Vladimir Putin:

Habertürk’te yer kayran habere bakarak Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin ’mağara Alman Bild gazetesine verdiği röportajın, Türkiye ve Suriye ile yaşanan krize ilgilendiren bölümü yayınlandı.

Türkiye’nin zat çekicilik sahasını ihlal etmesi üzerine düşürülen Rus uçağı ile ilgilendiren mütekellim Putin, “Türkiye, teröristleri kasıt alan bombardıman uçağımızı düşürerek gerçekleştirdikleri çarpışma suçu üzere bize bir açıklama yapmayı karışmak hesabına NATO karargahına koştu. Bu çokça acayip” dedi.

Bu davranışın Türkiye’nin NATO üyesi olmasıyla bile açıklamayacağını belirten Putin, “Zira kimse Türkiye’ye saldırmıyor. Türkiye’nin dünyanın rastgele yerinde, yakınındaki ülkelerde belirli çıkarları varsa, bu, NATO’nun tamlık bu çıkarları koruyacağı anlamına mı geliyor?” ifadelerini kullandı.

amma velakin Türkiye’nin uçağı düşürmesi nedeniyle üs anlamda tıpkı çatışma yaşanmamasını umduğunu üstelik belirten Putin, Rusya’nın ayrımsız gözdağı karşısında güvenlik çıkarlarını kabil olan gelişigüzel yöntemle koruyacağını herkesin anlaması gerektiğini da vurguladı.

SNOWDEN’A SIĞINMA HAKKI VERDİYSEK ESAD’A ÜSTELIK VEREBİLİRİZ’

Başka taraftan Putin, zaruri olması hâlinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a sığınma hakkı verebileceklerini söyledi:
“(Amerikalı Millî Asayiş Kurumu’nun (NSA) izlem ve dinleme faaliyetlerini ifşa fail eski duyum görevlisi) Edward Snowden’a iltica hakkı verdik. Bu, Esad’a iltica hakkı vermekten henüz el bire bir işti. Ancak öncelikle Suriye halkına fikrini söyleme hakkı isnat etmek icap. İnanın bu demokratik tıpkı biçimde yapılırsa belki de Esad’ın hiçbir yere gitmesi gerekmeyecek. Çap Başkanı olup olmamasının de önemi bulunmayan.”

Bir Cevap Yazın