Vehbi Dinçcan’dan gürültülü getirecek bir yazı..

Magazine uzaksan

Ara Sıra ceride umumi işaret yönetmenleri vardır ve magazine kavi ayrımsız uzaktırlar. Magazini pekte sevmezler. Olmasa üstelik olamaz benzerinden ciddiye almazlar. Ama, gâh iz yönetmenleri vardır kim, magazinin olamaz olmazını bildiklerinden, temas haberde ayrımsız magazin arayıp, güzelliğe dönüştürürler haberlerini. Tabii gazetelerinin dahi güzelliği ortaya menfaat. Bittabi bu magazini durumunda ve anlamında örtmek tıpkısı bilgelik ve görgü ve üstelik eğitim bilimi gerektirir. Değme genel iz yönetmeni, magazini bilmiyor diye tabii sıfır değildir. O, magazini yapacak görmüş geçirmiş arkadaşını, o işin başına oturtursa bir güçlük yaşamaz. Elbette, bu magazini yönetecek kişinin, hem magazini iyi bilmesi, kadem  arası yememesi ve işinin şeklini ferah yapması durumu vardır. Magazini yapan memur eş işin puştluğuna girerse kimesne anlamadan aksiyon bitirirse, gazetenin adını birlikte kötüye kullanmış peki.

Bazı yazıları okuyunca, yetişkin aynı gazetede irat karalayan arkadaşların, çok mal kabul etmek amacıyla, tıpkısı topluluk işlemler yapması ve işlerinin bokunu çıkartması böylecene ortaya dökülmeleri işin şeklini değiştirmektedir.

Kanal Türk birlikte yaşanan, magazin kavgasının temel gerçeği nedir?

Bir iri gazetenin koskocaman ismi özlük şirketi namına magazin programı yapıp, kendi kurumu dışında apayrı bire bir kuruma hareket yapıp, parasını geç alınca kıyamet koparıyorsa, kâh şeyler etik bilimi durmaz arkadaş…

Öz çıkarları doğrultusunda iş fayrap etmek ve o kanalı yeşil rengin tutkuları ile kötülemek.
Burada, bir üstelik köşede bu sıkıntıları yazarsa o daha de acı bire bir hal alır açıkçası.

Biz şahit olmadık şimdiye büyüklüğünde o yazı için tenkidî yazılara, imdi olmayacağımız anlamına gelmez.

Mesleğini yapanlar tabii mülk kazanacaklar ve hayatlarını sürdürecekler. Ama bu form bozukluğu olunca ne etik kalıyor, ne vakfe…

Ne yazık kim, tıpkı topluluk gazetecilerin benzeri mızıka duruşlarının yerinde uymazlık oluyor. Buda, ne konuda olursa olsun, daha fazla spor ve magazini içeriyor. Seçkin çeşit kaypaklığa fon olma durumu söz konusu…

Hangi tuhaf değil mi? Gözdağı demek. Tamam, yaptığın işin karşılığını alamamakta ayrı tıpkı bastırık amma, sen etik olmayan bir işin içre olduğundan, o paranın alış biçimindeki zafiyetinden etki doğmaktadır.

Büyük ayrımsız gazete dedik ve balaban bire bir gazetede kullanılmamış göreve mevrut, Ankara patentli benzeri gazeteci olan Enis Berberoğlu nu gani tanırız.

Enis, balaban bire bir gazeteci ve başarılarla kırcı bire bir hayatın arkası sıra, cesim bire bir göreve gelmiştir. Enis, metin aşkın magazinden anlamaz. İnandığı ve güvendiği kişilere teyit edince arkasına üstelik bakmaz. Amma, söz konusu kişi hüviyetinin bulunduğu aynı ceride dedikodulara sürüklenir, kişi emrindeki im organı acı niyetlere kullanılırsa yetenekli benzeri kuş tamam. Çünkü, bu güne büyüklüğünde ardında tek kalıntı bırakmayan bir avlu sürmüş, gazetecilikte yetişkin işlere imza atmış, etik bilimi duruşu bol bilen bir kimliği mevcuttur.

İlk gazetecilik yıllarında de, duruşu ile ayrı kaldırımda kamet gösteren tıpkısı isimdir.

Yani, şua kısacası; Enis Berberoğlu ’nun magazini bilmemesini gâh arkadaşlar koruyucu yerine kullanmasın, uyandığı  metin tıpkı fena olur.

Ayrıca; Böyle bire bir duruşa ehil isme, büyüğünden, küçüğüne herkesin topluluk çıkması, mebzul yaptıkları işlerini, henüz da mebzul yapması gerektiği gerçeği vardır.

Geçek Türk ’e ki magazin programı yapacak? Ki bu işe soyunmuş?

Şimdi kavganın şekli budur esasında… Çizgi Türk, daha geçmiş oraya iş özne, benzeri yazarın işini elinden aldığı ve bambaşka bir kişiye gelişim çevirmek amacıyla hesaplar yaptığından ara sıra kavgalar çıkmıştır, işin esası üstelik burada saklıdır aha…

Magazini magazin gibi yapanları unutanlar ve özlük çıkarları amacıyla hangi maymunluk varsa yapanlar bu düzende aksiyon yaptığından saha bulduğundan bazen şeylerin düzelmesi bahis konusu olanaksız. Biçim Türk ise; zat sistemi içre, ağırbaşlı işlere imza atan isimlerden kuruludur. Büyük görevlerdi kim isimlerin, gazeteciliğe elbette baktığını biliriz. Patronundan, yönetimen kadar düzgünlüğe ehemmiyet veren aynı kuruluşun, tezgaha gelmeyeceğini üstelik herkesin bilmesi gerekir. Zira, sunu başta kâin; Fatih Kara ’da bu işin uzmanı, Ankara kökenli olup, siyasetin yanı sıra, gazeteciliği gür bilen bire bir isimdir. Kimesne, kendini “Ego sunma iyisini yaparım” diyerek satmasın.

Vehbi Dinçcan

Bir Cevap Yazın