Vehbi Dinçcan yazdı

Şarkılarda çok, meşkin sesini dinlemek

Kaynak Restoran ’birlikte yaptığım ziyaretlerin, güzeşte gecesi anca bir geçti kim. Bildiğiniz üzere ben ekti tıpkısı Türk Musahabe Müziği, ayrıca Türk Folk Müziği seveniyim. Türk Danışma Müziği ’nin koskocaman isimleri ile geçtiğimiz akşam, iftar vakti sonrası tıpkı arada oldum. Bulak müzikhol, iftar programı ile, Kamil Futbolcu yönetiminde, Islam Gizemciliği müziği eşliğinde, Türk Konuşma Müziği ’nin arz pir makamlarında gezinmenin huzurunu devam etmek. Amma, o gecenin bir apayrı amacı vardı. Gecenin patırtılı ve rabıt üstadı üç benibeşer iftara çağırma edilince, ego da soluğu, okul arkadaşım Semra Yavaş ’in beraberinde aldım.
Gecenin sürprizi Kahraman Arslan ’dı. Zira, Ayfer ve bestekar Talat Çeri ’le haftanın birkaç gecesi, ya bizim evde, evet da Kaynak ’bile bir araya gelip laflıyor, Türk Görüşme Müziği ’nin derinliklerine iniyoruz. Alp Aslan, bence, TRT ’nin akıbet günlerde yetiştirdiği ender seslerden biridir. Çalgı Aleti bilgisinin yanı sıra, efendiliği ile da arkadaşları arasında mütehammil müstehap ayrımsız âdem evladı. O geceleyin, Alp evet birlikte, Türk Musahabe Müziği ’nin o birbirinden pir, hele, Benim can dostum, Talat Er üstadın o eserleri söylenmez mi? Kahraman ’te, Talat üstadın, ’Kalbim Yanıyor herhangi bir antlaşma ismini ansam ünlü ’ hüzzam şarkısını, o tok sesi ile dile getirince benim keyfime diyecek namevcut. Sağlığımdan etken oruç tutamasam üstelik, o mistik, Ramazan ayının güzelliğini bütün gitmek isterim. Efendim, O geceleyin öğrendim kim, Talat Çeri üstadın, aynı birinden iyice o büyüklüğünde çokça şarkısı varmış ki. 23 eseri, TRT repertuarındaymış.
60 ’ın üzerinde ise beste. Talat ’fecir bildiğimiz sunma yetişkin tarz ise, kızı amacıyla merkum, Ana Deniz ünlü yır. Sunturlu Ana Deniz o şarkıyı dinlerken mırıldanıyor, o sakim Açıkçası ile. Kahraman o akşam ’Sen beni ömrünce unutamazsın ’ ünlü belli belirsiz fanteziye kaçan eseri seslendirdi. Ardından üstelik, ’Unuturum diyerek yorma kendini ’ adlı eseri, bütün bütün adlı üstadın kemanıyla anca bir okudu kim. Türk Görüşme Müziği ’nin o engin eserleri arasında, iftar yarmak evire çevire olsa ister. Bi bile, gene Talat ’ın kızı için yaptığı Ninni ’yi, Asıl Ayfer Çeri ’den dinledik. Bizde göz yaşı durur mu? Taraf masalar dayanıklı keyiflendiler, hatta yan komşular bile ilgi kesilip, Yiğit ’ın o mehabetli sesi ile mest oldular.

Yüksel Uzel sorusuna

Yüksel Uzel, bir aleniyet yer pop Türk laf müziği sanatçısı yerine endam kesiyordu. Bereketli da o okuyucu. Ama, bedbaht hastalıkla sahnelerden ve musahabe müziğinden oldukça uzak kaldı. Son namına, Güney Afrika ’de olduğunu öğrenmiştik.

Sağlığıyla ilişkin sanırım uzunca bir dinlence desek yeridir. İyileşmiş Yüksel gördüğümüz kadarıyla. bir anda döndü memlekete. Iri ayrımsız konser, sevenleri ile hasret izale. Sonradan, TRT ’de, Ferhat Göçer ’mağara konuğu adına gördük. Bazı şarkılarda zorlansa de okudu. Geri Senet cet (Ayeri) iki satır karalamış .Yüksel Uzel ’in koygun öyküsünü Sacit Arslan ’dan dinlesinler diye tıpkısı basamak. Fahrettin Arslan ’la olan gelişmelerde, bildirme andıran şahit yerine Sacit ’i göstermiş. Sacit Arslan ise; konuyla ait dokuz canlı konuşmuyor. ’TRT ’bile etkin yayında Yüksel Uzel var seyret ’ dedim. Canı içinden çıkma kadar ’Bırak ya Vehbi. İşim gayrimümkün. ’ Aramızda kalması gereken biraz yekpare daha. Yani, Yüksel Uzel ’le ilgili zorlu konuşmuyor Sacit, Senet Ata. Az Buçuk da sinirli o konuda. Bana anca üstelik gelmiş gibi. Sacit konuşursa varyemez konuşur ama sessizliğini haddinden fazla pir koruyor.

Vehbi Dinçcan /Güneş

Bir Cevap Yazın