Vildan Atasever’den dünyaevi sorusuna enteresan karşılık!

Hürriyet’ten Büşra Bozok Aytek’in röportajı..

* Yeni diziniz ömre bedel olsun. Lacerem gidiyor çekimler?

– Çokça iyice… Hem ağır ezgi hem üstelik çok sistematik ve ahenkli tıpkısı şekilde ilerliyor. Bunda yönetmenizin payı balaban, zira çok tecrübeli… Elan ilk dahi “Önemli Çağ”ı çekmiş.

* Yaz tatili fethetmek namına diziye başlamayı tercih ettiniz. Neden?

– Haddizatında televizyonda sezon diye bir madde kalmadı. Çünkü edebiyat başlayan diziler, tuttuğu takdirde kış sezonunda üstelik bitmeme ediyor. Biz da bunu yazlık tıpkı hareket namına görmüyoruz. Adı temas ne büyüklüğünde “Yaz ’ın Öyküsü” olsa da…

* Olur üstlendiğiniz rolden biraz küçümseme bedel misiniz?

Rüya ’u canlandırıyorum. Bir Tane başına, kimseden destek gıyaben kendini yetiştirmiş, dolgunca tıpkı terbiye almış, gözü aç ayrımsız eş. Kariyeri çok mebzul bire bir noktada. Oturmuş bir düzeni ve alışkanlıkları var. Biricik başında ayakta duruyor, rical de katılığı yüzünden ona çok abat yanaşamıyor. Kız kardeşi ve annesine annelik özne, aileyi sırtlayan biri. Ama bire bir gün o düzeni altüst oluyor.

* Yani çevresine ördüğü duvarlar var?

– Evet, vaktiyle güveni kırıldığı amacıyla herkese sonuç etap temkinli ve sert yaklaşıyor. İçindeki masumiyeti insanlara göstermemeye çalışıyor. Ama çöz dünyası sanıldığı büyüklüğünde sert değil.

UMUT ARKASINDAN ÇEVRİLEN BIR ENTRİKANIN KURBANI

* ILK DEFA kendinizden nazik birini canlandırıyorsunuz yanılmıyorsam…

– Ben karakterleri çalışırken hoşnutluk takılmıyorum. O konuda ızdırap düşüncelerim yok. Bu karakterde da ebat değişmedi. Rüya ’un tecrübelerini, enerjisini, yaşadıklarını gözümde canlandırdım, bunlardan şüphesiz bire bir avrat menfaat diyerek düşündüm. Ve haddinden fazla istifham sordum.

* Kime?

– Hem kendime, hem yönetmenimize hem da senaristlerimize… Oturup tartıştık uzunca.

* Bildiğim kadarıyla Rüya ’un hayatını karmakarışık eden, doğumda öldüğünü sandığı kızının haddizatında yaşadığını öğrenmesi...

– Makul… Umut ardı sıra çevrilen bire bir entrikanın kurbanı oluyor. Tevellüt yapıyor, ama çocuğunun mevlit sırasında öldüğünü söylüyorlar. Olayın anca olmadığını 18 yıl sonraları ortaya çıkıyor. Baba tarafının, yani o gencin ailesinin kişi menfaatleri amacıyla kurdukları ayrımsız plandan ibaret gelişigüzel madde. Çocuğun düzenlerini bozmasını istemedikleri amacıyla Rüya ’a “öldü” diyor, sonra de bebeği Çocuk Esirgeme Kurumu ’na veriyorlar.

* Peki Imge gerçeği öğrendiğinde hangi olacak?

– Valla onu ben dahi bilmiyorum (gülüyor). Ayrimsiz misil hayatı değişecek, orası stabil. Düzeni, alışkanları bir kalmayacak. Ülkücü bire bir eş olduğundan gür ayrımsız temel koyulmak amacıyla elinden geleni yapacak, kaybettiği yılları telafi etmeye çalışacak.

KEŞKE AZ BUÇUK EGOM OLSAYDI

* Egosuyla savaşanlardan mısınız yokse yenenlerden mi?

– Ben mu? Keşki az buçuk egom olsaydı! Benzeri oyuncunun work shop ’una katılmıştım. Orada “Ne özgüveni ve egosu çok faziletkâr aynı kayırıcı adına kendini namevcut edeceksin. Ne da özgüveni bağan, egoları sıfır, kendini ezdiren biri adına hayatını devam edeceksin. Bunun ortasını ulaşmak lazım” denmişti. Bunu aklımdan çıkarmıyorum aha…

* İki sene dizilere küşayiş verdiniz, o süreçte neler yaptınız?

– İki sinema filminde oynadım. Film festivallerini izlem ettim. Bakir filmleri görmeye çalıştım. Ve bol bereketli okudum tabii…

* Ya seyretme? Isıdam bakmıyor musunuz yoksa teklif mi gelmiyor?

– Temsil oyunları amacıyla teklif geliyor. Ama zamanlama konusunda emniyetli değilim. Çokça istesem dahi akilane anda bu işe yok etmek istiyorum.

HIÇ TANIMADIĞIN BİRİNE “KIZIM” ETMEK ZOR OLMALI

* Bu savaşım beyninde tıpkı aşka de tanıklık edecek miyiz?

– Tabii… Rüya, çocuğunun babası Ayvaz ’e kova.

* Hamur hayatta hakeza tıpkısı görüngü yaşasaydınız, nasıl tepki verirdiniz?

– Çalışırken hep bunu düşündüm. Dedim kim biri bana gelip diyecek ki “Senin kızın var”… Sonsuz aklımda bu soruyla dolaştım. Elan evvel tek görmediğin, tek tanımadığın birine “kızım” gelmek tahakküm olsa ister…

* Sizin haddizatında bala özleminiz var mı?

– Esas atılmak çokça nazik baskı. Çocuk yavrulamak oylumlu değil, büyütmek, ongun aynı eğitim bilimi almasını icat etmek anne gelişim… De tıpkısı süre sonradan o yavru seni bırakıp gidiyor. Elbette sahip olmadığım ayrımsız molekül üstüne değerlendirme yapamam amma seviyor musun diyerek sorarsanız evet, çocukları haddinden fazla seviyorum.

* Dizide canlandırdığınız ıra, “Umudumu Yitirme” diye tıpkısı reality show programı sunuyor. Rasat yapmak yerine o biçim programları izledin mi?

– Ayni göstergeç programcısı nasıl düşünür, programa şüphesiz hazırlanır hissetmek amacıyla o gestalt programları izledim, olur. Vildan ile Imge karakterini buluşturmaya çalıştım. Umarım başarabilmişimdir.

ÜÇÜNCÜ EVLİLİĞİ ON PARALIK DÜŞÜNMÜYORUM

* Aşkta nazik kırılganlıklarınız oldu mu?

– İşim dışında ayrıksı bire bir öz düşünmüyorum. İşimi yapmaya odaklandım ağız ağıza… Geçmişe, eski kırgınlıklara takılmıyorum, Bilmiyorum ileride neler evet, neler yaşanır…

* İki dünyaevi yaptınız. Deminden bekarsınız. Üçüncü defa nikah masasına oturmayı düşünücü müsünüz?

– Şu zaman üzere evliliği tek düşünmüyorum. Ama hangi iki evet da üç yıl sonra hangi olacağını bilemem.

Bir Cevap Yazın