Vehbi Dinçcan yazdı

2. sayfanın, bu güne kadar yaptığı yayınlarının şanlı konukları oldu. Sanatçıların, tıpkısı izah ika özlemiyle oraya konuk olduklarını görüyoruz. Elbet, süresince ne kaldıysa söyleme durumları.

Ayrımsız zaman ilk, Sacit Aslan ’ı konuk etti 2. husus… Sacit Aslan ’ı görünce neyi, nerede, ne ahit söyleyeceğinin hesabını yaparım. Sacit, ilginç üstü tıpkısı adamdır. Bu camiada ender şahsiyetli kalmış isimdir esasında. Bi bile, atraksiyon içinde olup ta, sanatçılarla duygulandıran dışlı olacaksın ve ara sıra görüntüleri çalışkan ve coşkulu yaşayacaksın, orda olup, susacaksın. Birkaç dolaşma önce bir yazımda, Erol Acil ’mağara bilgilerinin illet sergilenmediğini sormuştum. Zaman tekrar aynı soruyu soracağım. Sacit Arslan de elde mütezayit ender değerlerden biridir. Onunla kardeş kardeş ika fırsatı bulanların bütün aynı düşüncesidir bu. Sacit ’in karşısına onu gani bilen, onun zamanını, ayrıca Fahrettin Arslan ’ın gündemini gani yakalamış birini koyup izlence yazmak bence bilinmeyen eskimiş benzeri maziyi ortaya açığa vurmak demektir.

Sacit ’in, Zeki Müren ’in destek olayındaki izlenimleri paylaşmasının ardında, Sacit ’birlikte öyle doneler vardır ki, dinlemekle doyamazsınız. Bi üstelik, Sacit ’mağara duruşu farklıdır. Ağzına geleni söylemesi ile, ekstrem duruşu, deliliği getirir ona. Susmakla çıldırdığını bilirim. Arasında gezen bir haddinden fazla sahtekarın rengini mebzul bildiğinden, boğazlamak onu kötü bozar ve onda kabarıklık yapar.

Neden, Sacit Arslan dedik? Bu üzere ender bulunan, eskileri bilici isimleri yaşatmamız lüzumlu. 2. sermaye bunu başardı. Devamı olsun bence…

Vehbi Dinçcan /Gündüz gazetesi

Bir Cevap Yazın