Vehbi Dinçcan yazdı

Film Yıldızı girmek!

Erol Büyükburç’u dinledim. Ayça FM’de Tayfun Hancılar’la Kıvrak Dostça programında. Erol Büyükburç dendiği zaman yıllar öncesine giderim. O, Erol efsanesi dirimlik akılama. Konser verdiği alanların hınca ateş manzaraları, bire bir birlerini, can örtmek amacıyla döven gençlerin çılgınlığı. O ahit, hangi müşteri, hangi TV, ne naklen yayın, türe getire. Amma, Erol Büyükburç resmen esiyordu. Erol, açtı ağzını yumdu gözünü! Bu defa doğrulara aynı gezi yaptı. Kahkaha Yener ve Rabıt Akalın üzerine yaptığı yorumlarda ona çekilmek bittabi elde değil. Peki, akla yatkın ikisi üstelik prodüksiyon ünlüsü, ikisi dahi ardında duran sağlam kişiliklerin ve harcanan paraların getirdiği ad ile beyninde gezen iki beniâdem. Herhangi Bir nereden gelmişlerse gelmişler, bu gün, Türkiye’nin en mehabetli sanatçısı pozisyonunda. Düşün farkı benzer, bitmiş dahi, az buçuk üstelik, sanatkâr olmanın özelliklerini taşımaları lazım değil mi? Severim, kızarım ama doğruları de tek devir esirgemeden söylerim, söylemem lazım. Efendim, Ilişki Akalın, sesiyle mi geldi bu aleme? Yarayışlı. Bulduğu şarkıların, dizemli melodisi, akılda sürekli sözleri ve ruzname yaratıcı açıklamaları, aşkları ve evlilikleri ile. Hande Yener, önceki olarak fena hâlde aynı çıkış belgesi yaptı amma ya sonraları? Resmen, eşkâl değiştirdi. Esas olduğunu biliyoruz Gülme’nin. Bir anneye yakışmayacak biçimde pozları ile geldi. Şimdi, diyecek ki bana; ‘Konferans üzere yaptım. Hayalet şovu için yaptım’ önce çıktığında da harikaydın Hande. Hangi değişti? Bence, Erol Büyükburç çok essah burada. Ha, Ayça FM’birlikte bazen programlar ve Tayfun’un programı çokça başarılı, itaat etmek geçişsiz.

Cıvıl Cıvıl eyyam ve Ayşen

Beyaz Zehir TV yayına başladığı günden bu güne fena hâlde işlemler yapıyor. Sık Sık seyrediyorum. Özellikle, gün ortası cisim yayına giren, Neşeli Günler’birlikte, bizim Ayşen farkı ayırt ettiriyor. Konukları ağırlaması, onlara gösterdiği bandaj, nispet ve sunumu ile kalburüstü. Evvel, Alp Arslan ile Ayfer Çeri konuktu. Türk Müzakere Müziğinin iki fena hâlde sesini görünce takıldım kaldım. Hatta, telefonla mihman oldum. Alp, benim çokça sevdiğim, ‘Yeşil çivi gövel ördek’ türküsünü okudu, sarhoş ego. Ardından, Ayfer Leşker, birey kızım birlikte, Musa Eroğlu etiketli, ‘Yolun sonu gözüküyor’ la bitirdi beni. Ayşen seni kutluyorum. Kahraman ve Ayfer harikaydınız güzeşte.

Erdal Şafak’a mektuptur

Erdal Şafak’ı mebzul tanırım. İzmir’den büyümüş ki’ İzmir’den yetişen gazeteciler muvaffakiyetli olur. Ferah gazetecidir. Ve, insandır Erdal Şafak. Dolgunca tanıdığım üzere bu mektubu fayrap etmek ihtiyacı hissettim.
‘Erdal Şafak, şu anda, yönetiminde olduğun gazetende, nesep aynı gazeteci arkadaşımıza yapılan, güvenilmez benzeri butlan var. Yavru, yöntemince işini yaptı diyerek işten kovuldu. Hangi tazminat, ne bir teşekkür. Niye kovuldu? Mehmet Mualla Erbil’in bir bayanla resminin çekti diyerek. Bu resmi birlikte gördüm.

Hiç abuk benzeri fotoğraf değil. Sahilde koşu işleyen iki koca. Ne engel var. Ha, umum ele tutuşmuş. Mehmet Ulvi paniklemiş efendim. Açıklamasını yaparsın tamam biter. Ha, bu fotoğrafları ne yayınlamadı magazin müdürün onun hesabını soramam. O, iç işlere girer. Tarzı değil desem, onun kabil haddinden fazla foto yayınlanıyor. Neyse, amma Mustafa Deryahan’ın işten el çektirilmesi mantığını anlayamadım.

Diyelim kim; Ense katlardan sıkıntı geldi, seni dahi geçti, patrondan. Magazin müdürü illet onun hakkını savunmadı? Sebep, odasına rastgele fırsatta çağırıp verdi, veriştirdi.

Ego üstelik çalıştım Mustafa ile. Sarp başlı, haklarını savunan bire bir tiptir.

Ama, çokça ferah ayrımsız muhabirdir. Yöntemince, mebzul ayrımsız adamı kaçırmış oldunuz. Lütfen olaya ahali körfez. Genişlik azından tazminatı ödet. Erdal Şafak, sen işi bol alim bire bir, gerçek gazetecisindir.’ Gelelim özge kişiye. Mali, ağzına kilit vur. Sövme, gelişigüzel kime olursa olsun yakışmıyor.

Bi birlikte ekmekle kundaklamak. Onun, hasta annesinin, adi (3,5) yaşındaki kızının rızkını ki verecek?
Aman lütfen kargış almayalım, aman.

Vehbi Dinçcan /Zaman gazetesi

Bir Cevap Yazın