Vehbi Dinçcan: ‘Tatlıses gerçeği’

Tatlıses gerçeği

İbrahim Tatlıses Türkiye’nin çok sevilen ender isimlerinden biridir. Doğru mu? Değiştirmeden anca. Nazik tabiiyet seli süresince zihayat ender isimlerden olan İbo’nun sevmeyeni üstelik fazladır. Bakmayın o tantanaya. Hani gelip kapılarda gözyaşı dökenler var ya, vay be ne sağlam arkadaşmış dedikleriniz. Eskiden İbrahim üzere söylemedikleri küfür-kafir kalmamıştır. Dedik evet; seveni çokça ama sevmeyeni da var.

Var kim, İbrahim birilerinin ayağına basmış kim, bu çevrim yaşanan bu suikast. Ego kalp aksesi geçirdim ve böbreklerimi kaybettikten sonraları, beni telefonla aradı. O hamam ve istekle hisleriyle;’Usta hangi yapıyorsun? Kendine gel yahu. Bize lazımsın daha. Haydi kalk ayağa’ kadar sitemlerde bulundu ve ‘Bana ihtiyacın var mı dostum?’ derken o içten sesini fark etmek it canlı mümkündü. İbrahim Tatlıses esasında arkadaş canlısı bir adamdı. Hiçbir dostunu üzmedi bu güne büyüklüğünde. Hastaneden bilgiler geliyor.

Bi da yakınlarından gelen esenlik bilgileri var ki, işte işin içine fail o bilgiler. Arz nihayet doktoru imdi ve ‘kulaktan dolma bilgilerle kâh izahat yapmayın’ dedi. Doktorda bezdi sanırım. Mihman bire bir hasar söylentileri içleri sıkarken, Kardeşi HüseyinTatlı’nın o açıklaması neydi? ‘Artık ağabeyimi sahnelerde göremeyeceksiniz?’ Sen mi biliyorsun sahneye çıkıp, çıkamayacağını? Bu kabilinden meşruhat güzel değil arkadaşlar.

Bu adamın o kadar çokça seveni var. Cemaziyelevvel Urfa’yı gördünüz mü? El sokaklarda ve ağlayanlar, deme yakanlar ve hepsinin kuma bire bir isteği var. Duaların kem olmaması. Ama ego televizyonlarda esasen o kişmiri gözlüklü dilberleri ve kişmiri gözlüklü mafya tatlıca adamları görünce sinirlerimi tutamadım. İnanın içlerinde peşi sıra binlerce sövme eden tipler, şifahane kapısında sefer tutuyor. Bazıları amacıyla geçerlidir bu. Takkadak kameralara görünsün diye niteleyerek gelenleri üstelik biliyorum. ‘Buraya geldik’ defteri açtılar mı İbo için. Aman açsınlar bazıları yazılmazsa haddinden fazla üzülürler zira. Benzeri kök var kim, sesinin engin güzelliği, okuyuş tarzı, türküleri bu insanlara gine sevdirmesi görüntüleri. Ama o bütün işinin içinden çıkıp, sakınma işlere soyundu.

Amacı çokça baktığı insana ekmek vermekti ama. Çok yorulmuştu. ‘Son konuşmamızda söyledi. ‘Haddinden Fazla yoruldum ateş parçası, çokça.’ O bu sevenlerinin duaları ile ayağa kalkacaktır. Müstacel şifalar be idareci.

Vehbi Dinçcan

Bir Cevap Yazın