Veli Doğumevi’nde AİDS kabusu!

Yıpranmamış Asır’dan Erkan Doğan’ın haberine göre Iye Doğumevi Kadın Hastalıkları Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan AIDS kabusunu Yeni Asır’ın gündeme getirmesinin arkası sıra Keyif Bakanlığı olaya ahali koydu. Keyif Bakanlığı, AIDS hastası ana ve bebeği hakkında hikmet isterken olayla ilgilendiren inceleme başlattı.

Ege Üniversitesi His ve Soy Cerrahisi Servisi’ndeki AIDS skandalının ardından ikinci skandal, Tepecik’teki Veli Doğumevi Avrat ve Veladet Hastalıkları Hastanesi’nde yaşandı. Keyif Bakanlığı, Yıpranmamış Asır’ın ortaya çıkardığı olayı mercek altına aldı. Nezaret cemaziyelevvel ivedili notuyla AIDS hastası ecnebi tabiiyetli asıl ve bebeğinin afiyet durumu ve yapılan tedaviler hakkında bilgi istedi. Hastane yönetimi alarma geçe hazırlanan bilgiler Ankara’ya gönderildi.

Mavera yandan AIDS’li anneyi sezaryene düz iki doktor, ayrımsız bacı ve ebenin kabusu sürüyor. AIDS tedavisi olup olmamak konusunda tereddütlü kalan sağlıkçılar, “Korkularımız sürüyor. Tedavinin çokça çok canip etkisi var. Uzmanlara danışıyoruz” dedi.

Neler yaşanmıştı?

Ege Üniversitesi’nde AIDS’li hastayı cerrahi müdahale ederken elini kesen cerrah ile hastaya batırdığı iğneyi bilmeyerek kendine batıran hemşireyi “AIDS” korkusu sararken bu sefer bire bir kabus, Ege Doğumevi Kadın Hastalıkları Hastanesi’nde yaşandı. Bu hastanede geçtiğimiz ahzüita günü yabancı uyruklu ana adayı ivedi sezaryene alındı. Veladet çabucak 2 doktor, hemşire ve ebenin konusunda annenin karın sıçradı.

Annenin doğumun arkası sıra doktorlara AIDS olduğunu söylemesiyle doğumu gerçekleştiren ekip, iri tıpkı şoka girdi. Yapılan testlerde kadının epey AIDS hastası olduğu belirleme edilirken afiyet ekibini birlikte AIDS kapmış olabilecekleri korkusu sardı.

Mavera yandan İzmir Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz, ameliyata giren ekibe AIDS virüsü bulaşmasının haddinden fazla düşük tıpkı ihtimal olduğunu belirtti. Türkyılmaz, “Rastgele ihtimali dikkate alıp sezaryen ameliyatına giren ekibimize AIDS hastalığı havari tedavisine başladık” dedi. 

Bir Cevap Yazın