Vehbi Dinçcan yazdı: ‘Limonata ve Ambulans’

Yıllar sonradan benzeri ağız dalaşı. Ayrımsız mızıka paşaların açıklamaları, Ahmet Özal ’ın olaya bakış açısı. Yıllar öncesine döndüğümüzde ayrımsız topluluk olayları söylemek geçişsiz. O eyyam, Akşam gazetesinin magazin müdürlüğü görevini yapıyordum. Tanrı yağmur eylesin, fert dostum Kazım Kanat, odama gelmiş ve duyduğu aynı olayı tayin etmememi istemişti. Yıllarca, Semra Özal ’a verdiğim hizmetin içinde ayrımsız bando bilgilerimin olacağını fikren sormuştu bana. Semra hanımla çalışmam sırasında, Rahmetli ile üstelik sıkça illa görüşüyorduk.

Ölüm sonrası gâh duyumlarım elbette vardı. Semra Özal ’ın anlattıkları ile bilgiliydim. Filhakika, etraftan mevrut bilgilere bile dayanabilen tenezzül etmedim. Turgut düşünce, Türki Cumhuriyetlerinden döndükten sonradan tıpkı Bulgar ressamın sergisine gittiğini biliyordum. O serginin devrisi günü, sabahleyin bu ahiret yolculuğu olayının gerçekleşmesi ile Semra hanımın kuşkuları vardı. O ruz dahi, bu limonata olayı anlatılıyordu. Kazım ’üstelik duymuş onu sormuştu. Semra hanımın anlattıklarını Kazım ’a anlattım ve bu alfabe; 7 Mayıs 2005 dahi Kazım Angıç ’ın haftalık kenar yazısında yayınlandı. Detayları ile söylendi. Başkaca Ahmet Özal ’ında bu konuda duyumları ve kuşkuları olduğu haberleri yayınlandı ertesi günlerde. Tıpkısı limonata olayı.

Aynı ahit evvel “Eşkâl Siyasa” programına telefonla bağlanan Semra Özal gene bu konuyu gündeme getirdi. Ansızın yere düşen rahmetlik, birkaç zaman önceki; “Semra bu aşama beni çok sıktı bayındır bir husus versene” dediğini dahi duymuştum Bayan Özal ’dan. Şimdi burada aynı sarih husus var. Fenalaşan, hassaten düştüğü anda öldüğü söylenen rahmetliyi münasebet ambulansla götürmedikleri soruları var. O mesafelik, Almanya ’bile bulunan iki iş adamı, bire bir cankurtaran tasarlamış ve benzeri örneğini TKGV na mevhibe etmişlerdi. O cankurtaran bildiğim kadarıyla köşkün garajında bulunuyordu. O çevrim etraftan duyduğum, Ambulansın aküsünün olmadığı ve aynı aracın aküsü bitince onun alındığı yolundaydı.Yani, o bilcümle teşekküllü Ambulansla Cumhurbaşkanını götüremedikleri söylemleriydi bunlar. Sanırım Semra Özal hanımefendi birlikte duymuştur bu söyleneni.

Kafalar mukavemetli ayrımsız elinin körü. Ambulans olayı ağız ağıza rastlantısal tür ama Limonata sevmediğini söyleyen eşinin, o bölüm sebep Turgut beye limonata verildiği tartışma götürür. Ve 2005 yılında Kazım Angıç tarafından yazılan bu konular sebep bu güne kadar sessizliğe büründü. Bence Ahmet Özal hem o Cankurtaran olayını, hem Limonata olayının üstüne gitsin.

Vehbi Dinçcan

Bir Cevap Yazın