Vekillik ‘sağlık raporu’ tartışmasına noktayı koydu!

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine bakarak Karayolları Gidiş Geliş Yönetmeliği ’nde yapılan değişiklikle, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren bulunan ehliyetler, yeni cins güdücü belgeleriyle değiştirilecek. Bu değişiklik amacıyla vatandaştan, 15 lira vesika bedeli, 1 biyometrik foto, inç izi ile ‘çoban tamam ’ afiyet raporu istenecek.

Tamam ama vatandaş, bu keyif raporunu kimden, hangi büyüklüğünde ecir ödeyerek takanak? Ayn, kulak, umum, ayak sağlığı, ruhsal durumuna ilişik değişik doktora mı müracaat etmek zorunda kalacak? Konuyla ilgili Hürriyet ’e hikmet veren Afiyet Bakanlığı yetkilileri, bu raporun ‘yegâne hekimden ’ alınacağını vurguladılar.

Raporun vatandaşa mülhak tıpkı maliyet getirmeyeceğini, toplumsal güvenlikleri kapsamında aile hekimlerinden alınabileceğini belirten yetkililer, ”Vatandaş, familya hekimine giderek, muayenesini olacak. Hekim, araç istimal sakıncası olmadığını düşünürse, ‘çoban tamam ’ raporunu verecek. Fakat hekimin bir tereddüdü olursa, o alana ait uzman doktora yönlendirecek. uzman doktor alanıyla ilişik ‘peki ’ verirse, ev hekimi ve uzman doktor imzasıyla birlikte ‘sürücü olur ’ raporu düzenlenecek. uzman hekim diploma vermez ise tabir verilmeyecek. Tedavilik bir boyut var ise tedavisinin bitimi beklenecek, otama edilemez benzeri genişlik ise ifade alamayacak” dedi.

24 MİLYON USTALIK 1 FAMILYA ’FECIR İTİBAREN DEĞİŞECEK

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle kâin sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Bu kapsamda mevcut güdücü belgeleri 5 sene zarfında yıpranmamış makule çoban belgeleriyle değiştirilecek. Eskimemiş güdücü belgeleri, arsıulusal standartlara sahip olduğu için değişik ülkelerde da kullanılabilecek.

OTOMOBİL EHLİYETİ 10 YILDA BENZERI DEĞİŞECEK

Bakir makule sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve gelgelli sınıfları için 5 sene; motor, otomobil, traktör ve hisse senedi makinesi sınıfları üzere 10 sene geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin böylecene, çoban afiyet kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. ilk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple uzluk iptal edilmiş olup üstelik baştan ehliyet alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday çoban olarak kabul edilecekler.

Bir Cevap Yazın