Vehbi Dinçcan: ‘Kuş kabilinden uçtu gitti…’

Uğurladığımız yerde geçkin tün karşılama vardı sanırım. Merhaba demiştir duygusal sevdikleri…

Tabutunun üzerindeki yeşil örtünün üzerindeki yazıyı okurken aha serencam bu dedim.

’Temas enerjik bire bir dönüş ölümü tadacaktır. ’

Var mı başka izahı? Elbet yok. Çizin Çizin değil, vadenin dolmasıyla oraya gideceğiz. Kocaman olan hayırlısı ile başvurmak. Ve kalabalıkta ’Bol biliriz ’ demenin huzuru ile toprağa bağışlamak.
Işte ablam birlikte anca domuzuna kuşlar kabil gitti kim, anca seveni varmış ki.

Yaşarken kamu yaptığımız hataları, günahları unutmaktır gidenin arkası sıra. Ama yavuz insan olma örneği ile dualarla uğurlanmak bambaşka tıpkı esenlik olsa icap.
Sonsuz bire bir alemin süresince…

Ve yeryüzünde üzdüğümüz koca kulunun ağırlığı ile gitmektense, neden ağzımızın ayarını faal iken ayarlayamayız. Nedir küslükler, nedir kavgalar. Her kayırıcı vebal yapar. O hataları bilip, ondan yaklaşmak te bizim kadar kullarına düşer. Karacaahmet bizim mekan! Onlara büyüyüp, onlarla hayatı tanıdığım mecmu sevdiklerimin eskimemiş mekanları orada. Canlar hep orda. Baktım bile, yeryüzünde kalanlardan bundan sonra canlarım bilcümle orada.  

Ablamın cenaze işlemlerini açmak üzere sevgili kuzenimin eşi, sağdık dost Kenan Eşki ile Şakirin Camii ’nin altında bulunan bu işlerin yapıldığı yere gittik. O sıcakta hatır girdiğimizde buz kabilinden aynı serinlik karşıladı bizi. Sanki beş münhal tıpkı otelin içindeydik. Her düzlük tertemiz, güzel yüzlü elemanlar, bağlılık ve saygı süresince yürüdü işlerimiz. Zora saplamak vatandaşı asla bulunmayan. En alıngan biçimde bent ile karşılaştık. İki görevli, biri Oflu, biri Bingöllü, neymiş iki ahi kabil anlaşan görevlilerin emniyetsiz yardımı ile resmen sağlık bulduk. Mahsus kim çalışıyor burası. Mahsus ki içleri yananlara gösterilen edep yerini buluyor.

Devrisi aktarılma morgdan cenazemizi tasdik alana, toprağa verene kadar yapılan hizmet kimsenin canını sıkmıyor, kimseyi üzmüyor.

Akıbet yolculukta insanların hassasiyeti çokça şanlı. Karacahmet ’te o hassasiyeti dahası ile gördük. Geçim ortamında ablamı hayat ettik ana Dünyasına… Yıllar eski o izbe, bunaltıcı, korkulu çalışma mekanı yerini insanın içini açan bire bir mekana bırakmış. Ki yaptıysa helal olsun…
Grado; Sıralayamıyorum hepsini.

Gazeteci, sanatçı dostlarım, hepiniz esen olun. Bol ki varsınız, canımsınız.

Ihlamur ıtri şehrim

Gülben Ergen ’in selülitleri, sahnede sevgilisi Kenan Doğulu ’yu seyrederken kendiliğinden güzeşte Beren Saat ’in görüntüleri ve elan niceleri iki gündür ırak durduk. Avrupa şampiyonasını da ayn ucuyla izleyebildik.

Aklımız sevgili Ağıl ’mızdaydı.

İki gündür sokaklardayım. Gece Bağdat Caddesi ’nden, Acıbadem ’e, Küçükyalı ’evet, Maltepe ’ye büyüklüğünde gezdiğim yerlerde şahsiyet tıpkı işaret ile gitmekteydim. Benim o sakat, çocukluğumun kokusu Ihlamuru içime çeke çeke gezdim, işlerimi hallettim.

Büyükşehir belediyesi bir kararla çiçek açmış, ıhlamurları İstanbul ’un ciharıyek yanına dikmiş. Sözde parfüm sıkıyorlar. İçiniz açılıyor. O son halini görüp da gam bulduğumuz o kokuların içinde burnumuz tıkadığımız İstanbul bulunmayan, Kadıköy namevcut misk kokulu benim İstanbul ’um var.
Yaşanası İstanbul.

Vehbi DİNÇCAN

 

 

Bir Cevap Yazın