Vekil Polat:

GECENİN tıpkı vakti Habertürk Televizyonu ’nu izliyorum. Didem Aslan Yılmaz ’ın konuğu, AKP Genel Başbuğ Yardımcısı ve çarkıt Milli Terbiye Bakanı Hüseyin Polat.

Çelik, bir istifham üzerine sözü bizim beş altı gündür yayımladığımız “Kanaat önderlerine sorduk” abece dizisine getiriyor.

Habertürk Gazetesi, açık aynı yelpazeden yazar, akademisyen, gazeteci, siyasetçi ve sanatçılara 12 Eylül ’üstelik yapılacak Kanunuesasi değişikliği referandumunda “Peki” mi, “Yararlı” mı diyeceklerini sormuştu. Ve bizce dayanılmaz tıpkı yansızlık ve dikkat zarfında yayımlamıştı.

Ancak Hüseyin Çelik, “Ben bu ankette faydalı yanıtı verdiği yazılan kişileri aradım. Öyle dememişler. Başkaca Mustafa Sandalet ’ı kimesne aramamış” diyerek gâh isimler saydı.

Başımdan adi orijin sular döküldü.

Büyük benzeri özenle hazırlanan bu bilim, güvenilmez ayrımsız biçimde karalanıyordu.

İlk içimden geçen, telefona sarılıp yayına ehlîleşmek ve “Hayır öyle değil” almak oldu.

Ancak bunu yapmadım.

Bunun adına kolaylıkla Eser Koordinatörümüz Osman Gencer ’i aradım. Dakikasında benzeri “Araştırma Komisyonu” kurduk. Osman Gencer ’in yanı sıra AHT Genel Müdürü Ramazan Açıkgöz ve Magazin Gazetemizin Koordinatörü Kıymetiharbiye Kaymakçı ’yı bu konuyu araştırmakla görevlendirdik.

Arkadaşlarımız bir lahzada gazeteye gelerek bu dizi film üzere yapılan yüzlerce görüşmenin ses kayıtlarını incelemeye başladılar.

Kayıtlar bulundu.

Adnan Şenses hiçbir şüpheye mevki vermeyecek biçimde “Faydalı” diyordu.

Behzat Uygur “Hayırlısı olsun” diyor, kahkahayı patlatıyordu ve hayırının üzerinde kapela vardı.

Polat ’mağara söylediğinin bilakis, Mustafa Sandal ’la konuşulmuştu ancak Sandal ’ın yanıtı “Faydalı” namına üstelik algılanabilirdi “Tamam” adına üstelik üste çekimser yerine de.

Sadece Mehmet Mualla Erbil ’le konuşulamamıştı, Erbil yerine sorumuzun yanıtını “Matbuat Danışmanı” Perim Özgeldi tarafından vermişti ve “Hayır” diyordu.

Bunun dışında hep bu eşhas aranmıştı.

Komisyondaki arkadaşlarım bununla da yetinmediler.

İlgili şahıslar tıpkısı posta elan arandı.

Görüşü yayınlanan kişilerin yayından bilahare bir düzelti yollayıp yollamadıklarına bakıldı. Böyle bire bir öz de yoktu. Hiçbiri, “Biz hakeza demedik” diye niteleyerek bir düzeltme yapmamış, vakit kaybetmeden Behzat Uygur, Zehir Çelik arkadaşımızı arayıp “Görüşümü yayınladın, başın göğe erdi mi” demişti.
Ancak esasen da bu defa henüz ihtiyatkâr konuşmayı yeğleme ettiler.

Komisyonumuzun yaptığı faaliyet geçmiş sabahleyin sona erince ego da Hüseyin Çelik ’i aradım.
Batman ’da martir ailelerine taziye ziyareti yaparken buldum Polat ’i.

“Sayın Bakanım. Geçmiş televizyonda sizi dinledim ve müstacelen bire bir araştırı yaptırdım. Elimizde hep görüşmelerin bantları var. İsterseniz size ulaştırabilirim. Haberimiz satırı satırına doğrudur” dedim.

Hüseyin Koca, “Lüzum yok Fatih Koca. Mahsus kim, artist arkadaşlarımız kimseyi kırmamak için hakeza bir posta seçmişler. Ya bile fikirlerini değiştirmişler. Oluyor hakeza şeyler” dedi.

Gerçekten oluyor hakeza şeyler. Sanatçılarımız telefonda karşılarında ayrımsız Icra Vekili bulunca “rikkat” göstermiş olmalılar diye meseleyi kapatmayı yeğleme ediyorum.

Belki üstelik kabahat bizde oldu.

Böyle ayrımsız soruyu herkese sormamak lazımmış.

Fatih Altaylı / HABERTÜRK

Bir Cevap Yazın