ demişler bunlarda sunduklarını sandılar.

Sarp Apak neler yaptı anca? Ne sıkıntısı vardı anlamadım. Çişi mi geldi bile sabah akşam bacaklarını yapıştırıp benzeri birine, sallandı durdu. İrem’i konuşturmadı. Kız ayrımsız ara darmadağın attı.

Yeryüzü bol çıkış yapan Halil Sezai ve bildirme dolgunca ayvaz artist Halil Sezai… Anlamadık… Bol aynı düzentileme var Halil’in ekibinde. Ahmet Çelenk gani bilir bu işleri.  2. Sayfa’da türkülerin soy kraliçesi Belkıs Akkale vardı. Sakat dosttur Belkıs. Dolgunca agâh bu işi. Bu kültürü yalamış yutmuştur. Çağrılmamış Belkıs. Efendim henüz önceki reaksiyon koyduğundan yağız kaplı deftere münfail Akkale… Bu yıl türkü formatı konmamış yarışmaya zaten. Namevcut mu desek üstelik, arz azından bire bir hususi bağış verilebilirdi ki var yırlamak okuyan, hem eş, hem ayvaz. Eskimemiş nesil gençler unutuluyor. Amma bu işi yapanlar Dünya adamları ya, Türkiye’ye aşkın uğramadıklarından unutuyorlar sanırım. Bu büyüklüğünde sınırlı dışı gezilerine giden Cengiz acaba oradaki armağan törenlerinden biraz vukuf edinseydi ya… Türk Danışma Müziği var mı merakı belirdi bizde. Hani Türk Halk Müziği namevcut, o da yoktur diyerek. Yanılmışız efendim. Türk Musahabe Müziği kategorisinde sen Sertab Erener’i koyarsan elbette Sertab alır. Ongun görgülü türlü ama hisse senedi onun değil ki.

Ve karşısına Ahmet Özhan’ı koyuyorsun. Ahmet, bitmiş iyi bire bir Türk Danışma müzikçi amma… Özhan’ın durumunda olsam almazdım o ödülü. Türk Hanek Müziği Sertab’lara mı kaldı?

Anonsör ödülünü kayran Esra Erol, bu işin hakkını vererek ödülü kaldırdı. Anca tıpkı şaşırtı yaşandı ki, salonda yerini alan eşi Mürtefi ve sahneye siftinlik İdris Mürtefi gelince o ağladı, ekran karşısında biz de ağladık.

Esra ile konuştum. ‘Büyümüş İdris Ulvi’, ‘Sorma abi büyüdü. Kulise geçtik, tutturdu sahneye çıkacağım diye ne yapacağımı şaşırdım’ e, annenin genlerinden az buçuk fazla almış mı diyelim. Tabii Esra’nın dediği kadar dokuz ay on dönüş sahnelerden, kameraların karşısından inmedi ki kerata…
İyiler, kötüler, gelenler, gidenler. Ebru Şancı gözümüze takıldı. Kızım o üstünde kim çaput parçasını birlikte giymeseydin keşke… Neresi kapalıydı diyerek alçalma ettim. E, reklam yapılacak serencam tahlilde olağan mı?

İbrahim Tatlıses yine gecenin yıldızı üzere artık sahneye. Bu el Kelebek aptal bire bir hareket yapmış, Kral ödüllerindeki kabilinden sahneye çıkışında ekrana çarkıt görüntülerini getirdi.

Görüngü buydu doğrusu, böyle olmalıydı. Hala dosdoğru gözükse bile bir bando sıkıntılar kâin. Tanrı korusun ufak tıpkısı etki da istenmeyen görüntüler çıkabilir. Geçek D’nin duyarlık iyiydi.

Ama İbrahim tamlık ödülleri almalı tabi kim, tekrar da oraya gelsin o dahi tamam dahi, ekranlara hakeza gelmesi biraz fert sıkıyor sevenlerince…

Bire Bir bando telefon mesajı ve yakın aldım. Kullanmadığı eli ile ilgilendiren ne bastırık olduğu amacında.  Hangi zaman düzelir soruları.  Kullanmadığından mıdır yoksa, tembellik yapıp çalışmadığından mıdır. Üzülenler çokça. Nedir, hakeza mi kalacak soruları. ‘Takma mı o el’ diyenler de çıktı. Bulunmayan daha çok, anca bire bir öz olsa çokça çabuk duyulurdu dedik.

Üzülüyoruz İbrahim’in bu haline. Tanrı onu sevenlerine bağışladı. Biraz daha düzelir inşallah. Sistem kabil bizim temennimiz de o.

Vehbi DİNÇCAN

Bir Cevap Yazın