Vekâlet, sömestr tatilini 1 ayak tabanı çıkarıyor!

Posta gazetesi yetişek uzmanı Yaşar Özay’ın haberine bakarak 31 Mabeyin’tan 1 Şubat’a büyüklüğünde olması planlanan aplikasyon ile erke tasarrufu ve turizm hareketliliği hedefleniyor. Yaz tatili ise 3 aydan 2,5 ayak tabanı düşecek.

KIŞ TURİZMİNE KATKI

Öğretimde ıslah ve yapılandırma çalışması kapsamında sömestr tatilinin uzatılıp yaz tatilinin kısaltılması planlanıyor. Milli Yetişek Bakanlığı ’nın (MEB), yürüttüğü çalışmaya göre sömestr tatili 15 günden 30 güne çıkarılacak. Buna bakarak sömestr tatili 31 Antrakt-1 Şubat tarihleri beyninde yapılacak. Uygulama ile yerel turistin mevki içerisinde daha çok vadi değiştirmesinden kaynaklanan ekonomide cümbüş ve okullar sadık kalacağı üzere yakıt ilkin doğmak amacıyla milyonlarca TL’lik enerji tasarrufu hedefleniyor.

YAZ TATİLİ KISALACAK

Uymazlık ile yaz tatilinin ise 15 Haziran ile 1 Ilkgüz beyninde olması öngörülüyor. Buna göre yaz tatili 3 aydan 2,5 taban düşecek. MEB 2015 iş takviminin yayımlanmış olması nedeniyle başkalık 2016 – 2017 terbiye tedris yılından itibaren uygulanacak. 2015 terbiye takvimine bakarak yetişek yılının geçmiş dönemi 22 Ocak 2016 Cuma Namazı günü sona erecek ve sömestr tatili başlayacak. 8 Şubat 2016 Pazartesi günü 2. zaman üzere öğüt başı yapılacak. Okullar 10 Haziran 2016 tarihinde yaz tatiline girecek.

Bir Cevap Yazın