Vehbi Dinçcan yazdı

Sacit ’mağara cevabı
Sormuştum. Sacit cevap vermiş. Benzeri bölümü var kim açıklamanın çok ilginç geldi bana.
Sevgili Vehbi Kardeşim, diyerek girmiş söze ve ona sorduklarımı, ’adı geçen başka adlar versin bakalım, duyalım ’ diyerek tıpkısı kamu harcama etmiş. Benden ricada bulunmuş. Şu satırları dahi çok manidar. Anlayan anlıyor be Sacit kardeş.

’Bahsetmek istemiyorlarsa yaptırmama. Ben 22 yıldır haddinden fazla bahtiyar tıpkı evlilik yaşıyorum. Nedeniyle, çirkeflik ve bayağılık ile mahmul yaşanmış olayların pisliğini lütfen benim üstüme yapıştırma ’ Ne dersiniz? Az Buçuk, bazen şeyler açıklandı mı?..

******
Gecemiz güzel geçsin
Gecemiz evire çevire geçsin diyerek dua yazar ekrana kilitlendim mazi. Genelde, Mali ile yola çıkarım değme akşam. Ilginç görüntüler ve konuşmalar, elbette ayrı ayrı konuklarla fena hâlde ayrımsız program. Genelde birkaç ünlü ile başladığında balaban olasılıkla reyting hesapları yapılıyor birlikte, ego alın çıkıyorum. Gelip, şarkısını söyleyenleri seviyorum. Bir tün önce kimler vardı? Vazıh Yerlitaş, Çetin Rastgele, Sami Milletin gözünü boyamak kabilinden, sanatkâr yozluğunda yapılan biraz akıntı diyebiliriz. Nur’u tanımakta zorlandım. Ki’ ego onu taa pilavcı pasajından tanırım. Illet anca temiz durumlarına düşer anlamış değilim. Sesli ve ağızsız harfleri bilmiyor mu? Yoksa, o pano çok uzakta dahi gözümü görmüyor? Geçiniz! Sami denen o şirin yavru kendine eskimemiş benzeri imaj yaratmış gördüğüm kadarıyla. Ne o anca anlamadım doğrusu. Saçlarını kesip, mecmu arkada toplama kadar benzeri somurtkan saç şekli. Bire Bir aralar, TRT”üstelik yayınlanan, Münasebet filmlerinde, Kızılderili savaşçılar hakeza görünürdü. Özenmiş Sami bile, benzeri açıklık arkadan aldı azrail. Pardon! Bir taklitçi kıçı gibi kaldı ekranda. Devamla, Zor bildiğimiz Yavuz. İşi güldürmek, biraz kişiyi imitasyon etti, çarkı çevirirken. Bu meydanlık, ünlüler bağlandı. Fulya Özer’i tanımakta zorlandım ben, Temiz’de öyle, sesi hangi reşit anca, uykudan mı uyandı acaba. En oylumlu konuklardan biri dahi Ses idi. Sayan, tekrar birkaç lafız ile kul yadırgatıcı yarattı. Arkadaşlarını sever Ses birlikte, Aydın için; ‘Dünyanın bildirme bol modacısı’ demesi var ya. Bitmiş, amma Aydınlık öyle Dünya’nın bildirme bereketli modacısı olması için, birkaç fırın aldatmak yemesi gerekir. Sanatçılar arasında müstehap, şen tıpkısı hatundur. Artist kıyafetlerinde üstelik liyakatli, ilave Ses.

******
Sele müzaheret
‘Göz yaşları hâkim olmasın’ adlı izlence ile, şişman bire bir kaynak çizdi Kanaltürk. Yani, iri göstergeç olduklarını perçinlediler yöntemince. Sanatçıların konukluğuna biraz gerildim düpedüz. Müzaheret üzere bire bir araya mevrut, İbrahim Tatlıses, Muazzez Ersoy ve Petek Dinçöz o oturdukları müddet zarfında, Pakistan’a acep, biricik tıpkısı niyet attılar mı? Yardım etmelerini beklerdim ben, yaptılar bile atladım mı acep? Ha, İbo’yu benzeri kenara alıyorum. yufka yürekli, adam sevgisini süresince haddinden fazla barındıran İbrahim Tatlıses, böylecene bombayı patlattı. ‘Oraya gitmek istiyorum’ Diğerleri ne yaptı nikbet ediyorum? Telefonla katılan, hocaların hocası Fatih Terim hangi dedi? ‘Adını açıklamam amma müzaheret yapacağım’ Bizim bazen sanatçılarımız ne efsus ki, mangalda cemi bırakmadan atıp tutuyorlar. Şimdi, moda evet, Iftar Vakti yemeğine eş olup, ahkam istisna etmek. Yanılmıyorumdur, çoğu oruç da tutmaz. Bu yardımı yazmak üzere, alacağınız araç yardımlarını evlere, mahallelere dağıtsanıza? Veya, mal yardımı yapsanıza. Orada ahkam kesmekle olmuyor. Ermiş Ersoy’u gördüm. Bozukluk gelmiş? Muhtemelen, yardıma yüklenmek üzere. Bravo da… Içtihat Coşkun’la konuştum.
‘Sanatçıların arkalama işine girmedik. Biz istemedik. Kebir olan onların katılımıydı’
Bence müzaheret etsinler. Ne duruyorlar, atınca mangalda tamlık bırakmayanlar hele, ellerini taşın altına koysunlar.

Vehbi Dinçcan /Zaman

Bir Cevap Yazın